Globalno gospodarstvo zaznamuje visoka raven negotovosti, ki jo narekujejo predvsem trgovinske napetosti. Se pa na obzorju morda vendarle kaže možnost popuščanja negotovosti, korak k temu bi lahko bil delni trgovinski dogovor med Kitajsko in ZDA, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Nemčija se je v tretjem četrtletju komaj izognila tehnični recesiji, gospodarska rast na Kitajskem pa je bila v tretjem trimesečju najpočasnejša v 27 letih, opozarja Marko Bombač iz NLB Skladov. Letošnje umirjanje globalne rasti je prizadelo tako razvite kot razvijajoče se države, poleg Kitajske npr. tudi Indijo, Brazilijo, Turčijo in druge. V Evropi in ZDA je na udaru predvsem predelovalni sektor, medtem ko rast spodbuja domača potrošnja.
Na Umarju so za STA pojasnili, da je umirjanje rasti povezano z občutnim upadom rasti svetovne trgovine, v pomembnem delu zaradi protekcionističnih ukrepov v luči trgovinskih napetosti. Upočasnitev je po oceni urada delno ciklična in povezana s povečano negotovostjo, nekateri razlogi pa so tudi strukturni. Med te uvrščajo trajnejše spreminjanje pravil mednarodnega trgovanja, tehnološke spremembe v industriji, v razvitih državah pa še staranje prebivalstva.
Po zadnjih napovedih se bo globalna rast v letih 2020 in 2021 nekoliko povečala, a prave povrnitve številk izpred dveh let analitiki ne pričakujejo, navajajo na Umarju. Če je bila upočasnitev gospodarske rasti do zdaj usklajena, bo njeno okrevanje omejeno na manjše število razvijajočih se držav, dodajajo.
Tveganja, da bo realnost slabša od napovedi, so sicer po navedbah urada še vedno povečana, a je stabilna rast najbolj verjeten scenarij. Negotovost ostaja visoka, vztraja pa že tako zelo dolgo, da to vpliva na splošno razpoloženje v gospodarstvu in poslabševanje kazalnikov zaupanja, ob tem opozarjajo na Umarju.
Med glavnimi tveganji za nižjo rast svetovnega gospodarstva od napovedi na Umarju, sklicujoč se na mednarodne ustanove, navajajo nadaljnje povečevanje ovir ali negotovosti mednarodnih ekonomskih odnosih, odsotnost stabilizacije v nekaterih državah, ki so v krizi ali blizu nje (npr. Turčija, Argentina, Iran), morebitne nove zaplete pri brexitu, čeprav se ti po zmagi konservativcev na predčasnih parlamentarnih volitvah zdijo manj verjetni, hitrejše umirjanje rasti na Kitajskem, geopolitične napetosti ter upad razpoloženja na finančnih trgih.
Na Banki Slovenije medtem glede povezanosti med negotovostjo in globalnimi gospodarskimi gibanji pravijo, da je odgovor v rokah globalnih voditeljev. Pravila in pogoji v mednarodni trgovini se namreč spreminjajo, poudarjajo analitiki centralne banke. To se je v teh dneh pokazalo tudi z (vsaj začasno) paralizo mehanizma reševanja sporov v okviru Svetovne trgovinske organizacije zaradi blokade ZDA. V centralni banki vseeno opozarjajo, da se ne glede na vse vendarle pričakuje približno triodstotna rast svetovnega gospodarstva, kar je daleč od stagnacije ali celo recesije.

Na vidiku obrat?
Bombač, sodeč po izraziti rasti delniških tečajev na borzah po svetu v zadnjih tednih, medtem ocenjuje, da bi lahko kmalu prišlo do obrata v globalnem gospodarstvu oz. do pospeška pri gospodarski rasti. Hkrati so se tveganja, ki negativno vplivajo na investicijsko dejavnost podjetij in razpoloženje pri potrošnikih, v drugi polovici leta po njegovi oceni znižala. Da je globalna gospodarska aktivnost morda že dosegla dno, po njegovih besedah potrjujejo tudi nekateri vodilni kazalniki.
V zadnjih nekaj mesecih se je tudi politična negotovost znižala, dodaja analitik NLB Skladov. Trdi brexit tako ni več najbolj verjeten, tudi po britanskih parlamentarnih volitvah, po katerih bo zelo verjetno vendarle potrjen dogovor o nadzorovanem izstopu države iz EU, pa bo po njegovem prepričanju najverjetnejši scenarij, da bo EU v prihodnje z Britanci v takšni ali drugačni obliki živela pod isto streho.
Bombač omenja tudi, da si Kitajska s fiskalnimi ukrepi prizadeva spodbuditi gospodarsko rast. Tudi nekatere evropske države so letos vodile bolj ohlapno fiskalno politiko, učinek katere bo deloma viden z zamikom, torej v letu 2020. Da bi znalo biti v Evropi kmalu bolje, po Bombačevih besedah potrjuje še znatno izboljšanje pričakovanj za naprej za Nemčijo in območje evra po anketi inštituta ZEW.
Čeprav so Kitajska in ZDA vendarle dosegle delni trgovinski dogovor, kar je v zadnjih dneh blagodejno vplivalo na finančne trge in bi lahko pomenilo pomemben prispevek k zmanjšanju globalnih negotovosti, pa sta največji nacionalni gospodarstvi na svetu še vedno vir največjega tveganja, ugotavlja Bombač.
Če Trump - ZDA namreč novembra prihodnje leto čakajo predsedniške volitve - kljub dobri kondiciji ameriškega gospodarstva v prvi polovici leta ne bi pridobival na podpori, potem po Bombačevi oceni obstaja možnost, da ameriški predsednik močno zaostri svojo retoriko tako glede Kitajske in Hongkonga kot tudi Irana, ter si tako skuša dvigniti podporo. A obenem Bombač meni, da Trump pred volitvami vseeno ne bo želel ogroziti gospodarstva, saj bi mu to močno zmanjšalo možnosti za nov predsedniški mandat.
So pa izkušnje glede Trumpa takšne, da lahko v vsakem trenutku s svojimi izjavami in dejanji razmere obrne na glavo. Na Umarju zato menijo, da se bo med predsedniško kampanjo negotovost glede ekonomskih ukrepov ZDA nadaljevala. Volitve pa predstavljajo tudi možnost za spremembo, denimo v smeri zmanjšanja ali vsaj ne povečevanja protekcionizma in negotovosti.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV