Onesnaženost mestnih središč in prevelika odvisnost EU od uvoza nafte je prisilila Evropsko komisijo, da je pripravila načrt, ki bo dodobra preobrazil evropsko prometno podobo. Na podlagi predstavljenega načrta bo Evropska komisija začela s pripravo nove zakonodaje, ki bo na področju urbanih središč v evropski uniji prepovedala uporabo avtomobilov, katerih motorje poganjajo konvencionalna goriva .

Nadomestiti jih bodo morala električna in vozila, ki jih poganjajo gorivne celice. Do leta 2030 naj bi bilo tako v evropskih mestih le še 50 odstotkov 'klasičnih' avtomobilov, do leta 2050 pa naj bi popolnoma izginili. Z različnimi ukrepi naj bi zmanjšali tudi porabo goriva v letalstvu, kar 50 odstotkov ljudi, ki za potovanje med večjimi mesti uporablja avtomobile, pa naj bi preusmerili na vlake in ladje. Potovanje z vlakom ali ladjo bo skoraj obvezno ob poti daljši kot 300 kilometrov.
Tako naj bi do leta 2050 emisije CO2, ki nastajajo zaradi prometa zmanjšali za kar 60 odstotkov, predvsem pa bi se bistveno zmanjšala odvisnost EU od uvoza nafte. Načrt predvideva da bi v najkrajšem možnem času vsa letališča in morska pristanišča povezali z železnico, kjer je možno pa tudi z vodnimi potmi v notranjost.
Načrt je pri ekologih naletel na veliko odobravanja, na drugi strani pa so mu nekateri poslanci namenili veliko kritik. Pregrobo naj bi namreč posegal v prometno politiko posameznih držav, močno pa naj bi ogrozil tudi industrijo, ki je danes zaradi vedno višjih cen nafte in vedno višjih davkov na robu preživetja.
Na kakšen način misli EU doseči svoje visokoleteče cilje še ni znano, a višji davki tu, kakšna prepoved tam in zagotovo nas bodo prepričali v drugačne transportne navade.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV