Cekin.si
image (28)

Koristno

Države, v katerih živi največ milijonarjev

N.Š.
11. 06. 2010 15.51
4

V Boston Consulting Groupu so pripravili seznam držav z največ milijonarji. 'Milijonarskih' gospodinjstev je sicer na svetu manj kot 1 %, a imajo zato v lasti kar 38 % svetovnega bogastva.

V Severni Ameriki, Afriki in na Bližnjem vzhodu ima elitna peščica v rokah kar polovico vsega bogastva v regiji. Pa še ena sočna podrobnost. Ko si zares bogat, ti kriza očitno ne škodi. Število gospodinjstev, ki imajo na računu več kot milijon dolarjev, je namreč v zadnjem letu poraslo za 14 %. Takšnih srečnikov je tako na svetu 11,2 milijona. Največ tovrstnih gospodinjstev je v ZDA, kar 4,7 milijona. A to še zdaleč ne pomeni, da boste v ZDA milijonarja našli že za prvim vogalom. Spoznajte države z najvišjim številom milijonarjev na število prebivalcev.


1. Singapur
Število prebivalcev: 4,7 millijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 11,4 %

Žepna državica si je od recesije opomogla v velikem slogu. Poleg BDP rastejo tudi podatki o izvozu, proizvodnji in cene nepremičnin. Med najbogatejšimi: Ng Teng Fong, nepremičninski tajkun ter Wee Cho Yaw, lastnik United Overseas Bank.

2. Hongkong
Število prebivalcev: 7,1 millijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 8,8 %

Hongkong, domovina Li Ka-shinga, ki vodi korporaciji Cheung Kong in Hutchison Whampoa, je imel lani kar 205 tisoč gospodinjstev, ki so imela več kot milijon dolarjev. Čeprav je povezanost s celino – Kitajsko – dvorezen meč, se je doslej izkazala za prednost, ki jim na eni strani omogoča neomejeno investiranje, na drugi strani pa ponuja mnogo cenejšo delovno silo. Najboljši način, da tam obogatite, je sicer ukvarjanje z nepremičninami.

3. Švica
Število prebivalcev: 7,6 millijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 8,4%

Švicarsko gospodarstvo okreva po počasni rasti med recesijo. Povečala se je proizvodnja, povečujeta se tudi izvoz in kupna moč potrošnikov. Število milijonarjev se je v zadnjem letu povečalo za 19 %, na 285 tisoč.

4. Kuvajt
Število prebivalcev: 2,8 millijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 8,2 %

Rast cen nafte na svetovnih trgih je državi prinesla več milijonarjev. Izvoz črnega zlata so povečali na 100 milijard sodčkov surove nafte na leto. Kljub temu pa namerava država, katere gospodarstvo temelji na izvozu tega energenta, v naslednjih petih letih za razvoj nameniti 140 milijard dolarjev. Pridobiti želijo tuje investitorje in zmanjšati odvisnost od nafte. S takšno strategijo bo zagotovo kar nekaj pridobil tudi milijarder Nasser Al Kharafi, predsednik enega največjih konglomeratov v arabskem svetu. Njegov prehrambeni del Americana ima pravice za franšize znamk kot so KFC, Wimpy, TGI Fridays in Pizza Hut.

5. Katar
Število prebivalcev: 841 tisoč
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 7,4 %

Katarsko gospodarstvo je v zadnjem letu zraslo za 8,7 %, zahvaljujoč poslu z zemeljskim plinom. To je državi, ki je ena največjih izvoznic plina na svetu, pomagalo, da je krizo preživela brez kakšnega večjega šoka. Najbogatejši državljan je sicer Bader Al Darwish, njegovo premoženje je ocenjeno na okoli 1,7 milijarde dolarjev. Al Darwish je na čelu Darwish Holdings, družbe, ki se uvarja s trgovino, nepremičninami in investicijami.

6. Združeni arabski emirati
Število prebivalcev: 4,9 milijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 6,2 %

Gospodarstvo emiratov je lani zraslo za 1,3 %, letošnja pričakovana rast pa je 3,2-odstotna. Sicer gre za državo, ki je tretja največja izvoznica nafte na svetu, zato jo je kriza le oplazila, izognila pa se je tudi vplivom padca evra. Država je tudi dom Abdula Aziza Al Ghuraira, ki vodi konglomerat Mashreqbank, več prehrambenih podjetij in ima v lasti več nakupovalnih centrov.

7. Združene države Amerike
Število prebivalcev: 310,2 milijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 4,1 %

Število milijonarjev se je leta 2009 v primerjavi z letom 2008 povečalo za 15 % na 4,7 milijona. Država, ki je tudi dom dveh največjih bogatašev na svetu, Billa Gatesa in Warrena Buffeta, počasi okreva po veliki gospodarski in predvsem nepremičninski krizi. Se pa okrevanje še ne pozna toliko na trgu dela, saj se podjetja za zaposlovanje novih delavcev odločajo le izjemoma.

8. Belgija
Število prebivalcev: 10,4 milijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 3,5 %

Zanimivo je, da je državi, ki jo poleg neprestanih političnih kriz, pretresa še težava z naraščajočim javnim dolgom, ki jo po zadolženosti uvršča takoj za Grčijo in Italijo, uspelo obdržati število milijonarjev. Ena izmed vlad, ki je medtem že razpadla, si je za cilj zadala, da bo proračunski primanjkljaj letos znižala na 4,8 % BDP. Večina ne pričakuje, da bi jim uspelo. Med najbogatejšimi Belgijci je tudi Albert Frere, ustanovitelj družbe Compagnie Nationale a Portefeuille, ki ukvarja z mediji in nafto.

9. Izrael
Število prebivalcev: 7,4 milijona
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 3,3 %

Za razliko od marsikatere druge države,izraelskih milijonarjev nad vodo ni obdržala rast cen na nepremičninskem trgu, ampak uspehi na področju tehnološkega razvoja. A če je bilo leto 2009 uspešno, je pričakovati, da bo letos težje, saj bo tudi Izrael skoraj zagotovo prizadela kriza v evroobmočju, kamor gre 33 % izraelskega izvoza. Najbogatejši Izraelec: ladjarski tajkun Sammy Ofer, ki ima na računu 6 milijard dolarjev.

10. Tajvan
Število prebivalcev: 23 milijonov
Število gospodinjstev, ki se lahko pohvalijo z milijonskim računom: 3 %

Državo je recesija močno prizadela, saj je močno odvisna od izvoza. Ko se je ta proti koncu leta spet povečal, je skupaj z njim naraslo tudi število milijonarjev. V primerjavi z letom 2008 za kar 22 %, na 230 000. Na vrhu bogatašev je Terry Gou, lastnik Foxconna, ki izdeluje elektronske naprave za podjetja kot so Apple, Nokia, Nintendo in druge. Družba se je pred nekaj tedni sicer znašla v središču škandala po tem, ko je 13 delavcev storilo ali pa skušalo storiti samomor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861