Cekin.si
DNK analiza

Koristno

17,80 evra za DNK vzorec, 50 za fotografijo z osebno izkaznico ...

M.M.
08. 04. 2019 11.14
0

Prevaranti ves čas premlevajo, kako bi s pomočjo naivnih žrtev prišli do hitrega zaslužka.

DNK analiza
DNK analizaFOTO: Dreamstime

Novica se je razširila kot požar: v ameriškem mestu Louisville se neznanci vozijo v belem, neoznačenem kombiju ter revežem in brezdomcem ponujajo 20 dolarjev (17,80 evra) v zameno za njihovo DNK. To naj bi se dogajalo že od konca letošnjega februarja. Za kaj sploh gre, so skušali ugotoviti novinarji lokalnih medijskih postaj. Med njimi so bili tudi novinarji spletne strani 14news.com. Ko so se končno dokopali do telefonske številke osebe, ki naj bi koordinirala "projekt", pa je telefon zvonil v prazno. 

Ljudje, ki so svoj DNK prodali za 17,80 evra, pravijo, da naj bi šlo za testiranje, ki bi pokazalo, kolikšna je verjetnost, da bodo zboleli za rakom. Tovrstna testiranja sicer stanejo nekaj tisoč ameriških dolarjev. 

Skupina se potika po revnih naseljih, vzorce pa jemlje s palčko, s katero podrgnejo po ustni votlini. Ob tem poberejo tudi osebne podatke. Kaj se torej dogaja, ni jasno, a lokalni novinarji pozorno spremljajo razvoj dogodkov in sumijo, da gre za resno prevaro. 

Primer iz Srbije

Zanimiv je tudi primer iz Srbije, o katerem so konec letošnjega januarja poročali novinarji spletne strani Blic. Takrat so zapisali, da se je v državi razvila mreža prevarantov, ki za fotografijo osebe, ki v rokah drži svojo osebno izkaznico, plačujejo od pet do 50 evrov. Nato pa z vsemi podatki odpirajo lažne profile na tujih spletnih stavnicah. Tam s pomočjo prevar služijo velike vsote denarja.  

Takrat je Blic navajal izjavo moškega iz srbskega mesta Sombor, ki je dejal, da se je fotografiral z osebno izkaznico ter nato to fotografijo prodal za 30 evrov. Kasneje je izvedel, da so moški, ki so mu plačali za to fotografijo, s pomočjo njegovih podatkov odprli profile na spletnih stavnicah. Slednje so zaznale goljufijo, tako da so profil zablokirale. A ne le to: nekatere naivne žrtve naj bi prejele tudi tožbe. 

Takrat je srbski tožilec Branko Stamenković izjavil, da se s podobnimi primeri intenzivno ukvarjajo. Dejal je tudi, da so zaznali lažne nagradne igre, v katerih so od sodelujočih zahtevali, da se fotografirajo z osebno izkaznico. Naivneži so to tudi storili, a nagradne igre sploh ni bilo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861