Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu potrdil celoviti gospodarski in trgovinski sporazum med EU in Kanado (Ceta). Ceta bo s tem stopila v začasno rabo, dokončno pa jo bodo morali potrditi še nacionalni in regionalni parlamenti držav članic unije.
Za Ceto je danes glasovalo 408 poslancev Evropskega parlamenta, proti jih je bilo 254, 33 pa se jih je pri glasovanju vzdržalo.
V razpravi pred glasovanjem je evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström poudarila, da bodo imeli od Cete koristi tako državljani kot tudi podjetja. "Globalna trgovina je nekaj dobrega. Seveda pa jo moramo ustrezno regulirati v trgovinskih sporazumih," je dejala.
Glede Cete je Malmströmova ocenila, da gre za novodoben trgovinski sporazum, ki prinaša številne gospodarske prednosti. "Odpravljamo trgovinske ovire, carine, povečujemo dostop do trga. Zagotovili smo tudi priznanje pomembnih geografskih označb, odpravljamo birokracijo," je naštevala. To je koristno predvsem za mala in srednja podjetja, je poudarila komisarka: "80 odstotkov od 70.000 podjetij, ki izvažajo v Kanado, je malih in srednjih podjetij."
Navsezadnje je Ceta povezana tudi z vrednotami in pravicami, je prepričana Malmströmova. "Vlade imajo pravico, da zadeve regulirajo, da ohranijo visoke standarde, delavske pravice, trajnostni razvoj, da zaščitijo tudi okolje," je zagotovila. Prav tako je reformiran sporni mehanizem reševanja sporov med vlagatelji in državo ISDS - nadomestil ga je mednarodni arbitražni tribunal za investicijske spore (ICS).
Kanada in EU bosta sodelovali tako v okviru Cete kot tudi sporazuma o strateškem partnerstvu. "Želimo oblikovati globalizacijo na tak način, da bomo spodbudili odločna mednarodna pravila," je dejala Malmströmova. Ob tem je ob implementaciji Cete obljubila spoštovanje mandata, ki so ga Evropski komisiji podelili države članice in Evropski parlament.
V razpravi v Evropskem parlamentu je bilo sicer slišati tako svarila pred gradnjo zidov kot tudi pred uničujočimi posledicami Cete. "Smo na razpotju in lahko se odločimo za eno od dveh smeri: protekcionizem, provincializem in graditev zidov. Druga smer je ta, da se odpremo svetu," je menil poročevalec Artis Pabriks (EPP).
Poročevalec iz vrst zmerno evroskeptičnih konservativcev (ECR) Charles Tannock je spomnil na izvolitev Donalda Trumpa v ZDA, odločitev Britancev za izstop iz EU ter porast desničarskih gibanj v Evropi. V takšnem okolju se "moramo boriti za takšen sporazum", je dejal o Ceti.

Kaj pa zbrani podpisi tistih, ki nasprotujejo sporazumu?
Veliko pa je bilo tudi ostrih besed. Anne-Marie Mineur iz skupine skupine evropske levice (GUE/NGL) je tako izpostavila več kot tri milijone podpisov evropskih državljanov proti Ceti in številna območja oziroma občine po Evropi, ki so se razglasile za območje brez trgovinskih sporazumov.
Da Ceta ni prostotrgovinski sporazum, ampak institucionalna reforma in "tihi državni udar", je dejala Tiziana Beghin iz evropskeptične Evropske svobode in neposredne demokracije (EFDD). Da bo Ceta uničila sto tisoče delovnih mest in bo pogubna za evropsko kmetijstvo, pa je menila Marine Le Pen iz skupine Evrope narodov in svobode (ENF).
Okoli 700 ljudi protestiralo
Glasovanje o Ceti je spremljal protest - pred poslopjem parlamenta se je zbralo okoli 700 ljudi, ki so izrazili nasprotovanje sporazumu. Nekateri so tudi zaprli dostop do parlamenta, preden so jih odstranili policisti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV