Cekin.si
image (28)

Koristno

1000 metrov visoka stolpnica sredi oceana!

N.Š.
22. 06. 2010 16.07
2

Strokovnjaki menijo, da bi bila to idealna rešitev, ki bi preprečila katastrofalne težave, ki bodo nastopile, ko se bo morska gladina dvignila za približno 1 meter in bo brez strehe nad glavo ostalo okoli 50 milijonov ljudi.

Eno izmed analiz o posledicah klimatskih sprememb in dvigovanju povprečne temperature je naročila tudi organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj OECD. Izsledki so bili zastrašujoči, saj strokovnjaki pričakujejo, da se bo še v tem stoletju morska gladina dvignila za okoli 90 centimetrov. Morda na prvi pogled ni videti veliko. A v praksi to pomeni, da bo Egipt izgubil 1 % svojega ozemlja, Nizozemska 6 %, Bangladeš 18 %, skoraj popolnoma pa se bodo potopili Maldivi in Maršalovi otoki. Brez strehe nad glavo bo ostalo 50 milijonov ljudi, skupaj pa jih bo najbrž treba preseliti okoli 250 milijonov.

Arabski emirati in Nizozemci že razmišljajo o rešitvah, za začetek so se lotili pregrad med morjem in kopnim. A rešitev bo kvečjemu začasna, saj se dvigovanje vode tukaj ne bo ustavilo, svarijo znanstveniki.
Če že prvi dvig vode ni mačji kašelj, bo pozneje še huje. Napovedi pravijo, da bodo države, kot so Vietnam, Egipt,

Bangladeš, Gvajana in Bahami, izgubile večino rodovitne zemlje, poplavljena pa bodo najbolj naseljena območja. Poplavljena bo tudi večina New Yorka, Kalkute, Mumbaja, Džakarte, Aleksandrije in Šanghaja.

"Nehajte sanjati, da bodo jezovi ustavili morje!"

Tako pa trdijo znanstveniki, ki menijo, da se bo moralo človeštvo novi realnost prilagoditi kako drugače. Predvsem pa tako, da bo nehalo onesnaževati okolje in mu povzročati še večjo škodo. Arhitekti, gradbeniki, klimatologi, statiki in drugi znanstveniki tako že nekaj časa iščejo možne bivanjske rešitve za tiste, ki jim bo morje dobesedno spodneslo tla pod nogami. Mnoge rešitve so bizarne, nekatere težko izvedljive, nekaj pa je po ocenah strokovnjakov relno izvedljivih, a vprašanje je, kdo bo za njihovo izvedbo prispeval denar.

Eden izmed takšnih projektov je Lilypad nizozemskega arhitekta Vincenta Callebauta, ki je luč sveta ugledal že leta 2008. V vsako izmed njegovih plavajočih mest bi lahko naselili 50.000 ljudi, načrt pa predvideva velike zelene površine, ki bi omogočile ohranitev prenekatere živalske in rastlinske vrste. Zaradi vgrajenih čistilnih naprav in koriščenja naravnih virov energije – voda, sonce, veter, biomasa – bi mesta v atmosfeto pošiljala neznatno količino ogljikovega dioksida, s čimer bi močno prispevala k čistoči okolja.

Čeprav bi mogoče pričakovali, da se bodo izvedbe projekta lotili v Dubaju, kjer so svetovno znani po 'norih' arhitekturnih podvigih, pa jih bodo očitno prehiteli Japonci. Ti sicer ne bodo zgradili celotnega plavajočega mesta, ampak bodo na plavajoči ploščadi postavili najvišjo stavbo na svetu, ki bo izkoriščala naravne vire energije. “Dubajski nebotičnik bo ob njej videti kot delo amaterjev,” so prepričani. A stavba še ne bo na ogled tako kmalu. Do leta 2025 naj bi razvili potrebno tehnologijo za začetek gradnje. Potreben je velik napredek pri materialih, če želijo, da bo stavba dovolj trdna. Glavni investitor je banka Nomura, koliko denarja bodo porabili za projekt, pa si ne upa napovedati nihče, ne investitorji ne strokovnjaki.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861