Miklavž, ki nosi darila v noči s 5. na 6. december, je v večini slovenskih družin načeloma skromnejši od Božička in dedka Mraza. Otroci ob njegovem obisku v košarici tradicionalno prejmejo suho sadje, mandarine ali pomaranče, piškote, čokoladice, medenjake in druge sladkarije ter oreščke. Pridni dobijo še sladko figurico Miklavža, poredni pa parklja ali šibo. Božiček in dedek Mraz sta praviloma bolj zapravljiva; tedaj se lahko najmlajši veselijo raznoraznih igrač in knjig, pogosto se obdarujejo tudi odrasli.
Slovenci decembra zapravimo več kot druge mesece v letu, kažejo podatki Statističnega urada. Zvišajo se prihodki v trgovinah z elektronskimi in gospodinjskimi napravami in tudi z živili, poveča se prodaja v trgovinah s kozmetiko, oblačili in obutvijo ter pohištvom. Pod božično oziroma novoletno jelko se največkrat znajdejo sladkarije, darilni boni in knjige, Slovenci pa sicer po tihem upamo predvsem na denar in na darilne bone, ki jim na lestvici želja sledijo knjige in računalniška oprema, je pokazala raziskava družbe Deloitte iz leta 2015.
ZPS: To so lepa in poceni darila
Božično-novoletna darila so različno vredna – eni zanje zapravijo več, drugi manj – in Deloittova raziskava je obenem razkrila, da smo Slovenci leta 2015 za božično-novoletna darila namenili okoli 150 evrov. V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) letos pred nakupovalno praznično mrzlico pozivajo k skromnosti. "Obdarovanje naj ne bo sinonim za drage in dragocene predmete. Ne tekmujmo, kdo da več, temveč resnično podarimo, kar bo nekoga razveselilo in osrečilo," svetujejo. "Kupujte, kar nekdo potrebuje. Obdarujte z mislijo na okolje; zelo verjetno je tudi, da bo bolj razveselilo doma narejeno darilo, ki v sebi nosi določeno zgodbo," so prepričani. Priporočajo torej izdelavo darila po principu "naredi sam doma", ki bo imelo "dušo" in s katerim boste obenem prihranili.
Po njihovem nasvetu je na primer lepo darilo rastlina, ki je dandanes čedalje bolj priljubljena izbira, saj gre za okolju prijazno darilo, ki razveseljuje daljše obdobje. "Odlična darila so tudi fotoknjige, koledarji, magnetki s fotografijami dragih oseb in seveda dobrote iz domače kuhinje. Le kdo ni vesel škatle domačih piškotov v stekleni ali keramični posodi, ki jo lahko s pridom uporabi, tudi ko vsebine ni več," so navedli. Za še intimnejši pridih lahko recepte za piškote prilagodite okusu obdarjencev. "Možnosti je neskončno in domači piškoti v posodi so eno najboljših trajnostnih daril, ki ne ustvarja dodatnih odpadkov in ima tudi lep osebni pridih," so poudarili.
Med uporabnimi darili, ki jih lahko kupimo, so omenili vrednostne bone za različne trgovine in pozvali k samoomejitvi pri nakupih. "Med prazniki in še posebej med veselim decembrom lahko hitro izgubimo nadzor nad svojim denarjem. Zato svetujemo vsem, naj naredijo mini finančni načrt, ki naj se ga držijo. Praznični čas se za mnoge začne že novembra, tako dolgo obdobje nenadzorovanega trošenja pa lahko pusti negativne posledice, ki se vlečejo v novo leto," so opozorili.
Nakupe je najbolje opraviti po spletu, pri čemer je zaradi daljših dostavnih časov darila smiselno naročiti nekaj tednov prej. Zaradi različnih akcij in ugodnosti ob bližajočih se črnem petku in spletnem ponedeljku, pa tudi da bi se izognili praznični gneči, je po navedbah trgovcev in tudi ocenah ZPS darila smiselno kupiti že zdaj. "A pri tem je zelo pomembno, da kupujemo, ker vemo, da bomo razveselili obdarovanca, in ne samo ali predvsem zaradi morebitne nižje cene," so poudarili v ZPS. Nasveti ZPS za praznične nakupe: – Naredite finančni načrt: koliko denarja imate na voljo in za kaj ga boste porabili. Sledite načrtu.
– Če boste nakupovali po spletu, pravočasno naročite darila, saj so dostavni časi trenutno daljši.
– Pri spletnih nakupih bodite pozorni na varnost. Morebitno zlorabo takoj prijavite banki.
– Ne zadolžujte se. Če ugotovite, da novoletnih praznikov ne boste mogli spodobno preživeti brez izposoje denarja, si izposodite le toliko, kolikor potrebujete.
Tako se obdarujemo v družini s tremi otroki
Uporabna darila torej kupujte preudarno, načrtno, smiselno in v okviru svojih finančnih zmožnosti. Nasvetov se skušamo že vrsto let držati v naši družini s tremi otroki in zato vedno skrbno načrtujemo praznični proračun. Odrasli si ne med seboj ne kupujemo daril in se ne obdarujemo s kupljenimi stvarmi, darila za otroke pa si razdelijo dobri možje, da ni vsega preveč na kupu – za miklavža obdarujejo babice in dedki, za božič tete in strici, dedek Mraz pa prinese darila pod domačo smrečico.

Zaradi želje, da bi bila darila smiselna in karseda uporabna, se vselej vnaprej dogovorimo, kaj bo kdo prispeval, in se omejimo pri izdatku. Načeloma se držimo, da en otrok ne sme prejeti daril, ki bi bila skupaj vredna več kot 100 evrov, kar za posamezno darilo pomeni med 30 in 40 evrov. Za miklavža običajno dobijo manjše igrače, sladkarije in sadje, za božič knjige ali pripomočke za ustvarjanje (ustvarjalne ali izobraževalne komplete, sestavljanke, barvice, zvezke ...), medtem ko jih doma na novega leta dan kot presenečenje pričakajo oblačila, obutev ali športna oprema.
Skupno bomo letos za darila in praznovanja zapravili med 200 in 300 evrov. Številka se morda zdi visoka, a med obdarovanci je poleg lastnih treh otrok kar šest bratrancev in sestričen. Skrbno izbrana darila bomo tako kot vedno večinoma naročili po spletu (že) v zadnji polovici novembra zaradi praviloma bogatejše izbire in številnih popustov. Verjetno bomo unovčili še neporabljene bone21 in kupili knjige, otroci bodo babicam in dedkom ter tetam in stricem podarili doma ustvarjeno darilce.
Točnega seznama še nimamo, a že zdaj pregledujemo spletne strani ter izbiramo in načrtujemo prve nakupe okoli črnega petka in spletnega ponedeljka. Kaj se izplača kupiti na črni petek in zakaj ni dobro čakati na poznejši, decembrski čas, na kaj je treba biti pozoren ob nakupu ter kako je z reklamacijami, garancijami, vrnitvami in zahtevami kupnine, pa lahko preverite v spodnjem članku:
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV