Njihovo delo temelji na prepričanju, da vse kroži. “Žal pa se tega premalo zavedamo, ko gremo v trgovino, brezglavo nakupujemo in polovico prostega časa zapravimo za nakupovanje v trgovskih centrih. Predvsem za kopičenje stvari, ki jih v resnici ne potrebujemo. V naravi pa stvari krožijo. Če bi to prenesli na oblačila, bi ljudje večkrat prišli na idejo, da oblačilo predelajo, zamenjajo, podarijo, zakrpajo … Skratka, da se vprašajo, kaj se zgodi s stvarmi, ko jih zavržejo,” dodaja Urša.
Če boste torej, ko boste naslednjič odprli svojo omaro, pomislili na vse kose oblačil, ki so v njej, pa jih niste oblekli že lep čas, jih lahko podarite društvu. Oblačila, ki bodo nastala, bo nosil kdo drug, lahko pa jih le predelajo in vam jih vrnejo. O cenah pravijo, da je težko govoriti, boste pa marsikaj dobili že za veliko manj kot 100 evrov ob tem, da bo šlo za unikatne, dizajnerske kose. "Ljudje mislijo, da je to zelo drago, zato raje kupujejo poceni in nekvalitetna oblačila za eno sezono, pa temu v rednici ni tako." Če ste spretni in kreativni, pa se lahko dela lotite tudi sami. Dekleta na leto namreč pripravijo okoli 100 delavnic. Te zanimajo tudi ali pa predvsem mlade.
“Zabavno se jim zdi, kaj vse lahko narediš iz odpadkov. Nekateri mladi odidejo z odprtimi usti, ker so prvič videli, da je kaj takšnega sploh mogoče, drugi alternative že poznajo,” pravi Maja. Pa oblačila in druge stvari, izdelane iz smeti, ti mladi tudi dejansko nosijo? “Mladi so odprti, ker so radi drugačni. To, da si nekaj izdelaš sam iz nenavadnega materiala, seveda je drugačno. Pa še nič denarja ne potrebuješ. Po drugi strani pa jim pogosto umanjka poguma. Morda tudi zato, ker so njihovi starši, ki so se rodili in živijo v sistemu neobrzdanega potrošništva. Težko se bodo sprijaznili, da nekdo namesto nove obleke, obleče smeti in tako vzgajajo tudi otroke,” odgovarja Urša. “Se pa spomnim punce, ki je šla lani na maturantski ples v obleki iz papirja. Genialno! Zelo smo ponosni nanjo. Njen cilj je bil, da ne zapravlja za drage obleke in izrazi svojo kreativnost.”
Njihovi izdelki nastajajo iz vseh vrst odpadkov. Od starih oblačil, papirja, košar, dežnikov, električnih žic, do industrijskih in gospodinjskih odpadkov. Včasih so materiali tisti, ki navdihujejo, spet drugič ideja že obstaja, za izvedbo pa porabijo material, ki ga imajo trenutno na razpolago. “Materiale dobimo od vsepovsod. Že tako pazimo, kaj kupujemo, da se bo dalo nekoč reciklirat, dajejo nam prijatelji, znanci, včasih nam kdo pošlje cel paket uporabnih smeti ...” pravi Maja.
A če zbiranje materialov ni tako zapleteno delo, pa je kreativni proces pri nekaterih izdelkih dolg tudi več mesecev. “Ideja rabi svoj čas. Eksperimentiramo z materiali, dodajamo ideje … Če bi šlo za kopije že narejenega, bi včasih končale tudi v eni uri,” meni Urša.
Poleg predelave oblačil – predelajo vam tudi celo omaro dolgočasnih kosov in jih vključno z vašimi željami spremenijo v unikatne kose, pa preurejajo tudi stanovanje ali pa vam pri tem le svetujejo.
“Pri prenovi stanovanja se odpravimo k stranki, potem pa najprej v klet, na podstrešje, pogledat, kaj vse je v stanovanju in potem nastanejo nove kombinacije. Najhuje se mi zdi, ko nekdo podeduje ali kupi stanovanje in na ulico vrže vse, kar je že v njem, potem pa gre po novo pohištvo v najcenejšo trgovino, medtem ko na ulici propadla čudovito pohištvo iz masivnega lesa, ki bi se ga dalo čudovito predelati,” pravi Maja.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV