
Marsikoga že zjutraj v slabo voljo spravi misel na sneg in lopato. Predvsem stanovalci stolpnic, blokov in večstanovanjskih hiš so že ugotovili, da za ceno povprečne lopate na stanovanje dobijo snežno frezo, ki močno olajša jutranje zimske boje z darilom izpod neba.
Najcenejše plastične lopate, ki nimajo ojačanega kovinskega roba, so pri trgovcih, ki najraje uvažajo iz Kitajske, na voljo že za slabih pet evrov, malo bolj kakovostna lopata, ki je lahko ali ojačana ali v celoti kovinska, pa vas bo stala med 15 in 20 evrov.
Tudi freze za odmetavanje snega se zelo razlikujejo, tako v zmogljivosti, izvedbi, kot seveda tudi v ceni. Če se boste odločili za nakup motorizirane pomoči, bodite razen na ceno pozorni tudi na podatke o površini, ki jo očisti v eni uri ter širini in višini zajema snega. Trgovnci ponujajo freze že za slabih 300 evrov, a boste z njo počistili trak, širok le 53 centimetrov, višina zapadlega snega pa naj ne bi presegala 22 centimetrov, sicer se vam obetajo težave.
Freza srednjega razreda, ki ima širino čiščenja 84 centimetrov, z dvema vzvratnima prestavama, halogensko lučjo in ogrevanimi ročaji vas bo stala okoli 1.500 evrov. Če stanujete v bloku ali stolpnici s tridesetimi stanovanji, to pomeni 50 evrov na stanovanje. Če se boste odpovedali ogrevanim ročkam in halogenski luči, lahko prihranite 500 evrov, kar pomeni, da bi vsako stanovanje za frezo namenilo nekaj več kot 30 evrov.

Glede na količino zapadlega snega v nižinah bi tovrstni mehanični pripomoček moral več kot zadostiti vašim potrebam. Ko seštevate pluse in minuse pred nakupom, upoštevajte še ceno goriva na eni ter čas in energijo na drugi strani, ki ju boste prihranili.
Če ste v časovni stiski ali pa se vam preprosto ne ljubi, lahko preko študentskega servisa najamete študenta, ki bo odmetal sneg namesto vas. Cene študentskega dela so različne in se po podatkih, ki smo jih pred nedavnim pridobili s strani študentskih servisov, gibajo od pet pa tudi do deset evrov na uro.

Velja pomisliti na to, da je morda bolje, da se s študentom ob ogledu zasnežene površine dogovorite za fiksno plačilo za opravljeno delo, saj lahko sicer ob odmetavanju snega skupaj s študentom dočakate tudi pomlad. Še preprost izračun. Če denar namesto za nakup freze porabite za zaposlitev študenta, si lahko kupite okoli 130–150 ur študentskega dela.
Kako se boste odločili, je seveda vaša stvar, res pa je, da je kidanje snega del slovenske tradicije, ki jo starši prenašajo na otroke, ti pa med igro prav radi pomagajo. Še posebej v zadnjem času, ko se marsikje dobijo posebne otroške lopatke, namenjene prav njim. Za malce zimske rekreacije vam bo prav gotovo hvaležno tudi telo, še posebej, če vas po kidanju čaka topel čaj ali kuhano vino. V času, ko je sneg v mestih postal bolj redkost in ko o velikih zametih govorijo le še naše babice, pa si marsikdo skrivaj želi, da bi sneg, a s tem tudi kidanje, trajalo čim dlje.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV