Cekin.si
Kako daleč boste prišli z enim litrom?

Koristno

Čigav bencin vas popelje najdlje?

Tony Carter
26. 05. 2009 11.36
4

Vozniki, ki smo veliko na cestah ter vozimo vedno isti avto, praviloma po določenem času, ko se navadimo na vozilo, opazimo, da še kako ni vseeno, kje napolnimo rezervoar svojega avtomobila.

Kako daleč boste prišli z enim litrom?
Kako daleč boste prišli z enim litrom?FOTO: Reuters

Naše razmišljanje namenoma ne bo omenjalo imen naftnih družb in posameznih "črpalkarjev", kajti želimo, da si mnenje ustvarite sami. A vendar govorice in tudi potrjena dejstva uporabnikov govorijo sama zase.

V Sloveniji imamo kar nekaj različnih maloprodajnih prodajalcev goriva, od zasebnikov, ki imajo le eno črpalko, pa do velikih domačih in mednarodnih prodajnih verig. Praviloma prodajalci goriva kupujejo na prostem trgu, glede na ponudbo in cene, zato lahko pride do razlike v kakovosti goriv, čeprav zatrjujejo, da so goriva kontrolirana in da do večjih nihanj skoraj ne more priti. Nekateri maloprodajni ponudniki pa goriva na slovenske bencinske črpalke dobavljajo iz lastnega vira, torej lastne rafinerije, in prav pri teh izkušnje dokazujejo, da za enako ceno ponudijo največ.

Trditve voznikov smo preverili tudi na Cekinu in opravili preprost test. Napolnili smo 60-litrski rezervoar z dizelskim gorivom pri prodajalcu, ki kupuje gorivo na prostem trgu, nato pa ponovili vožnjo s polnim rezervoarjem prodajalca, ki proizvaja lastno gorivo v svoji rafineriji. Presenetila nas je razlika – z gorivom iz lastne rafinerije smo prevozili okoli 120 kilometrov več! Omenimo naj, da nismo najbolj nežni vozniki in da nismo pazili na dinamiko vožnje ter s tem na porabo.

Ni vsaka črpalka enaka drugi.
Ni vsaka črpalka enaka drugi.FOTO: Reuters

Vozniki na forumih opisujejo tudi svoje izkušnje in praviloma opažajo, da je gorivo prodajalcev iz lastnega vira boljše, da je poraba manjša, tako goriva kot tudi motornega olja, da motor bolj tiho teče. Nekateri naj bi, po ljudskem prepričanju, v gorivo dotočili tudi nekaj vode, s čimer naj bi dosegli boljši prodajni učinek.

Glasna so tudi ugibanja, ali dodajajo pogonskemu gorivu odpadno motorno olje, ki je povzročalo klenkanje pri avtomobilih, kot sta R5 in yugo, torej pri vozilih z uplinjalnikom in navadnim vžigom. V teh primerih smo takrat lahko naravnali vžig z zamikom. Novejši avtomobili pa sami prilagodijo vžig in s tem povzročijo tudi večjo porabo goriva.

Leta 2005 se je v okolici Metlike se okvarilo kar nekaj vozil z dizelskimi motorji majhne prostornine, takrat naj bi šlo za neustrezno gorivo enega izmed prodajalcev oziroma dobaviteljev, ki je v večini primerov škodo na vozilih poravnal.

Dvomite v točnost merilnih naprav? Napravite preprost test. Vzemite na primer 25 litrski kanister, ki naj bo po možnosti prozoren in se odpravite najprej na črpalko enega izmed prodajalcev goriva in natočite 20 litrov goriva po števcu, nato pa z vodoodpornim flomastrom potegnite črto tam, kjer je zgornji nivo goriva. Isti postopek ponovite še na drugi črpalki konkurenčnega ponudnika (seveda pred tem morate posodo z gorivom izprazniti). Prišli boste do zanimivih ugotovitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861