Cekin.si
image (28)

Koristno

Boste preklopili na rumeno?

N.Š.
03. 03. 2010 15.41
7

Sonce kot največji, obnovljiv in neomejen energetski vir, predstavlja potencial, kakršnega nima noben drug vir energije. Kaj lahko iztržite zase?

Zadnje energetsko obdobje je nedvomno zaznamovala izjemno intenzivna raba fosilnih goriv. Skupaj z zmanjševanjem njihovih zalog in rastjo cen, pa se ljudje s pomočjo visoke tehnologije na področju energetike “vračajo k naravi”. Sončna energija velja v tem okviru za najbolj sprejemljiv in obnovljivi vir, ki ga odlikuje ekološkost, pa tudi cenovna konkurenčnost, zaradi katere se marsikdo odloča, da bo vodo ali stanovanje ogreval s pomočjo sonca, ali pa na strehi pridobival električno energijo. Pripravili smo vam odgovore na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih “eko” investitorjev.

1. Kam naj namestim sprejemnike?
Sončne kolektorje lahko pritrdite na strehe, balkonske ograje, na fasade ali pa so prostostoječi. Pomembno je, da med kolektorji in “nebom” ni ovir kot so na primer drevesa in tako sončni žarki nanje padajo čimbolj direktno. Kolektorji morajo biti usmerjeni čimbolj proti jugu, za optimalno izrabo spomladi in jeseni pa imajo naklon približno 45°.

2. Kaj se bo s sprejemniki zgodilo ob ekstremnih vremenskih razmerah?
Najverjetneje nič, saj gre za precej vzdržljive materiale, ki prenesejo močno točo, izkušnje v ZDA pa kažejo, da prenesejo celo orkanski veter do hitrosti 240km/h.

3. Kako vse skupaj sploh deluje?
Sprejemniki sončne energije so sestavljeni iz transparentnega pokrova in absorberja. Sončni žarki vpadajo na stekleno površino sprejemnika, del žarkov se odbije, del pa se odbije še od absorberja. Tisti del sevanja, ki ga absorber prejme (kratkovalovno sevanje), se pretvori v toploto. Zaradi zračnih tokov v sprejemniku in na hrbtni strani absorberja medtem nastajajo tudi toplotne izgube, zato je potrebno sprejemnik na hrbtni strani in ob straneh dobro toplotno izolirati. Ogreto delovno sredstvo se s črpalko prenese v prenosnik toplote, ki je običajno nameščen v hranilniku toplote. V hranilniku toplote obstaja možnost dogrevanja z drugimi energijskimi viri (fosilna goriva, elektrika). Regulacija zagotavlja vklop obtočne črpalke takrat, ko je temperatura medija v sončnem kolektorju višja kot v hranilniku.
V primeru, da pridobivate elektriko pa fotonapetostne celice, narejene večinoma iz silicija, po obliki pa amorfne, monokristalne in polikristalne sončne celice, povezane v sončne module, svetlobo pretvarjajo v elektriko. Solarni moduli so navadno 12V ali 24V, torej enosmerne napetosti. V dvosmeren tok elektriko pretvarja poseben razsmernik.
Solarni moduli predstavljajo osnovo solarnega sistema, ki je lahko otočni ali pa omrežni – torej priključen na električno omrežje. Električno energijo shranjujete v solarnih akumulatorjih, ki elektriko oddajajo takrat ko je proizvodnja elektrike preskromna ali pa ponoči.

4. Kakšna je življenjska doba kolektorjev?
Nakup solarne naprave se izplača samo, če bo slednja zdržala 20 let, saj se vam bo investicija povrnila v 12 – 15 letih. To pomeni najmanj 20 poletij in zim z vsemi vremenskimi ekstremi vred in večina proizvajalcev se tega še kako zaveda. Večina sistemov bo tako brez težav preživela 25-30 let. Povprečna dodana garancija za material in delo pa je 10 let.

5.Kako velik sistem potrebujem?
Za en kilovat električne energije okoli osem kvadratnih metrov osončene strehe. Za ogrevanje sanitarne vode za štiričlansko družino pa v povprečju potrebujemo približno šest kvadratnih metrov absorpcijske površine vgrajenih sprejemnikov. Z njimi lahko zagotovimo do 70 odstotkov potreb po topli vodi na leto. Tako naj bi letno prihranili do 400 litrov kurilnega olja in okolje obvarovali pred okoli 1000 kilogrami ogljikovega dioksida. Če želimo s kolektorji ogrevati stanovanje, bomo za srednje dobro izolirano hišo s 150 kvadratnimi metri stanovanja potrebovali okoli 16 kvadratnih metrov kolektorjev. Letno bomo prihranili okoli 700 litrov kurilnega olja in 1800 kilogramov ogljikovega dioksida, ki bi ga sicer poslali v ozračje.
 

6. Kakšni so stroški vzdrževanja solarnega sistema?

Predvideni stroški vzdrževanja fotovoltaičnega sistema so precej nizki, okoli 0,1% investicije letno, skupaj z nepredvidenimi pa se povišajo na okoli 3-8% investicije. Med nepredvidene stroške spadajo okvare razsmernikov ali drugih elementov sistema, udari strel in mehanske poškodbe modulov. Prav tako je potrebno po desetih letih razsmernike temeljito pregledati in najverjetneje zamenjati nekaj delov ter zamenjati akumulatorske baterije pri otočnem sistemu.
Sončno elektarno je priporočljivo tudi zavarovati. Poleg zavarovanja za morebitne poškodbe ali vandalizem, se lahko zavarujete tudi za primer izpada dohodka, če elektrarna ne deluje.

Naložba v fotovoltaiko se povrne najhitreje v 13 letih. Cena fotovoltaičnega sistema je sicer odvisna od moči sistema, za 1 kilovat pa je treba odšteti okoli pet tisoč evrov. Morda je za začetek bolje izkoriščati sonce za toplovodne sprejemnike, kjer se vam bo naložba – približno okoli 3000 evrov, povrnila v 8 letih, s subvencijami še prej.
7.Ali država kaj prispeva?
Da. Država vzpodbuja uporabo zelenih virov energije. Trenutno vam je na voljo razpis Eko sklada. Sicer pa si pri financiranju naložb lahko pomagate tudi z “zelenimi krediti”, ki jih ponujajo nekatere banke.
Država pa tudi zagotovlja odkupne cene električne energije iz obnovljivih virov za naslednjih 15 let. Cene so odvisne od načina postavite, ali je sončna elektrarna postavljena na stavbo, gradbeno konstrukcijo ali pa kot samostojni objekt ter od velikost posamezne sončne elektrarne. Povprečno pa boste za kilovatno uro iztržili od 0.30 do 0.40€. Pri odkupnih cenah elektrike je potrebno poudariti, da se bodo v naslednjih 3 letih znižale za 7% na leto. To pomeni, da bodo lastniki sončnih elektrarn, ki bodo letos sklenili pogodbo z elektro podjetjem naslednjih 15 let prodajali le-to po 7% višji ceni, kot tisti, ki bodo le-te postavili naslednje leto.

8. Bo uporaba sončne energije povišala vrednost moje nepremičnine?
Če bosta s sosedom prodajala identični hiši, boste vi najverjetneje iztržili več. V prodajni ceni bo namreč upoštevano dejstvo, da bo kupec na leto precej prihranil pri ogrevanju ali pa s prodajo električne energije v omrežje, celo kaj zaslužil.

9.Bom še vedno brez elektrike, če pride do izpada omrežja?
Odvisno od vašega solarnega sistema. Če ta vsebuje tudi akumulator, potem bo tam shranjena energija v času izpada napajala vaše električne naprave.

10. Zakaj v solarno energijo investirati danes, če pa bodo čez kakšno leto solarni sistemi še cenejši?
To je najbrž še najtežje vprašanje izmed vseh. Veliko analitikov namreč pričakuje, da bo imel razvoj solarnih modulov enako usodo kot računalniki. Z leti bodo zaradi vse večje zmogljivosti vse manjši in vse cenejši. Vendar pa tudi takojšnja investicija ne bo zgrešena naložba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861