
Nemško podjetje CureVac, ki se nahaja v mestu Tübingen, je na dobri poti, da ga razvije. Tako bi nemški in evropski trg dobil cepivo, a sedaj se pojavlja težava, saj si ameriške oblasti prizadevajo, da dobijo ekskluzivno pravico do cepiva, poročajo tuji mediji.
To bi pomenilo, da bi bilo cepivo le od ZDA. Nemški časnik Welt am Sonntag je poročal, da ameriški predsednik Donald Trump nemškim znanstvenikom obljublja marsikaj: od vrtoglavih denarnih spodbud in njihove selitve v ZDA ali prodaje ekskluzivnih pravic ZDA. Tiskovna agencija Reuters pa je pridobila neuradno izjavo vira iz nemške vlade, da ameriške oblasti skušajo nekako priti do cepiva, ki se razvija v podjetju CureVac. Trump naj bi si želel ekskluzivne pravice nad delom, rezultati in končnim cepivom. Pripravljen naj bi bil storiti vse, da mu to uspe, ter da se cepivo uporabi le za ZDA.
Ko je novica prišla v javnost, je bilo ogorčenje veliko. Podjetje je takoj pomirilo ne le nemško, temveč tudi evropsko javnost, da o ameriški ponudbi niti ne razmišljajo ter da je ne mislijo sprejeti. Pravijo, da cepivo razvijajo za ves svet in ne le za eno državo.
A kljub temu je zavedanje, da si ena država želi vzeti pravico do cepiva in dela znanstvenikov, boleča. Še posebej, ko naj bi bili v tem boju z nevidnim sovražnikom virusom vsi enotni.
Omenjeno podjetje sicer finančno podpirajo tudi nemške oblasti, pri razvoju cepiva pa sodelujejo tudi nekateri znanstveniki iz javnih nemških raziskovalnih centrov. Da so se lotili razvoja cepiva, je naročilo združenje Cepi, ki pa je partnerska organizacija Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Evropske unije, nekaterih držav, podjetij in zasebnih vlagateljev. Torej cepivo, ki bi bilo razvito, nikakor ne more biti last le ene države, v tem primeru ZDA.
Če je v svetu razglašena pandemija, potem se moramo z njo boriti skupaj.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV