Proizvajalec luksuznih športnih avtomobilov Ferrari je pri delnicah ravnal enako kot pri avtomobilih - ponudbo drži omejeno, da je produkt ekskluziven in še posebej privlačen. Bogatim strankam je lani dobavil 7255 novih avtomobilov, v prospektu ob umestitvi delnic na borzo pa je razkril, da do leta 2019 računa le na skromno rast na okoli 9000 vozil.
Sprejem na borzo je bil topel - tečaj delnic se je sredi dneva povzpel 17 odstotkov nad uvodno ceno 52 dolarjev, na koncu pa se je navdušenje malce umirilo in delnica se je ustalila pri 55 dolarjih, kar je šest odstotkov nad izhodiščem. Z zvoncem, ki naznanja začetek trgovanja na Wall Streetu, je pozvonil prvi mož Ferrarija in tudi njegove krovne družbe Fiat Chrysler Sergio Marchionne. "Ferrari ni le avto, ampak umetniški kos," je poudaril. Zato bi bilo po njegovem mnenju "škoda znamko tiščati v korzet velikega avtomobilskega koncerna".
Pred prvo javno ponudbo delnic je bil 90-odstotni lastnik Ferrarija Fiat Chrysler, 10-odstotni pa sin ustanovitelja legendarnega podjetja Enza Ferrarija Piero Ferrari, ki bo tudi ostal lastnik v nespremenjenem deležu. Fiat Chrysler je na borzo uvrstil 10-odstotni delež, preostalih 80 odstotkov bo januarja razdelil med ostale delničarje. Lastnika je na koncu zamenjalo 22 milijonov delnic Ferrarija, katerega tržna vrednost je sedaj 10,4 milijarde dolarjev. Fiat Chrysler s prodajo zbira denar za svoj petletni program rasti, vreden 48 milijard evrov, s katerim želi razširiti globalno prisotnost znamk Alfa romeo, Jeep in Maserati. S prodajo delnic je zaslužil najmanj 893 milijonov dolarjev.
Od dirkalnih avtomobilov do luksuza

Enzo Ferrrari je leta 1929 ustanovil podjetje za proizvodnjo dirkalnih avtomobilov Scuderia Ferrari (Stabilen Ferrari). Leta 1947 so se preusmerili v izdelavo luksuznih avtomobilov pod imenom Ferrari S.p.A, čez 22 let je v lastniško strukturo vstopil Fiat s 50-odstotnim deležem, so sporočili iz Alte. Danes prodajo samo nekaj tisoč avtomobilov in povprečna čakalna doba je eno leto, saj je povpraševanje vedno večje od ponudbe. Največ jih prodajo v ZDA, sledijo Velika Britanija, Bližnji vzhod Kitajska in Nemčija. Bogati kupci so zvesti, o čemer priča podatek, da jih ima 34 odstotkov strank v lasti več kor enega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV