Cekin.si
Gospodarska rast

Gospodarstvo

To bodo ključni izzivi leta 2022

M.M.
23. 11. 2021 04.45
0

Gospodarstveniki že opozarjajo, kaj nas čaka v naslednjem letu in kaj so ključni izzivi, ki jih moramo nasloviti.

Slovensko gospodarstvo
Slovensko gospodarstvoFOTO: Shutterstock

Kako zaščititi slovensko gospodarstvo, ki v novo leto 2022 vstopa ohromljeno z epidemijo? Poslovni izzivi bodo v naslednjem letu veliki. Sedaj sicer beležimo gospodarsko rast, a številna področja niso rožnata. Med ključnimi izzivi leta 2022 bodo kadri in cene energentov.

"Pomanjkanje zaposlenih, pritisk na rast plač zaradi nizke brezposelnosti, v zadnjem obdobju pa dvig cen energentov in drugih surovin sodijo med ključne izzive, s katerimi se poleg posledic covida-19 sooča slovensko gospodarstvo," je dejal predsednik GZS Tibor Šimonka

Pravi, da rekordno nizka brezposelnost vodi do slabše motiviranosti zaposlenih za delo. Prav tako, da je težko pridobiti nove zaposlene po konkurenčnih pogojih. 

"Predvsem v zadnjem obdobju je eden ključnih izzivov dvig cen energentov in drugih surovin. Kljub že več kot mesec dni trajajočih aktivnosti GZS ter članstvu, ki opozarja na težave zaradi porasta cen stroškov energije, se vlada za zdaj še ni odzvala na pripravljene predloge," je opozoril. 

Čeprav je na slovenskem trgu delovne sile veliko brezposelnih, je treba razumeti, da te osebe ne morejo ponuditi več veliko potenciala. "To ustvarja visoke plačne pritiske v zasebnem sektorju (plače v javnem sektorju, inflacija), kar bo sčasoma zniževalo izvozno konkurenčnost Slovenije," je izpostavil glavni ekonomist pri Analitiki GZS Bojan Ivanc. 

Delovne migracije so zato ključne za doseganje gospodarske rasti, meni in dodaja, da je bilo avgusta več kot 900.000 delovno aktivnih oseb, od tega predstavljajo tuji državljani 12 odstotkov vseh, kar je 40.000 več kot pred desetletjem.

Plače: javni sektor in zasebni sektor

Ivanc je dejal, da se je v treh letih povprečna bruto plača v javnem sektorju povišala za 420 evrov (+ 21 odstotkov), v zasebnem za 190 evrov (+ 12 odstotkov), pri čemer so imeli izplačani dodatki ključen pomen pri povišanju plač v javnem sektorju. 

Minimalna plača 

Po višini minimalne plače je Slovenija med 21 EU državami, ki minimalno plačo na nacionalni osnovi poznajo, na 8. mestu. Po kupni moči minimalne plače pa je ta po aktualni višini na 7. mestu. "Glede na našo gospodarsko razvitost je minimalna plača pri aktualni višini torej nadpovprečno visoka," je dejal Ivanc. 

Težava je tudi v tem, da se zaradi dviga minimalne plače hitreje kot druge povečujejo plače nižje izobraženih kadrov. Z vse manjšo razliko med plačami se v Sloveniji tako plačna uravnilovka izrazito povečuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861