Sodeč po številu tistih, ki se na ministrstvo za zunanje zadeve obračajo s prošnjami za nasvet ali pomoč, je med Slovenci letos največ zanimanja za Hrvaško, Grčijo, Španijo, Italijo, Portugalsko, Srbijo, Bosno in Hercegovino, Severno Makedonijo, Črno goro, Madžarsko in Avstrijo.
"Velikega misterija ni. Večina bo pač odšla na Hrvaško, ker je geografsko najbližja. Drugače pa trenutno hodijo zelo veliko v Grčijo, ki se od tujine tudi najbolj prodaja," pa ocenjuje Mišo Mrvaljevič, generalni sekretar Združenja turističnih agencij (ZTAS).
Podobno so nam zatrdili tudi v Kompasu. "Letošnje hit destinacije so, poleg Tenerifa in Madeire, vse mediteranske, kamor letimo s posebnimi letali. To je deset grških otokov, pa tudi Turčija in Hurgada. Seveda ostaja na počitniškem seznamu tradicionalno hrvaški Jadran, nikakor pa ne smemo pozabiti na Slovenijo, ki smo jo ponovno odkrili in začeli raziskovati," pravi Jasmina Feguš iz turistične agencije Kompas. Turčija in Egipt sta sicer ta hip nekoliko težje dostopna, razen za tiste, ki so cepljeni ali preboleli, saj morajo potniki ob prihodu nazaj v 10-dnevno karanteno.

Tudi pri Last-minute.si in Potovanja Pirc, kjer so predvsem specializirani za paketne počitnice z letalskim prevozom, ugotavljajo, da so hit destinacije Slovencev tudi letos pretežno klasične: grški otoki, hrvaška obala, Turčija, Egipt, v manjši meri tudi Tunizija in Španija. Od bolj oddaljenih destinacij pa predvsem Dominikanska republika in Mehika. "V obdobju od novembra 2020 do pozne pomladi, so bile najbolj zanimive destinacije, sicer takrat še bolj redkih dopustnikov: Združeni arabski emirati, Maldivi in španski Kanarski otoki. Dobrodošla novost letošnje sezone so občasni direktni čarterski poleti iz Ljubljane na Tenerife, Madeiro in Mallorco, razpisan pa je tudi direktni polet na Dubrovnik," pravi Andrej Pirc iz podjetja Last-minute.si in Potovanja Pirc.
V poletnih mesecih sicer nekatere turistične agencije, tudi Kompas, načrtujejo tudi potovanja na Škotsko, kamor je ta hip nemogoče potovati brez obvezne 10-dnevne karantene ob prihodu na Škotsko. "V turizmu se ne da delati 'ad hoc'. Potovanja se pripravlja 3-6 mesecev vnaprej v Evropi, ker je treba urediti registracije in vse ostale zadeve. Kolegi v agencijah so ocenili, da bo verjetno te destinacije do takrat možno obiskat. Računajo na to, da se bo tja dalo potovati," je prepričan Mrvaljevič.
V Kompasu sicer jeseni načrtujejo tudi potovanja s posebnimi letali na Islandijo, Norveško in v Zanzibar. Vendar ta hip večjih potovanj v poletnem času skorajda ni, pravi generalni sekretar ZTAS. "Zato, ker bodisi države ne spuščajo slovenskih državljanov tja brez zapletov bodisi se ne moremo vračati brez zapletov, pa tudi številne znamenitosti so še vedno zaprte. Če pa nekaj organiziramo, to mora imeti rep in glavo, kar pa se v teh časih včasih ne da vnaprej predvidet," poudarja.
2019 je bilo zadnje leto, ko smo lahko dokaj brezskrbno potovali. Tisti, ki imajo res radi morje, so se tudi v zimskem času odpravljali kam na toplo. "Ampak zaenkrat ne vem, kako bo s tem. Gotovo pa bo tega zelo veliko od jeseni naprej, saj naj bi septembra začel leteti Flydubai. In z direktno povezavo z ljubljanskega letališča na dubajsko se nam bo odprl cel svet daljnega vzhoda, Azije, celo Pacifika. Tako, da računamo, da bo to kar močen turistični stimulans za Slovence, da bodo lahko kam potovali. In, kar je zelo pomembno: tudi za tujce, da pridejo v Slovenijo," je optimističen Mrvaljevič.
Manjše skupine so sicer že začele potovati po svetu. "Ampak to so tisti najbolj zagrizeni, ki jih to, da se program ne bo dal izvest v celoti in da bodo kakšni zapleti, ne moti, ampak jim je bolj pomembno, da lahko kam gredo. Da imajo ta občutek gibanja," še pravi.
Glavni kriterij pri izbiri destinacije že drugo leto zapored ni cena
Že lani, ko so se po prvem valu omejitve in z njimi tudi potovanja nekoliko sprostila, so se pri ljudeh spremenili kriteriji za odločanje o destinacijah. "Zdaj ni več prvo vprašanje, koliko stane, kar je bilo včasih. Danes je glavno vprašanje: kam lahko gremo, da bomo lahko najbolj enostavno prišli tudi nazaj," pravi Mrvaljevič.
Pri Palmi pa pravijo, da so glavni kriteriji varnost, udobje in zanesljivost: "Imeti v tem času v ozadju domačega organizatorja, ki poskrbi za vse potrebno pred, med in po potovanju je velika prednost." Gostom brezplačno pomagajo z vsemi informacijami, vstopnimi protokoli, izpolnitvami raznih obrazcev in potovalnih formularjev, ki za marsikoga predstavljajo dodaten stres.
Feguševa pa poudarja, da je skupni imenovalec letos predvsem želja "zamenjati okolje". "Saj je bil čas, ko nismo smeli in/ali mogli praktično nikamor, res dolg. Seveda smo Slovenke in Slovenci znani po tem, da radi potujemo in da si tudi počitnice privoščimo, če ne kot nekoč za daljše časovno obdobje, pa vsaj za nekaj dni. Z rezervacijami se dejansko čaka bolj ali manj na zadnji trenutek, pa večinoma ne zato, ker bi se čakalo na ponudbo 'v zadnjem hipu', ampak zato, ker je potrebno spremljati epidemiološke razmere tako doma kot v namembni oziroma izbrani destinaciji in s tem povezanimi pogoji za potovanje (testi, cepljenje, prebolevost)."
"Zelo hitro smo tako mi, kot tudi gostje ugotovili, da so optimalne počitnice in potovanja tisti, kjer gostom omogočimo, da direktno in udobno poletijo iz Slovenije. Gre za izjemno poenostavljen proces potovanja v teh težkih časih, in vsi potniki, ki so si poizkusili organizacijo potovanj iz sosednjih letališč in na rednih linijah, so naleteli na številne prepreke, od različnih interpretacij in protokolov ki jih zahtevajo letalske družbe, posamezne države in celo regije," pravijo v turistični agenciji Palma. Dodajajo, da je posebnost letošnjega leta pri njih to, da načrtovanje počitnic ni več hipno, temveč organizirano, ljudje pa so po večini poletni oddih rezervirali že v t.i. "first minute" ponudbi.
"Zanimivo, ter v bistvu pričakovano je, da se same korone oziroma okužbe s covid-19 ne boji praktično nihče več, ljudje imajo vsega "poln kufer" in potrebujejo ter si želijo počitnic. Lahko bi tudi rekli, da ljudje navadimo na vse, je pa hkrati tudi res, da čez prst lahko ugotovimo, da je dobra polovica ljudi, s katerimi smo letos v (pretežno telefonskem) kontaktu, bodisi prebolela bodisi cepljena," pa dodaja Pirc.

Manjši del potnikov je rezerviral zgodaj (že januarja ali prej), ugotavljajo pri Last-minute.si. "Večina potnikov je zaradi negotovosti, vezane na covid-19 čakala in je oziroma bo rezervacijo opravila v mesecih maj, junij, julij oziroma tik pred odhodom ("last minute"). Že od nekdaj je največji del slovenskih potnikov opravil rezervacijo počitnic znotraj približno enega meseca pred odhodom, kar strokovno opredeljujemo kot "last minute". Ta trend je letos še bolj prisoten – kot rečeno zaradi negotovosti, vezane na covid-19."
A Mrvaljevič svetuje, da z rezervacijami, predvsem za Hrvaško in druge "zelene" države ljudje ne odlašajo preveč. "Letos je stvar v tem, da je ta evro-mediteranski bazen kljub vsemu relativno majhen. V Sloveniji se ne zavedamo, da so največji turistični odjemalci, kot so Nemčija, Nizozemska, Velika Britanija in da je dober del tega trga čez poletje odhajal v prekomorske dežele. Pri nas hodimo na Karibe samo pozimi, oni hodijo pa tudi čez poletje. In ker je to zdaj večini od njih nedostopno, bodo letos vsi na Mediteranu. In zdaj se dogaja to, da je zelo malo ponudnikov, ki so varni in vsi so usmerjeni v njih, tako da počasi zmanjkuje prostora," pravi Mrvaljevič. Opozarja namreč, da obstaja velika verjetnost, da bodo tisti, ki bodo preveč premišljevali, na koncu prisiljeni izbirati med tistim, kar bo še na voljo in to po navadi niso najboljše ponudbe.
"Vsem svojim sorodnikom in prijateljem svetujem: če vedo, kaj hočejo in jim je nekje všeč, da naj rezervirajo, dokler je še prostor. Tudi, če govorimo o Istri. Na dva milijona Slovencev nihče ne čaka. Tam je 80 milijonov Nemcev, 10 milijonov Nizozemcev, 10 milijonov Švedov, ki vsi potujejo in logično potem hitro zmanjka prostora, pa še ti turisti so cenovno manj občutljivi," poudarja.
Cene ostajajo primerljive, ukrepi odvisni od posameznih destinacij
Cene so primerljive z lanskimi oziroma "predkoronskimi", pravita sogovornika. V Dubrovniku, ki je ostal brez čezmorskih gostov, pa so celo najbolj ugodne v primerjavi z zadnjimi leti. "Dubrovnik je zdaj izjemna priložnost za Slovence, ker je v zadnjih letih postal cenovno zelo drag. Zdaj pa so se cene, ker ni Američanov, Kanadčanov, Avstralcev in ostalih, ki plačajo ne glede na to, koliko oni zahtevajo, normalizirale. Zato je letos za tiste, ki želijo videti Dubrovnik, ali pa iti tja na počitnice, idealen čas. Imamo tudi direktno letalsko povezavo iz Ljubljane. Ko se bodo prekomorski trgi vrnili, bo to postalo tako drago, da ne verjamem, da se bo še pogosto pojavila takšna priložnost," pravi Mrvaljevič.
Da letos ni pametno čakati na zadnji čas v upanju na ugodnejše cene, pravi tudi Pirc. "Povpraševanje v Sloveniji je v obdobju po 15.4. 2021 dobesedno eksplodiralo, v zadnjih tednih pa je opaziti izrazit skok povpraševanja tudi v Nemčiji in Avstriji, kar pomeni, da bodo cene počitnic v prihodnjih dnevih in tednih izrazito rasle. V primerjavi s prejšnjimi leti je zlasti ugoden Egipt, kamor letijo iz Ljubljane trije čarterski poleti tedensko, je pa trenutno na temnordečem seznamu NIJZ. Trenutno so zlasti zelo ugodni boljši hoteli s štirimi in petimi zvezdicami na grških otokih s poletom v začetku julija iz avstrijskih letališč – npr. iz Graza, Linza pa tudi Dunaja, saj so bili avstrijski potrošniki do sedaj precej zadržani pri rezervacijah."
Cepljenje ni obvezno praktično nikjer. "Na maske smo se vsi že navadili in jih je predvsem potrebno nositi na letalih ter v zaprtih prostorih (zlasti na primer na letališčih). Če kakšna država še vedno zahteva nošenje mask na odprtem, pa v glavnem to velja tudi za turiste. Za potnike, ki letijo iz avstrijskih in nemških letališč, velja omeniti, da je za gibanje na javnih površinah (velja tudi za javni prevoz in letališča) v Avstriji in Nemčiji obvezno potrebno nositi masko tipa FFP2 oziroma KN95," poudarjajo pri Lastminute.si. Kot pravi, je zanimivo tudi to, da skoraj noben letalski prevoznik za vkrcanje na letalo ne zahteva negativnega PCR testa sam po sebi, pač pa se pri sprejemu potnikov ravna glede na zahteve na destinaciji. "Še pred dvema mesecema je bil standard za kakršno koli mednarodno potovanje negativni PCR test, ki ni starejši od 72 ali 48 ur, sedaj pa relativni hitro prihajajo v ospredje omenjena digitalna covidna potrdilo po sistemu PCT," pravi.
MZZ: Razmere se lahko hitro spremenijo
Na MZZ opozarjajo, da se je treba pred potovanji pozanimati tako o pogojih vstopa v državo končne destinacije kot tudi o tamkajšnji epidemiološki sliki. Ob tem pa opozarjajo, da so razmere še vedno negotove in da se lahko do njihove vrnitve nazaj v domovino te tudi spremenijo. "Še vedno se je treba, preden se odpravimo na potovanje, prepričati, kakšne razmere vladajo v tistem predelu," je pred dnevi opozoril vodja konzularne službe na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter.
Ker se Slovenija od prejšnjega tedna uvršča med t. i. "zelene države" tudi po evropskih kriterijih, to pomeni, da lahko slovenski državljani lažje potujejo v druge države članice Evropske unije. Vendar pa to ne pomeni nujno, da omejitev ni. Še vedno so namreč posamezne članice tiste, ki določajo pogoje za vstop. Prav tako pa lahko zahteve po denimo negativnem testu na novi koronavirus pred vkrcanjem na letalo zahtevajo tudi letalske družbe.

Seznam držav, ki so obarvane zeleno, oranžno, rdeče in temno rdeče, se bo po besedah namestnika generalnega direktorja policije Tomaža Pečjaka posodabljal predvidoma enkrat tedensko ob koncih tedna, ko bodo spremembe tudi stopile v veljavo. Zato svetuje, da se državljani pred potovanjem pozanimajo, ali se epidemiološka situacija na cilju izboljšuje ali slabša ter se nato pripravijo na morebitne spremembe.
Opažajo tudi, da so ljudje zaradi pandemije nekoliko bolj previdni. Na njihovi spletni strani je namreč še iz "predkoronskih" časov objavljen obrazec, prek katerega lahko državljani prostovoljno sporočijo, kam, kdaj in za koliko časa nameravajo potovati ali bivati v tujini. To je priporočljivo predvsem pri odhodu na območja, kjer je povečana nevarnost za naravne katastrofe (potres, hude poplave ...), teroristične napade, politične nemire ... "Število oseb, ki izpolnijo obrazec, se od začetka pandemije covida-19 povečuje, vendar je delež zelo majhen. Ljudje so bolj naklonjeni iskanju informacij v zadnjem trenutku po telefonu ali preko elektronske pošte," pravijo na MZZ.
Feguševa pravi, da načeloma potniki s pogoji, ki jih zahtevajo posamezne države ali letalski prevozniki, na potovanjih nimajo težav. "Sedaj se že vsi zavedamo, da je 'nova normalnost' marsikdaj drugačna, kot smo bili navajeni, na vsak način pa več ne pomeni omejitev, da se ne bi bolj ali manj sproščeno prepustili počitniškim oziroma potovalnim dnem."
Kaj, če se na počitnicah okužimo?
Ne glede na vse previdnostne ukrepe, se lahko vseeno zgodi, da se na počitnicah okužimo in celo zbolimo. "Lani se je zgodilo v Grčiji, ampak v Grčiji ni tako hudo, saj tam država prevzame strošek karantene in so namestili v karanteno tistega, ki je bil pozitiven, in ko je bil test negativen, so mu dovolili, da se je vrnil nazaj. Ampak, potnik ni zaradi tega imel nobenih dodatnih stroškov. Letos je sistem isti, ampak takšnega primera še nismo imeli," pravi Mrvaljevič.

Kaj se torej lahko zgodi, če pred vrnitvijo nazaj v domovino test pokaže pozitiven rezultat? "Če je test pozitiven, potem je pač zbolel. Covid-19 je bolezen kot vsaka druga. Bolezen, ki jo potnik utrpi, pa je pošteno povedano, njegov problem. Mi mu seveda pomagamo z nasveti in organizacijsko, ampak dodatne stroške krije potnik sam. V primeru, da ima nekdo pozitiven test, se ga usmeri na lokalnega zdravnika, ki odloči, kaj se s takšno osebo zgodi. Če zdravnik oceni, da je slaba in da mora ostati, bo ostala, če ji odredi karanteno, bo odšla v karanteno. Bolnega človeka na letalo z drugimi potniki ne smemo spustiti in je zanj treba organizirat nek alternativni način prevoza," pravi Mrvaljevič.
Kljub temu, da denimo v Grčiji država krije stroške karantene, pa tudi za Grčijo, kot za vse druge destinacije, generalni sekretar ZTAS priporoča, da si posamezniki pred potovanjem zagotovijo zavarovanje, ki krije tudi primer bolezni covid-19. Saj se bodo le tako v primeru slabšega zdravstvenega stanja in morebitne potrebe po hospitalizaciji brez dodatnih stroškov lahko vrnili v domovino oziroma prejeli ustrezno zdravljenje na destinaciji. "Letos še posebej svetujemo, da se absolutno zavarujejo in to s takšnim zavarovanjem, ki krije tudi stroške zaradi covida-19. Vsak s kančkom razuma se bo zavaroval," pravi Mrvaljevič. Cene zavarovanj so odvisne od ponudnika, trajanja potovanja, pa tudi od tega, ali gre za družinsko ali individualno zavarovanje. Začnejo pa se že od 15 do 20 evrov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV