Cekin.si
image (28)

Koristno

Iskratel išče perspektivne startupe

STA
31. 01. 2017 14.22
1

Iskratel gre v partnerstvo s startup podjetjem Gotoky. To je le začetek, saj v Iskratelu pričakujejo, da bodo prek programa Iskratel Startup pridobili do pet partnerskih startupov na leto.

Tehnološki velikan Iskratel je sklenil partnerstvo s slovenskim startup podjetjem Gotoky, ki razvija inovativno rešitev za brezžično komunikacijo s pametnimi mobilniki tudi na območjih brez pokritosti z mobilnim omrežjem. Z začetno investicijo v rangu do 200.000 evrov bo Iskratel pridobil manjšinski delež v omenjenem startupu.

Gre le za začetek

Partnerstvo s startupom Gotoky je prvo tovrstno sodelovanje v okviru Iskratelovega podjetniškega investicijskega programa Iskratel Startup, ki je prav z današnjim dnem odprl tudi svojo spletno stran www.iskratelstartup.com. Prek tega programa nameravajo v naslednjih petih letih v perspektivne startupe iz Slovenije in širše regije vložiti vsaj pet milijonov evrov sredstev.

Ka jim bodo nudili?

Iskratel bo startupom, s katerimi bo sklenil partnerstvo, poleg financiranja lahko zagotavljal tudi znanje in infrastrukturo, tako v fazi razvoja prototipov kot proizvodnje in nato logistike in prodaje. Kranjski proizvajalec telekomunikacijskih rešitev s 70-letno tradicijo ima namreč danes na ravni skupine 900 zaposlenih, lastne razvojne in proizvodne centre ter lokalno prisotnost v več kot 30 državah.

Novoustanovljeni podjetniški investicijski program oziroma sklad sicer predstavlja le osveženo obliko načina dela, ki ga v Iskratelu prek sodelovanja z manjšimi inovativnimi podjetji izvajajo že 20 let, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil tehnični izvršni direktor Iskratela Damijan Slapar, ki je v družbi zadolžen za vodenje tega sklada.

Investirali bodo v startupe iz Slovenije in širše regije s komplementarnimi zgodbami, ki so že v fazi prototipa in že beležijo zanimanje trga. Povprečna začetna investicija v izbrana partnerska startup podjetja bo v višini 150.000 do 200.000 evrov, pri čemer bo Iskratel postal manjšinski, do največ 25-odstoten lastnik. Na ta način bodo startup podjetja imela odprte možnosti za iskanje dodatnih virov sredstev.

V Iskratelu pričakujejo, da bodo prek tega programa pridobili do pet partnerskih startupov na leto, pri čemer bodo odprti tudi za morebitno sodelovanje v nadaljnjih fazah razvoja uspešnih podjetij. V teku so že pogovori s potencialnimi novimi partnerskimi startupi.

Poleg tega bodo partnerski startupi imeli možnost delati v prostorih tehnološkega parka, poimenovanega Razvojni center za informacijske in komunikacijske tehnologije (RC IKT), katerega ustanovitelj in večinski lastnik je Iskratel.

Pri iskanju ter drugih aktivnostih že dobro sodelujejo z drugimi akterji v slovenskem podjetniškem podpornem okolju, vključno z iniciativo Startup Slovenija, je povedal direktor RC IKT Roman Kužnar in dodal, da bodo startupi s pomočjo Iskratela hitreje in zanesljiveje pripeljali svoj produkt na trg.

Kdo so Gotoky?

Projekt Gotoky je uradno zaživel leta 2015, v okviru nizozemskega podjetniškega pospeševalnika StartupBootCamp HighTechXL pa je bil razglašen za najbolj perspektiven startup generacije.

Gotoky naj bi prednaročila za svojo napravo oziroma rešitev, ki jo označujejo za pametni walkie-talkie, začel zbirati predvidoma julija, dobavljati pa oktobra. V prvi seriji naj bi bilo na voljo 5000 kosov, je pojasnil direktor in ustanovitelj podjetja Gotoky Denis Lončar. Zanimanje za njihovo naprave beležijo tako v Evropi kot tudi v ZDA, Latinski Ameriki, Rusiji, Avstraliji in drugod.

Njihovo rešitev predstavlja radijska postaja Gotoky, ki se poveže s pametnim mobilnim telefonom ter uporabniku nato omogoča brezplačno kriptirano digitalno komunikacijo prek radijskih frekvenc tudi na območjih, kjer ni signala mobilnih omrežij.

Tovrstna glasovna in podatkovna komunikacija je mogoča v povprečju na razdaljah do pet kilometrov. V mestih je zaradi več ovir in motenj doseg do dva kilometra, v gorah ali puščavah pa je po drugi strani lahko bistveno večji, tudi 20 kilometrov in več.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861