"Nekateri sprašujete, kje se dobijo podatki za pomoč na TRR. Dajemo v objavo ponovno. Pošiljajte naprej, da doseže čimveč ljudi. Hvala vsem za vso pomoč kot na terenu ali s širjenjem informacij. Skupaj smo močnejši. Vaši gasilci Bele krajine," so objavili na Facebook profilu Pomoč občanom po neurju - toči Črnomelj 2018.
Da, po hudem neurju v petek, 8. junija, se je znova pokazalo, kako veliki ljudje so gasilci. Ponekod v črnomaljski občini je padala toča z ledenimi zrni premera do 12 centimetrov in območje je bilo po besedah očividcev videti kot na fronti. Številne strehe so bile preluknjane, vozila uničena, drevesa in vrtovi opustošeni. Ujma je povsod pustila sledi, škodo štejejo v milijonih.
Gasilci in pripadniki civilne zaščite si niso vzeli časa za šok, nejevero, žalovanje. Ne, kot vedno so šli tudi tokrat takoj v akcijo. Prizadetim so podarili okoli več deset tisoč ur prostovoljnega dela, prekrivali so strehe, delili hrano in pijačo. Po podatkih poveljnika črnomaljske civilne zaščite Jožeta Weissa nabavili 30 ton pokrivne folije, nekaj manj kot 650 kilogramov žebljev, 20 kubičnih metrov lesa, dobrih 11.100 litrov goriva. Izdali so nekaj manj kot 2200 obrokov hrane in nekaj več kot 27.000 plastenk s pitno vodo.
Poleg domačih je nesebično pomagalo in še pomaga več sto gasilcev iz vse Slovenije, prišli so tudi njihovi hrvaški kolegi. Vozniki, ki se zjutraj v službo vozijo po Dolenjski, so lahko videli kolone gasilskih vozil na poti v Črnomelj. Nekaj v toči poškodovanih objektov je namreč še nepokritih in nesaniranih, gasilci pa pomagajo do zadnjega. Tako poklicni kot tudi prostovoljni, ki imajo večinoma druge službe.
Delodajalci načeloma razumejo, spremembe so potrebne pri povračilu
In kako je urejen njihov status, ko je treba pomagati, oni pa morajo delodajalcu sporočiti, da jih ne bo v službo? Prostovoljnemu gasilcu med intervencijo ali med usposabljanjem po pozivu lokalnega organa pripada nadomestilo plače, ki ga izplača delodajalec v breme občine. Zato ga ne smejo odpustiti, razporediti na drugo delovno mesto ali drugače oškodovati, piše v zakonu.
Po pojasnilih namestnika poveljnika Gasilske zveze Slovenije Darka Muhiča je poveljnik civilne zaščite po ujmi v Črnomlju izdal 'Odredbo o aktiviranju gasilskih enot iz drugih regij za zaščito, reševanje in pomoč po močnem neurju s točo in poplavami na območju Črnomlja'. Na njeni podlagi je delodajalcem zagotovljeno povračilo plač in dela stroškov ter kritje nekaterih stroškov prostovoljnim gasilcem s strani države. Delodajalec je takrat dolžan omogočiti opravičeno odsotnost od dela prostovoljnemu gasilcu, ki so ga pozvali k opravljanju nalog zaščite.
"V Sloveniji imamo glede odsotnosti od dela oziroma zapustitvi delovnega mesta dobro prakso. Gasilci običajno nimajo problemov z delodajalci. Seveda pa delajo tudi na delovnih mestih, ki jih ne morejo takoj zapustiti, oziroma opravljajo delo izven matičnega kraja ali občine (blagajniki, vozniki, delavci v proizvodnem procesu za tekočimi trakovi in tako dalje)," je razložil Muhič. "Imamo tudi dobro prakso, ko so delodajalci ali vodstveni delavci prostovoljni gasilci in prvi odhitijo na intervencijo skupaj s tovariši," je dodal.
Večjih problemov glede izostankov gasilcev od dela tokrat niso beležili. Težave pa občasno nastanejo ob daljših intervencijah, kot so žled, poplave, gozdni požari, ko lahko nastanejo motnje v delovnih procesih delodajalcev, če je zaposlenih več gasilcev. Takrat je nujen dogovor med prostovoljnim gasilcem in delodajalcem; "v takih primerih usklajujemo potrebe delodajalca in odsotnost gasilcev. Dogajajo se tudi primeri, ko gasilci za pomoč koristijo lastni dopust ali ure za kompenzacijo in s tem ne obremenjujejo delodajalca".
Si pa v Gasilski zvezi želijo izboljšati nekatere ureditve in rešitve glede odsotnosti in bonitet gasilcev. "Spremembe bi bile potrebne predvsem glede upoštevanja rokov izplačil refundacij, saj morajo delodajalci, ki izplačajo plačo prostovoljnemu gasilcu, dobiti nadomestilo s strani občine ali drugih organizacij izplačano v razumnem kratkem roku brez administrativnih ovir. Spremembe bi bile potrebne tudi glede zagotavljanja sredstev za plačila zavarovanj za prostovoljne gasilce, saj delujejo na območju več občin in regij. Smiselno bi bilo prostovoljnim gasilcem zagotoviti prednost pri zaposlovanju v občinski upravi ter občinskih podjetjih in zavodih, s čimer bi zagotovili oziroma izboljšali določeno pripravljenost in lažjo odsotnost," je poudaril.
Pomoč s strešniki, sadikami; pomagate lahko tudi vi!
Zahvalili so se jim tudi črnomaljski svetniki, ki so včerajšnjo sejnino namenili za opremo črnomaljskih gasilcev. Pomoč na Facebooku ponujajo tudi številni posamezniki. Večina nudi brezplačne strešnike, nekateri sadike, folijo. Javljajo se krovci in drugi mojstri, katerih pridne roke bi lahko prišle prav po ujmi.
Posledice ujme bodo odpravljali še nekaj časa, prav tako ocenjevali škodo. Številni ljudje so v stiski in pomoč prihaja iz vseh strani. Slovenska Karitas je za najbolj prizadete že namenila 10.000 evrov, prostovoljne prispevke pa lahko nakažete na tekoči račun Slovenske karitas SI56 0214 0001 5556 761 s sklicem SI00 201 in kodo namena NEURJE 2018. Prizadetim je mogoče pomagati tudi s poslanim kratkim sms sporočilom KARITAS na 1919, s katerim se prispeva en evro za strešnik.
Pomagate lahko tudi preko Rdečega križa. Pomoč zbirajo na humanitarnem računu Rdečega križa Slovenije (Mirje 19, Ljubljana), odprtem pri SKB banki SI56 0310 0111 1122 296, in preko SMS donacij na številki 1919 z besedama UJMA ali UJMA5, s katerimi lahko prispevate evro ali pet evrov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV