
Pogoji za pridobitev družinske pokojnine
Družinska pokojnina je namenjena družinskim članom, ki jih je pokojni do časa svoje smrti preživljal. Da pokojnina sploh pripada komu, pa je moral zavarovanec dopolniti najmanj pet let zavarovalne dobe ali deset let pokojninske dobe ali izpolnjevati pogoje za pridobitev do starostne ali invalidske pokojnine.
V primeru, da je zavarovanec umrl zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, pa so njegovi pogoji izpolnjeni ne glede na to, koliko pokojninske dobe je dopolnil!
Družinski član, ki želi uveljavljati pravico do družinske pokojnine ne sme biti zavarovan po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, poleg tega je pogoj za pridobitev pokojnine tudi skupno stalno prebivališče, kot ga je imel pokojnih, njegovi povprečni mesečni dohodki pa v zadnjem koledarskem letu niso presegali polovice osnove za odmero dodatnih pravic. Kadar ni bilo skupnega stalnega prebivališča lahko prosilec vseeno dobi pokojnino, v primeru, da mu je pokojnik v koledarskem letu pred smrtjo redno mesečno dajal sredstva v višini polovice povprečnega zneska osnove za odmero dodatnih pravic.

Otroci
Otroku pripada družinska pokojnina do 15. leta oziroma do konca šolanja (največ do 26. leta). V primeru, da se otrok po 15. letu prijavi pri zavodu za zaposlovanje, ima pravico do družinske pokojnine do dopolnjenega 18. leta starosti. Posebni pogoji pa veljajo za otroke nezmožne za delo, ki pokojnino prejemajo ves čas nezmožnosti za delo. Izjema velja tudi za vajence v učnem razmerju, čeprav so pokojninsko in invalidsko zavarovani – imajo prav tako pravico do družinske pokojnine.
Starši
Do družinske pokojnine pa niso upravičeni zgolj otroci, temveč tudi starši. Če je pokojnik preživljal starše, jim po njegovi smrti pripada del njegove pokojnine. Za pridobitev pokojnine mora biti mati stara vsaj 56 let oziroma oče 58 let in sta bila ob njegovi smrti popolnoma nezmožna za delo.
Bratje in sestre
V redkih primerih, ko je umrli preživljal brate ali sestre, ti lahko dobijo pravico do družinske pokojnine, če izpolnjujejo pogoje določene za otroke ali starše.
Osnova za odmero družinske pokojnine
Osnova za odmero družinske pokojnine je načeloma znesek starostne ali invalidske pokojnine, obračuna se namreč znesek, ki je za upravičence ugodnejši!
Če je umrli imel starostno pokojnino, se družinska pokojnina odmeri od te pokojnine. V primeru, da bi bilo za upravičenca ugodneje, pa se družinska pokojnina odmeri od invalidske pokojnine, do katere bi bil umrli upravičen, če bi le to uveljavljal namesto starostne. Ob smrti uživalca invalidske pokojnine, je ta pokojnina osnova za odmero družinske pokojnine.
Po zakonu je zajamčena odmera družinske pokojnine od pokojnine umrlega zavarovanca ali uživalca, odmerjena najmanj v višini 45 odstotkov njegove pokojninske osnove!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV