Že res, da narejena v Združenih državah, a vredna omembe, če upoštevamo, da najbrž tudi Slovenci nismo daleč od dneva, ko bomo morali večino zdravstvenih stroškov plačati iz lastnega žepa.
Rezultati raziskave kalifornijske univerze Loma Linda so pokazali, da so, ko gre za zdravljenje raka dojke, starejše in revnejše ženske pogosto deležne napačne obravnave, zdravniki pa na njih opravljajo operacije, ki niso nujno potrebne ali so izvedene slabše, kot če bi na operacijski mizi ležala mlada in bogata pacientka.
Raziskava je pokazala, da so pri več kot tretjini od okoli 18.000 žensk, pri katerih je bila opravljena mastektomija (odstranjevanje dojke), postopek opravili skupaj z odstranjevanjem limfnih žlez pod pazduho, čeprav rak še ni metastaziral. In seveda – kljub temu, da je ameriška zdravniška zbornica leta 2005 opozorila, da naj se med posegom, če ni zares nujno, limfne žleze ohranijo, s čimer se preprečijo kasnejši neželeni stranski učinki, kot so bolečine, otekline in utrujenost.
Poleg tega je študija pokazala, da tudi če je rak že metastaziral, odstranjevanje limfnih žlez pacientkam ni podaljšalo življenja, saj sta bistvenejša kemoterapija in obsevanje.
Manjši kirurški poseg sicer načeloma ni mnogo dražji od "brutalnejšega", zahteva pa natančnejša operacija več sodelovanja med različnimi oddelki in več osebja. Tako naj ne bi bila nobena skrivnost, da se pacientke obravnava v skladu s tem, koliko dodatnih zdravstvenih storitev plačujejo, ker se kirurgom, če ni nujno, menda ne da ukvarjati z "malenkostmi".
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV