
Kako torej ravnati, ko je položnic več kot prihodkov? Za nasvet smo povprašali neodvisnega finančnega strokovnjaka Mitjo Vezoviška iz skupine Individa. Pa pojdimo po vrsti.
1) Hipotekarni kredit je treba redno plačevati, saj se nam drugače lahko zgodi, da bo banka zahtevala unovčitev hipoteke in nas deložirala iz stanovanja. Seveda bo banka takšen postopek sprožila šele, ko bo izčrpala vse druge možnosti in nikakor ne, če ne bomo plačali enega ali dveh obrokov. V situaciji, ko kredita ne zmoremo več odplačevati, je najbolje takoj, brez odlašanja, stopiti na banko in povedati resnico! V takšnem primeru obstaja velika verjetnost, da se bomo z banko lahko dogovorili o reprogramiranju kredita (npr. zmanjšanju mesečne obveznosti ali celo začasnem moratoriju na odplačevanje glavnice ob podaljšanju dobe odplačevanja) in si tako olajšali življenje v času finančne stiske.
2) Pri potrošniškem kreditu za avto je možno postopati podobno kot pri hipotekarnem kreditu, a se je treba zavedati, da avto ni nujno potrebna dobrina, brez katere ne bi mogli živeti. Zato je v takšnem primeru smiselno razmisliti o njegovi prodaji in poplačilu kredita. Če res ne morete brez avta, pa ga je racionalno vsaj zamenjati za cenejšega.
3) Življenjski stroški, kot so voda, elektrika, odvoz smeti, so tisti, ki jih je treba plačati, saj si brez vode ali elektrike res težko predstavljamo življenje v 21. stoletju. In dobavitelji teh dobrin običajno nimajo posluha za naše težave in nas bodo po dveh ali treh neplačanih računih enostavno odklopili iz omrežja.
4) Stroški telefona, interneta, televizije. Kakor koli čudno se že sliši, to zopet niso stvari, brez katerih ne moremo živeti. Če se jim že ne moremo odpovedati v celoti, lahko vsaj bistveno znižamo porabo, predvsem pri telefonu. Ob tem so ponudniki mobilne telefonije precej uslužni pri reševanju vaših finančnih težav, ob tem pa od vašega zadnjega plačila do izklopa iz omrežja običajno minejo približno trije meseci.
5) Zavarovanja:
a. Dodatno zdravstveno zavarovanje je sicer nujno, a običajno nimamo problemov, če smo v zamudi s plačilom in zdravstvenih storitev ne potrebujemo. A še pred prvim obiskom zdravnika je treba zaostala plačila poravnati.
b. Premije življenjskih zavarovanj je treba redno plačevati vsaj prvi dve oz. tri leta. Kasneje se je možno z zavarovalnico brez težav dogovoriti za zmanjšanje premije ali celo mirovanje brez nadaljnjega plačila premij. Seveda je ob tem vedno treba upoštevati tudi to, da se nam v takšnem primeru običajno zmanjša kritje, to je zavarovalna vsota za primer smrti.
c. Premije nezgodnih zavarovanj pa lahko načeloma dokaj hitro prenehamo plačevati, vendar se ob tem močno izpostavimo tveganju ob trajni nezmožnosti za delo, v primeru katere se lahko naša finančna stiska še poglobi. In kar je še najpomembnejše – poti nazaj več ni!
Pri plačevanju obveznosti se pri upniku informirajte, kakšna je kazen za neplačevanje in kakšne so zamudne obresti. Glede na to si sestavite listo reševanja plačilnih zamud.
Skratka, kratek pregled nam pokaže, da možnosti za zmanjšanje naših izdatkov definitivno obstajajo. Vsak ima seveda svojo finančno zgodbo, zato mogoče ni odveč posvet s katerim izmed finančnih strokovnjakov, vsekakor pa bodite s podjetji in ustanovami, ki jim dolgujete denar, v rednih stikih in skupaj poiščite izhod iz težav.