Arabski emirati in Nizozemci že razmišljajo o rešitvah, za začetek so se lotili pregrad med morjem in kopnim. A rešitev bo kvečjemu začasna, saj se dvigovanje vode tukaj ne bo ustavilo, svarijo znanstveniki.
Če že prvi dvig vode ni mačji kašelj, bo pozneje še huje. Napovedi pravijo, da bodo države, kot so Vietnam, Egipt,
Bangladeš, Gvajana in Bahami, izgubile večino rodovitne zemlje, poplavljena pa bodo najbolj naseljena območja. Poplavljena bo tudi večina New Yorka, Kalkute, Mumbaja, Džakarte, Aleksandrije in Šanghaja.
"Nehajte sanjati, da bodo jezovi ustavili morje!"
Tako pa trdijo znanstveniki, ki menijo, da se bo moralo človeštvo novi realnost prilagoditi kako drugače. Predvsem pa tako, da bo nehalo onesnaževati okolje in mu povzročati še večjo škodo. Arhitekti, gradbeniki, klimatologi, statiki in drugi znanstveniki tako že nekaj časa iščejo možne bivanjske rešitve za tiste, ki jim bo morje dobesedno spodneslo tla pod nogami. Mnoge rešitve so bizarne, nekatere težko izvedljive, nekaj pa je po ocenah strokovnjakov relno izvedljivih, a vprašanje je, kdo bo za njihovo izvedbo prispeval denar.
Čeprav bi mogoče pričakovali, da se bodo izvedbe projekta lotili v Dubaju, kjer so svetovno znani po 'norih' arhitekturnih podvigih, pa jih bodo očitno prehiteli Japonci. Ti sicer ne bodo zgradili celotnega plavajočega mesta, ampak bodo na plavajoči ploščadi postavili najvišjo stavbo na svetu, ki bo izkoriščala naravne vire energije. “Dubajski nebotičnik bo ob njej videti kot delo amaterjev,” so prepričani. A stavba še ne bo na ogled tako kmalu. Do leta 2025 naj bi razvili potrebno tehnologijo za začetek gradnje. Potreben je velik napredek pri materialih, če želijo, da bo stavba dovolj trdna. Glavni investitor je banka Nomura, koliko denarja bodo porabili za projekt, pa si ne upa napovedati nihče, ne investitorji ne strokovnjaki.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV