Na spletnih straneh Evropske komisije so 4. julija objavili posvetovalni vprašalnik, v okviru katerega je več kot 4,6 milijona Evropejcev podalo svoje mnenje o ureditvi poletnega časa. Rezultat? Več kot 80 odstotkov oseb, ki je izpolnilo vprašalnik, je odgovorilo, da si želi ukinitve premikanja urnih kazalcev. Večina želi ostati v poletnem času, poroča nemški časopis Westfalenpost, ki ga povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.
Vprašalnik je v prvih nekaj dnevih po objavi podrl rekord. Zaradi navala je najmanj dvakrat pokleknila spletna stran in so morali okrepiti strežnike.
Predstavnik komisije je dejal, da rezultate še morajo analizirati.
Možne so tri rešitve - da vse države članice bodisi ukinejo oz. obdržijo poletni čas, da se vsaka država članica sama na isti dan odloči, kateri čas bi raje imela ter da se ne naredi nič.
K reševanju spletnega vprašalnika so sicer pozvali okoli 500 milijonov državljanov EU. Z izraženim mnenjem glede premikanja ure dvakrat letno pa so lahko aktivno pripomogli k debati.
Oceno direktive je z resolucijo o poletnem času februarja letos zahteval Evropski parlament, ki je od komisije zahteval tudi pripravo sprememb, če bodo potrebne.
Po zakonodaji EU o ureditvi poletnega časa je treba ure premakniti dvakrat letno, da bi upoštevali spreminjanje dolžine dnevne svetlobe in izkoristili razpoložljivo svetlobo v določenem obdobju. Ureditev poletnega časa na ravni EU velja od leta 1980 in zagotavlja enoten pristop glede premika ure na enotnem trgu. Države EU so neodvisno od ureditve poletnega časa razvrščene v tri različne časovne pasove.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV