
V Sloveniji je zadnja leta zaslediti vse več raznovrstnih znižanj ali akcijskih prodaj (na primer plačaš dva, tretji izdelek dobiš brezplačno ali ceneje, za recimo trideset odstotkov in podobno). Že kar nekaj let poznamo miklavževska in prednovoletna znižanja, letos pa smo zasledili celo že jesenska ali krompirjeva znižanja.
No, čez lužo (v Ameriki) tovrstne prodajne akcije niso nič novega. Ravno v teh dneh smo lahko bili priča črnemu petku (Black Friday). To je petek, ki sledi zahvalnemu dnevu in predstavlja začetek božičnih ali prednovoletnih nakupovanj. Na ta dan številne ameriške trgovine že tradicionalno ponujajo znižanja, ki naj bi kupcem omogočila nakup božičnih in novoletnih daril po dostopnejših cenah. Črni petek ni uraden praznik, vendar pa so trgovci izkoristili dejstvo, da zaradi praznovanja zahvalnega dne veliko ljudje naslednji dan (v petek) ostanejo doma in so lahko potencialni kupci.
Recesija in s tem slabša prodaja pa se pozna tudi v Ameriki. Ker ljudje letos ne kupujejo toliko (saj tega finančno ne zmorejo), so bili trgovci primorani že predhodno znižati cene, oziroma uvajati različne akcije. Zaradi tega bodo imela sedanja (in nadaljnja) znižanja manj psihološkega in čustvenega učinka na kupca, kar bo zopet imelo za posledico manjšo prodajo. Obeti glede prodaje tako niso nič kaj optimistični.

Letos je bilo na črni petek opaziti mnogo več znižanj kot običajno: za znižanja so se odločile tudi trgovine, ki do sedaj te navade niso imele, čas znižanj so podaljšali kar na cel konec tedna in spust cen na znižanjih je bil večji, kot je bilo to v navadi v predhodnih letih.
Poleg tega velja izpostaviti dejstvo, da so trgovci letos pričakovali slabšo prodajo, zaradi česar so bili bolj oprezni pri nabavi ter so nabavili manjšo količino istih izdelkov. Ukrep je po eni strani razumljiv:
–
trgovci želijo prodati čim več izdelkov po polni ceni,
–
vedo, da je kriza in da bo nemogoče prodati toliko kot v preteklosti,
–
da bi se izognili izgubi nabavijo manjše število istih izdelkov.
Vendar pa se ta rešitev ni izkazala za najboljšo, saj se kljub količinsko manjši nabavi izdelki niso prodali po redni ceni in so bila za pospešitev prodaje potrebna znižanja. Tako so trgovci na koncu prodali manj po nižjih cenah.

Zaradi manjše količinske nabave pa se bo zgodilo tudi to, da bo trgovcem ostalo manj izdelkov za redne zimske razprodaje. Vprašanje, ki se na tej točki postavlja, je: kolikšna bodo morala biti znižanja na rednih letnih razprodajah, da se bo sploh kaj prodalo (glede na to, da trgovci že celo sezono ponujajo znižanja, pa se izdelki ne prodajajo)? Nekateri strokovnjaki (malo za šalo malo za res) opominjajo, da smo blizu točki, ko bodo trgovci morali plačati kupcu, da bi se izdelkov "znebili“.
Kljub temu da smo potrošniki zadovoljni, ko uspemo nekaj dobrega in potrebnega kupiti po ugodnih cenah, pa dolgoročno gledano pojav tako množičnih popustov in slabe prodaje za gospodarstvo nikakor ni dobra stvar. Kupci bi morali, če bi gospodarstvu želeli pomagati, čim več kupovati in zapravljati. Pa smo v začaranem krogu.
Črnemu petku v Ameriki sledi še Cyber Monday (kibernetični ponedeljek), ki neuradno pomeni začetek božične ali prednovoletne spletne prodaje. Na ta dan različni internetni ponudniki vabijo kupce, da preko spleta kupijo izdelke po nižjih cenah. Če imate voljo in čas, lahko malo pobrskate po spletu in pocedite sline. Morda pa se celo odločite za kakšen spletni nakup.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV