
Na Nacionalnem odzivnem centru za omrežne incidente SI-CERT prejemajo številne prijave uporabnikov, oškodovani so v povprečju izgubili več kot 1000 evrov. Prevara se vedno začne na Airbnb, kjer uporabnik naleti na oglas za odlično stanovanje po izjemno nizki ceni.
Lastnik mu predlaga, da komunikacijo s portala preselita na elektronsko pošto, kjer se dogovorita vse potrebno glede rezervacije in plačila. Z elektronskega naslova safe@airbnb-payment.com prejme pošto z navodili za plačilo namestitve in seveda čim prej plača. "Prijazen lastnik" se nato neha odzivati na sporočila. Takrat uporabnik prvič posumi, da je nekaj narobe. Obrne se tudi na Airbnb, kjer naleti na hladen odziv: "Naleteli ste na prevaro, a ker ste kot uporabnik kršili pogoje uporabe, za nastalo situacijo ne odgovarjamo."
Na SI-CERT opozarjajo, da na spletni strani Airbnb mrgoli goljufov, ki samo izkoriščajo dobro ime platforme. Ustvarjajo lažne profile in oglašujejo neobstoječa stanovanja: poceni, prostorna, moderna in na odlični lokaciji. Lepe fotografije poiščejo kar na spletu. "Ravno neverjetna ponudba je argument, ki pri lovcih na najboljše ponudbe prevečkrat premaga vsako skepso. Ko goljufi vzpostavijo stik z žrtvami, komunikacijo s spletne strani speljejo na svoj elektronski naslov. Žrtev prepričajo, da denar nakaže na njihov tekoči račun. A komunikacija in plačevanje zunaj portala pomenita neupoštevanje Airbnb pravil in pogojev rabe, zaradi česar žrtve niso upravičene do nadomestila v primeru oškodovanja," pojasnjujejo na SI-CERT.

Sled za nakazanim denarjem se izgubi. Računi, na katere žrtve nakažejo denar, so odprti s ponarejenimi osebnimi izkaznicami ali v lasti denarnih mul. Slednje denar hitro dvignejo in nakažejo naprej goljufom. Največkrat gre za nakazilo preko plačilnega sistema Western Union, ki ne omogoča sledenja denarnim transakcijam, in tako se hitro izgubi sled za denarjem. Od tako nakazanega denarja se lahko žrtve kar poslovijo.
Airbnb ima lasten, zanesljiv in varen sistem za rezervacijo nepremičnine in plačilo za namestitev. Če vse postopke – od rezervacije do plačila – izvedemo neposredno na njihovi spletni strani, smo zavarovani. Če gre kaj narobe, nam vrnejo plačan denar. Prevaranti pa na priljubljeni platformi samo objavijo oglas, nato pa komunikacijo in plačevanje speljejo stran.
Tako se je zgodilo tudi Darku:
Scenarij prevare samo še enkrat potrjuje pravilo, da tudi najbolj varen računalniški sistem ni dovolj varen, če uporabniki ne upoštevajo pravil in pogojev uporabe. Na SI-CERT poudarjajo, da niti svetovno priznana spletna platforma ni zagotovilo za varnost, če kot uporabniki ne upoštevamo varnih pogojev rabe. "Ob ponudbi tipa 'predobro, da bi lahko bilo res' naj se takoj oglasi rdeči alarm."
Na platformi Airbnb se dnevno pojavljajo podobne neverjetne ponudbe, ki jih administratorji sicer redno odstranjujejo, podobne oglase lahko najdemo tudi na slovenskih spletnih oglasnikih. Da se vam ne bo treba prihodnjič držati za denarnico, izbirajte samo uveljavljene ponudnike, ki so na portalu registrirani že dalj časa, njihovo verodostojnost pa potrjujejo tudi številne pozitivne izkušnje drugih uporabnikov. "In preberite že enkrat navodila in pogoje uporabe."
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV