So pa decembrski popusti prinesli znižanje cen oblek in obutve. Cene oblačil so se tako znižale za 2,9 odstotka, obutve pa za 1,3 odstotka.
Je pa statistični urad objavil tudi podatke o letnem gibanju cen. Najbolj so se podražila tekoča goriva, za kar 28 odstotkov, odvoz smeti in plin za petino, daljinska energija za 12,3 odstotka, električna energija za skoraj šest odstotkov, za slabih 12 odstotkov dražji kot lani so tudi tobačni izdelki.
Če so cene pogonskih goriv letele v nebo, pa so se na drugi strani nekoliko pocenili jekleni konjički. Osebni avtomobili so se namreč pocenili v povprečju za 10,1 odstotka, in sicer rabljeni za 18,8 odstotka, novi pa za 5,6 odstotka.
Statistično gledano so se pocenile tudi gostinske in nastanitvene storitve, v povprečju za 11,1 odstotka, na kar je vplivala predvsem 68,6-odstotna pocenitev storitev v menzah, ki je predvsem posledica sprememb pri obračunavanju cen šolske prehrane.
Če mislite, da ste imeli letos visoke položnice, počakajte na 2011
Analitiki napovedujejo, da bomo tudi v novem letu priča podražitvam pogonskih goriv. Cena za sodček nafte, ki se danes giblje pri nekaj več kot 90 dolarjih za sodček, naj bi se tekom leta spet povzpela čet 100 dolarjev. A ne previsoko, saj bi to otežilo okrevanje svetovnega gospodarstva, kar pa ni v interesu velesil, še menijo poznavalci.
Podražila se bo tudi omrežnina za elektriko in plin. Na 'elektro'položnicah bo znesek tako višji za okoli evro in pol, podražitve same elektrike zaenkrat še niso napovedane. Cena zemeljskega plina pa naj bi se po nekaterih napovedih leta 2011 povečala za okoli 10 odstotkov.
Tudi zdravje bo najbrž dražje. Koliko natančno, ni jasno, saj se ponudniki dodatnega zdravstvenega zavarovanja še niso jasno izrekli, kako visoke bodo podražitve. Bo pa do njih skoraj zagotovo prišlo.
Višali pa se naj ne bi samo zneski na položnicah, pač pa tudi tisti na računih v trgovinah. Če se bo rast surovin nadaljevala, namreč niso izključene podražitve hrane.Tudi pri nas. Še huje pa bo v najrevnejših deželah. Zaradi letošnjega slabega pridelka in pričakovanega zmanjšanja svetovnih rezerv so Združeni narodi sicer napovedali, da bodo cene hrane narasle od deset do 20 odstotkov. Zaloge žita in koruze kopnijo, povečujejo se le zaloge riža. Stanje bi lahko izboljšala dobra letina 2011, a so tudi te napove skeptične. „Stanje zimskega pridelka pšenice ni dobro. Niti ZDA niti Rusija ne pričakujeta bogate letine. Najrevnejši bodo najbolj trpeli, saj bodo neposredno občutili rast cen. V ZDA in Evropi pa cena pšenica določa le kakih deset odstotkov cene kruha,“ je za Guardian napovedal Lester Brown iz ameriškega inštituta Worldwatch.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV