4. maja so nekateri gostinci odprli terase in vrtove lokalov. Že takrat je predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Blaž Cvar opozoril, da je anketa med člani in širšem povpraševanju tudi med nečlani pokazala, da je prvi dan sprostitve omejitvenih ukrepov za gostinsko dejavnost ostalo zaprtih okoli polovica lokalov v državi. Pogovor s Cvarom smo opravili, še preden je NIJZ sporočil, da je odpravil prepoved sedenja za isto mizo osebam, ki niso člani istega gospodinjstva. Sedaj lahko sedijo skupaj, a razdalja med njimi mora biti vsaj 1,5 metra.
Zanimalo nas je, kako so gostinci preživeli prve dni dela. V telefonskem pogovoru nam je Cvar razložil, da se gostinci od začetka odprtja teras spopadajo s strogimi ukrepi, ki jih morajo spoštovati z namenom zaščite zdravja zaposlenih in gostov. "To se nam zdi zelo pomembno, vendar smo že od vsega začetka opozarjali, da morajo biti ti ukrepi življenjski, praktični in uporabni na tak način, da lahko svojo dejavnost opravljamo tako, kot jo pač moramo," je za Cekin.si dejal naš sogovornik, ki poudarja, da se jim je najbolj zdelo sporno določilo, ki pravi, da lahko za isto mizo sedijo le člani istega gospodinjstva.
"Seveda smo takoj ugotovili, da gostinci tega ukrepa ne moremo izvajati in da smo takoj med potencialnimi kršitelji. Identifikacija posameznih gostov nam namreč ni dovoljena. Moram pa povedati, da so nam na NIJZ vendarle prisluhnili in so včeraj ta ukrep malce spremenili, tako da odgovornost za posedanje pri isti mizi ni več na gostincu, temveč se prenese na goste. Sedaj morajo gosti sami spoštovati navodila. Kar je seveda še vedno malce v nasprotju z našimi pričakovanji," nam pove Cvar in razloži, da so preverjali in primerjali ukrepe, ki so jih sprejeli na Hrvaškem in v Avstriji, z našimi ukrepi. "In takšnega načina, kot ga imamo mi glede članov istega gospodinjstva, nimajo ne Avstrijci in ne Hrvati," poudari. Danes je Nacionalni inštitut za javno zdravje odpravil prepoved sedenja za isto mizo osebam, ki niso člani istega gospodinjstva. Sedaj lahko sedijo skupaj, a razdalja med njimi mora biti vsaj 1,5 metra.
'Razumemo, da moramo skrbeti, da se okužba ne začne ponovno širiti'
Predlagali so še nekaj popravkov, NIJZ jih je nekaj le upošteval. "Razumemo, da moramo skrbeti, da se okužba ne začne ponovno širiti. Tega si nihče ne želi. Ampak nekatere stvari so res bile sprejete mimo stroke. Tako smo na primer uspeli spremeniti ukrep, ki je določal pakiranje pribora. Povedali smo, da gostinci znamo skrbeti za čist pribor. Prav tako smo se spraševali, ali je v lokalih, ki imajo obisk le ob določenih delih dneva, resnično treba vsako uro čistiti ... Zavedamo se, da so stranišča kritična točka in smo se dogovorili, da bomo skrbeli, tudi v interesu gostov, ki bodo zahajali v lokale, kjer se bodo počutili varno, da bomo za higieno na straniščih poskrbeli," je razložil Cvar.

Kdaj bi lahko odprli notranje prostore?
Cvar nam je na vprašanje, ali so morda gostinci sekciji poročali o nadzorih pristojnih organov tako njih kot gostov, odgovoril, da teh podatkov nimajo. "Nihče nam ni še poročal o tem, da bi bil ali nadzorovan ali kaznovan," je pa opozoril na rezultate ankete, o kateri smo že poročali. Vsaj polovica gostinskih lokalov še naprej ostaja zaprtih. "Vsi čakajo na sprostitev ukrepa, ko bomo lahko gostilne odprli tudi notri, torej v zaprtih delih lokalov," je dejal Cvar in poudaril, da bi se to lahko zgodilo 12. maja. Je pa vse odvisno od ministrstva za zdravje, ki mora za to dati zeleno luč in potem vladna delovna skupina odloči, ali bo to dovolila. Računajo na to, da bi se lahko ta datum za nekaj dni zamaknil, tako da bi lahko 15. ali 18. maja vendarle uspeli odprti tudi zaprte dele lokalov.
'Strašno slab obisk'
Gostinci poročajo o "strašno slabem obisku", pravi naš sogovornik. V središču prestolnice se ob lepem vremenu še zbere nekaj gostov, drugače pa gostinci ne poročajo o nekem velikem obisku. "Kvečjemu o zelo slabem obisku. Saj tam, kjer se streže hrana. Očitno obstaja še vedno nek strah pred obiskom lokalov, nezaupanje. Ljudje so še zadržani in verjetno bomo morali z obiskom, ki smo ga sicer vajeni, še nekaj časa počakati," razloži Cvar.
Ukrepi naj bodo takšni, da jih zaposleni lahko izvajajo
Nimajo podatkov o tem, da bi imeli gostinci težave s kadrom zaradi samih ukrepov za zajezitev epidemije. "Lahko povem le, da moramo in seveda bomo še natančneje poskrbeli za to, da zaposleni dobijo točna navodila, kako ravnati. Vemo, da tako kot je bilo, še nekaj časa ne bo. Vsi se bomo morali navaditi na zaščitne ukrepe, ki bodo varovali zdravje tako zaposlenih kot gostov. Vse te ukrepe bomo spoštovali. In ravno iz tega razloga si želimo, da bodo ti ukrepi takšni, ki jih bomo lahko izvajali. Ki bodo življenjski in primerni za naše delo. Na to opozarjamo," poudarja Cvar.
Ali morda imajo težave z nabavo zaščitne opreme za zaposlene in razkužil, nas je zanimalo. "Ne, s tem nimamo težav," poudarja. Na zaščitno opremo in razkuževanje so navajeni. So pa zaščitne maske težavne, in sicer v smislu nošenja mask v kuhinji. "Tam je potrebna senzorika. Vsi vemo, da kuharji morajo vonjati in okušati hrano, ki nam jo pripravljajo. Pri tem maska predstavlja veliko težavo. Zato tudi denimo v Avstriji predpisujejo maske zgolj zaposlenim, ki prihajajo v stik z gosti. Nikakor pa ne za ostale, ki niso v stiku z gosti in tukaj ne vidimo potrebe, da se to predpisuje še naprej," odgovarja.
Ker so razmere težke, še posebej z vidika dejstva, da so bili lokali in restavracije zaprti dva meseca, ali lahko pričakujemo morda dvig cen, nas je zanimalo. Cvar nam je odgovoril, da bo ponudba primerna povpraševanju. "In če bo obisk slab, potem se to zagotovo ne bo odražalo tako, da bodo gostinci dvigovali cene. Kvečjemu nasprotno. Da bi dvigovali cene zaradi na primer višjih stroškov poslovanja ali pa zaradi slabšega prometa ...? Tukaj ne vidim logike. To bo sicer vse prepuščeno posameznim gostincem in saj vemo ... Ponudba - povpraševanje. Tako bo," je dejal.
Po zdravstveni krizi prihaja gospodarska: Turizem naj bi zaradi epidemije in ukrepov okreval tudi do pet let
V sekciji veliko stavijo na sprejetje tretjega antikorona paketa, ki ga vlada pripravlja do konca maja. "Tukaj smo gostinci in delavci oz. podjetja v turizmu zelo, zelo vpleteni v pripravo tega tretjega antikorona paketa, ker se bo posebej lotil ravno turizma in gostinstva, ki velja za najbolj prizadeto panogo v tej krizi. Nekako ocenjujemo, da bo turizem okreval tudi do pet let. Padec prometa v turizmu se letos načrtuje tudi do 80 odstotkov. V naslednjem letu bo dosegel morda 50 odstotkov prometa iz leta 2019. In tukaj bo kriza nastopila šele po zdravstveni krizi. Takrat bo nastopila kriza v turizmu. Prišlo bo do veliko odpuščanj, do veliko prilagajanj, veliko lokalov se bo zaprlo, tudi hotelov ... To je zelo realno za pričakovati. In seveda veliko, veliko pričakujemo od sprejetja tega tretjega antikorona paketa, kjer bodo subvencije in pomoč za turizem in gostinstvo še kako potrebne," je razložil.
Jim pristojni prisluhnejo?
Kako pa bi ocenil odnos trenutne vlade in Nijz do gostincev? Ali jim prisluhnejo, nas je zanimalo. "Trenutno temu ne morem oporekati. Od ponedeljka, ko smo opozorili na za nas nesprejemljive ukrepe, smo takoj dobili termin, da se sestanemo. Torej bila je pripravljenost prisluhniti stroki. Zaenkrat so neke stvari spremenili. Želimo si, da bi se na tak način, fleksibilno odločali še naprej in da bomo skupaj z njimi vendarle dosegli bolj primerne pogoje za delo. Vedno seveda z vidika varnosti in varovanja zdravja," je zaključil naš sogovornik.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV