Cekin.si
Delavnica, ki izvaja servisiranje, mora biti ustrezno usposobljena in mora imeti ustrezna dokazila.

Koristno

S servisom lahko prihranite od nekaj 10 do par sto evrov

Špela Zupan
29. 05. 2015 08.01
3

V Sloveniji je pri večini še zakoreninjeno prepričanje, da je pooblaščeno servisiranje vozil pogoj za veljavnost garancije. A že pet let ni tako. Podobno velja za originalne rezervne dele.

Da je pogojevanje ohranitve avtomobilske garancije s servisiranjem zgolj pri pooblaščenih serviserjih in z uporabo le originalnih nadomestnih delov lahko v nasprotju s pravili konkurence, opozarja tudi Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence.

Avtoserviserji pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so vnovič opozorili, da lahko tudi nepooblaščeni serviser popravi vozilo v garancijski dobi in da ni nujna uporaba le originalnih nadomestnih delov. Potrošniki namreč pogosto ne vedo, da v tovrstnih primerih ne propade garancija. Neodvisni serviser mora seveda upoštevati navodila proizvajalca glede vzdrževanja in popravila vozila.

Delavnica, ki izvaja servisiranje, mora biti ustrezno usposobljena in mora imeti ustrezna dokazila.
Delavnica, ki izvaja servisiranje, mora biti ustrezno usposobljena in mora imeti ustrezna dokazila.FOTO: Thinkstock

V Sekciji za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije, ki zastopa večino pooblaščenih uvoznikov avtomobilskih znamk v Sloveniji, so pojasnili, da garancija velja, če so bili v avto vgrajeni originalni ali originalu enakovredni deli skladno z vsemi predpisi in navodili proizvajalca. Poudarjajo, da so pooblaščeni servisi pod stalnim nadzorom proizvajalca vozil, serviserji se udeležujejo šolanj, servisi imajo stalni dostop do najnovejših informacij proizvajalca in dostop do proizvajalčeve tehnične podpore. Ob vsakem obisku stranke lahko tudi preverijo, ali je vozilo v vpoklicu.

Zagotavljajo, da njihovi prodajalci strankam nikoli ne rečejo, da je pooblaščeno servisiranje pogoj za veljavnost garancije. Pravijo, da strankam povedo, da je pogoj pravilno in redno servisiranje, a hkrati priznavajo, da ne izpostavljajo, da je možno avto tudi nepooblaščeno servisirati. Po njihovih izkušnjah namreč nepooblaščeni servisi stranko radi seznanijo, da pooblaščeno servisiranje ni pogoj za ohranitev garancije, "nemalokrat pa uporabijo neustrezno olje, neustrezen material, ne opravijo vseh predvidenih del ali ne izdajo stranki specifikacije opravljenih del. Vse lahko vodi do težav pri uveljavljanju garancije".

Prodajalci priporočajo servisiranje pri pooblaščenem serviserju, "ki ima za popravilo vseh prodajnih modelov opravljena vsa potrebna tehnična šolanja in zato ni skrbi glede pravilnega vzdrževanja vozila in veljavnosti garancije". V nasprotnem primeru vse temelji na zaupanju med lastnikom vozila in serviserjem. Ob morebitnem uveljavljanju bo garancija veljavna le, če je serviser resnično upošteval vse zakonsko določene zahteve, sicer tvegate kritje celotnih stroškov popravila, so pojasnili. Opozarjajo tudi, da je nepooblaščeno servisiranje pogosto neprimerno in lahko pripelje do dragih okvar, ki jih garancija ne pokrije.

In kakšen je prihranek?

Cena pri pooblaščenem serviserju je odvisna od modela vozila in od obsega servisa, ki je v določenih letih nižji, v določenih višji. Prodajalci avtomobilov pravijo, da v nepooblaščenem servisu ne bo nujno nižja, če je delo strokovno.

V vsakem primeru garancijskega zahtevka mora stranka, ki je predpisani redni servis opravila v nepooblaščeni delavnici, opravljeno delo dokazati z računom za izvedena dela in vgrajeni material.
V vsakem primeru garancijskega zahtevka mora stranka, ki je predpisani redni servis opravila v nepooblaščeni delavnici, opravljeno delo dokazati z računom za izvedena dela in vgrajeni material.FOTO: Thinkstock
Če stranka zaupa serviserju in naknadni pregled dokaže, da je njen nepooblaščeni servis resnično vgradil le ustrezne dele in na ustrezen predpisan način, potem garancija velja. —Sekcija za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije

V Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) so razložili, da je prihranek pri rednem servisu lahko od nekaj 10 pa tudi par sto evrov. "Vendar je treba paziti, da prihranek ne bo le kratkoročen. Nestrokovno opravljeno delo ali vgradnja neustreznih delov namreč ne pomeni le težav z garancijo, temveč tudi hitrejšo obrabo in posledično okvaro." Zato opozarjajo, da lahko cena naknadnega popravila krepko preseže skupek preteklih prihrankov. "Voznikom za konec polagamo na srce, da ne glede, kje opravijo servis, zahtevajo račun in ga tudi shranijo."

Čeprav je bila evropska uredba sprejeta že pred petimi leti, na OZS ugotavljajo, da nekateri na slovenskem trgu še vedno zavajajo. Če je na pooblaščenem servisu ali pri proizvajalcu vozila zavrnjena garancija, zgolj ker je lastnik vozila popravljal ali servisiral vozilo pri nepooblaščenem serviserju, se lahko obrnete na agencijo za varstvo konkurence ali na OZS.

Pomembno je tudi, da Evropska uredba ne velja za podaljšano garancijo, ki je dogovor med kupcem in prodajalcem. Če ga ne spoštujete, zagotovo ne boste prihranili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861