Cekin.si
Bencin

Koristno

Se obetajo še nadaljnje podražitve?

M.M.
25. 01. 2012 14.54
5

Bomo zaradi embarga EU na uvoz nafte iz Irana morali še globlje seči v žep, če bomo hoteli napolniti jeklenega konjička oziroma ogrevati stanovanje.

Pri zadnji prilagoditvi cen naftnih derivatov sta se bencin in dizelsko gorivo povzpela na nove rekorde vrednosti. Zunanji ministri Evropske unije pa so se dogovorili, da bodo od 1. julija letos popolnoma prepovedali uvoz nafte iz Irana in s tem pritisnili na državo z Bližnjega vzhoda, da opusti svoj nuklearni program. Se bodo naftni derivati v Sloveniji še dodatno podražili zaradi evropskega embarga na uvoz iranske nafte?

Direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečevič je za zadnjo podražitev naftnih derivatov v Sloveniji pojasnil, da je podražitev tokrat posledica višjih cen surove nafte na svetovnih trgih, zaostrovanja odnosov z Iranom in Nigerijo ter upada vrednosti evra v zadnjih 14 dneh. Ob šibki ekonomski dejavnosti opozarja, da je visoka cena nafte škodljiva za nadaljnje okrevanje gospodarstva, zato pričakuje, da bodo ključni igralci naredili vse za zajezitev rasti cen.

Danski zunanji minister Uri Rosenthal je ob napovedanem embargu na uvoz nafte iz Irana dejal, da Evropska unija išče rešitve, s katerimi bi omejila škodo, ki bo nastala zaradi embarga, v državah, kot je na primer Grčija, ki je močno odvisna od uvoza nafte iz Irana. Pred popolnim embargom bi po njegovem mnenju morali odločiti tudi o možnih kompenzacijah, ki bi pomagale omejiti škodo.

Na vprašanje, ali bodo cene nafte po implementaciji popolnega embarga na iransko nafto še bolj poskočile, so na ministrstvu za gospodarstvo, pod okriljem katerega deluje direktorat za energetiko, odgovorili, da vsaka motnja na naftnih trgih v principu povzroči dodatno nestabilnost tega trga.

Gibanje cene bencina v Sloveniji

Bencin
BencinFOTO: Thinkstock

Slovenija sicer ne kupuje naftnih derivatov od izvoznic surove nafte, ampak od držav, ki imajo rafinerije naftnih derivatov, ker Slovenija nima lastnih rafinerij. 'Na cene naftnih derivatov v Sloveniji torej vplivajo gibanja svetovnih cen naftnih derivatov, zato embargo EU na uvoz surove nafte na cene naftnih derivatov v Sloveniji ne bo imel direktnega vpliva,' so razložili na ministrstvu. Cene goriv v Sloveniji se oblikujejo na osnovi modela, ki je predpisan v Uredbi o oblikovanju cen naftnih derivatov. Osnova za oblikovanje cen po modelu je gibanje cen naftnih derivatov na kotaciji CIF Mediteran ter gibanje tečaja dolar/evro.

Gibanje cene dizla v Sloveniji

Naftna ploščad
Naftna ploščadFOTO: Reuters

Po podatkih Direktorata za energijo v sklopu Evropske komisije države članice iz Irana uvozijo dobre štiri odstotke celotnega uvoza surove nafte v Evropsko unijo. Največji dobaviteljici surove nafte za države članice sta Rusija in Norveška. Ruska nafta pomeni kar 31 odstotkov celotnega uvoza surove nafte v EU, nafta iz Norveške pa dobrih 12 odstotkov. Uvoz črnega zlata iz Bližnjega Vzhoda zasede skoraj 15 odstotkov celotnega uvoza surove nafte v EU.

Naftni derivati v Sloveniji so se v torek podražili in dosegli nove rekordne vrednosti. Cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina se je zvišala za 2,6 centa, na 1,406 evra, neosvinčenega 100-oktanskega bencina za 2,7 centa, na 1,423 evra in dizelskega goriva za 1,9 centa, na 1,324 evra za liter. Podražilo se je tudi kurilno olje, in sicer za 2,3 centa, na 1,011 evra. Cena bencina se sicer že nekaj mesecev giblje okoli rekordnih vrednosti, dizelsko gorivo pa je z zadnjo podražitvijo doseglo najvišjo raven po 15. juliju 2008, ko je bilo za liter treba odšteti 1,311 evra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861