Cekin.si
Če se izgubite, povprašajte za pot najprej njega.

Koristno

Izgubljeni? Na voljo je mobilna pomoč!

Tony Carter
30. 01. 2009 01.40
2

Če se znajdete na razpotju in ste popolnoma izgubljeni, ne skrbite. Za pomoč prosite svoj mobilni telefon. Pomagal vam bo z navigacijo.

Visoko nad nami bdijo sateliti sistema GPS.
Visoko nad nami bdijo sateliti sistema GPS.FOTO: Reuters

Skoraj vsak sodobnejši mobilni aparat ima možnost, da vas varno in natančno ter po najkrajši poti pripelje do cilja. Storitev navigacije na mobilnih telefonih deluje po sistemu GPS (Global Positioning System), ki se uporablja v običajnih navigacijskih napravah. GPS sprejemnik postavite na odprto mesto (npr. na armaturno ploščo v vašem avtomobilu). Nekateri izmed mobilnikov imajo GPS sprejemni modul že vgrajen, pri ostalih, ki podpirajo "bluetooth" tehnologijo, pa lahko GSM modul dokupite in uporabljate storitve navigacije.

Na vaš mobilni telefon se prenese zemljevid z vašo lokacijo, sistem pa vas z uporabo govornih in slikovnih ukazov začne voditi proti vašemu cilju. Sistem prikazuje razdaljo, ki ste jo prevozili ali prehodili, vas opozarja na morebitne nevarnosti ter sporoča čas, ki ga potrebujete, da boste prispeli na cilj. Če katerega od ukazov ne upoštevate in spremenite smer vožnje, sistem samodejno izračuna novo pot do cilja in to upošteva pri vodenju. Sistemi praviloma ponujajo tudi informacijo o vaši trenutni hitrosti vožnje, trenutno nadmorsko višino, smer in podobno.

Povprašali smo pri vseh treh slovenskih mobilnih operaterjih, kako nam lahko pomagajo, ko se izgubimo ali ko bi radi optimizirali svoje poti in želeli, da je naš korak varen in zanesljiv.

Če se izgubite, povprašajte za pot najprej njega.
Če se izgubite, povprašajte za pot najprej njega.FOTO: iStockphoto

Jure Bohinc iz družbe Si.mobil d. d. nam je povedal, da ponujajo storitev mobilne navigacije pod imenom Si.Navigator, kjer se uporabnikom ni treba več bati za prenos podatkov, ker je že vključen v ceno. Edini strošek uporabe storitve Si.navigator predstavlja naročnina na storitev, kjer ločijo enodnevno uporabo, mesečno ali letno naročnino. Ta se razlikuje glede na to, ali uporabnik izbere zemljevid Slovenije ali tujine. Uporabniki si lahko brezplačno aplikacijo Si.navigator na telefon naložijo enostavno tako, da pošljejo sporočilo SMS s ključno besedo NAVI na številko 9443, nato pa lahko storitev začnejo takoj uporabljati, brez naročanja. Enodnevna uporaba Si.navigatorja v Sloveniji stane 1,5 evra, v tujini pa 3,5 evra. Zemljevid tujine vključuje vse tuje države, ki so podprte, tako da ni potrebno plačevati zemljevidov po posameznih državah.

Za uporabo storitve Si.navigator ni potrebno dokupovati in nameščati zemljevidov posameznih držav, kot jih je potrebno pri običajnih navigacijskih napravah. Zemljevidi se namreč na strežnikih samodejno posodabljajo, zato so vedno na voljo ažurni zemljevidi. Sistem ponuja tudi dodatne informacije na poti, to so lokacije hotelov, restavracij, parkirnih hiš, nakupovalnih centrov, bankomati, lekarne, zdravstveni objekti, gledališča, avtoservisi in podobno. Med vožnjo sistem opozarja na cestninske postaje, tunele, stacionarne radarske kontrole ipd. Sistem ponuja tudi sledenje vašemu položaju na zemljevidu Google Earth. Za dnevno uporabo ni potrebno sklepati naročnine in uporabnik lahko takoj začne z navigacijo, ki omogoča tudi 3D pogled, nočni način delovanja in iskanja lokacij. Si.navigator prikazuje začetno lokacijo oziroma trenutno pozicijo, destinacijo, razdaljo, predviden čas prihoda, hitrost, orientacijo s kompasom in glasovno navigacijo v slovenskem jeziku.

Sistem prav tako samodejno zazna spremembe iz začrtane poti in se prilagodi novi poti. Pot se lahko prilagaja glede na oddaljenost, čas potovanja ali glede na promet. Na Si.mobilu so pred kratkim uvedli nov način zaračunavanja in s tem je storitev postala na voljo brez dodatnih stroškov za prenos podatkov. Uporabniki lahko Si.navigator uporabljajo s predvidljivimi stroški in brez skrbi zaradi obsega prenosa podatkov doma ali v tujini. Uporabniki, ki storitve Si.navigator še niso uporabili, pa imajo na voljo 10-dnevni brezplačni preizkus.

Na razpotju z mobilno tehnologijo brž najdete pravo smer.
Na razpotju z mobilno tehnologijo brž najdete pravo smer.FOTO: iStockphoto

Simon Šketa iz podjetja Mobitel d. d. pojasnjuje, da uporabnikom že dalj časa ponujajo zmogljivo in prijazno rešitev, ki se imenuje M:Navigacija. To je storitev, ki s pomočjo mobilnega telefona in GPS sprejemnika vodi do izbranega cilja, podobno, kot se uporabljajo običajne navigacijske naprave. Omogoča natančno navigacijo z govornimi napotki, medtem ko prikazuje premikajočo kartografijo na zaslonu mobilnega terminala. V celoti podpira slovenski jezik, vključno z govornim usmerjanjem v slovenščini. Deluje z uporabo programa M:Navigacija, ki je uporabnikom na voljo na mobilnem portalu Planet.

Izmed bogate ponudbe mobilnikov gotovo najdete kaj primernega zase.
Izmed bogate ponudbe mobilnikov gotovo najdete kaj primernega zase.FOTO: Reuters

Ob potrditvi izbrane povezave se program prenese na mobilni telefon, kjer se opravi namestitev. Program lahko prikazuje tudi nekatere izbrane interesne točke/zanimivosti (POI – points of interest). Če voznik zaide s predvidene poti, program na to opozori in preračuna pot glede na trenutno lokacijo uporabnika. Tudi pri Mobitelu ponujajo možnost devetdnevnega brezplačnega preizkusa M:Navigacije, kasneje pa se lahko odločijo bodisi za 24-urno, bodisi 30-dnevno naročnino na storitev. V naročnini je že zajeta cena prenosa podatkov v njihovem omrežju, v tujih omrežjih se prenos zemljevidov zaračuna po ceniku tujega operaterja. Storitev se bo obračunavala na rednem mesečnem računu.

V Tušmobilu svojim naročnikom ponujajo sodobne mobilne komunikacijske storitve, med katere sodi tudi mobilna navigacija. Naročniki lahko v njihovi ponudbi izbirajo med pestro paleto sodobnih telefonskih aparatov, ki omogočajo uporabo mobilne navigacije. Uporabnikom so v različnih naročniških paketih na voljo: Nokie N95 8GB, N78, N82, N85, N96, E66 in E71, Samsungi i900, G810 in i780, Sony Ericssoni C702 in W760 ter HTC Diamond P3700, P3650 Cruise in TyTN. Storitev mobilne navigacije omogoča tudi Apple iPhone 3G. Na mobilnih aparatih je možna uporaba več različnih GPS aplikacij. Med njimi so Google Earth, Garmin, Tom Tom, Nokia Maps. Uporaba same aplikacije GPS je brezplačna, prenos podatkov pa se obračunava po veljavnem Tušmobilovem ceniku.

Svet nam je dobesedno na dlani.
Svet nam je dobesedno na dlani.FOTO: iStockphoto

Primerjajmo še cene storitev:

Simobil
Zemljevid Slovenije:
– dnevna uporaba 1,5 evra na dan
– mesečna naročnina 7,5 evra na mesec
– letna naročnina 75 evrov na leto
Zemljevid tujine:
– dnevna uporaba 3,5 evra na dan, pri čemer vključuje vse tuje države, ki so podprte, tako da ni potrebno plačevati zemljevidov po posameznih državah

Mobitel
– dnevna uporaba 1,49 evra na dan
– mesečna uporaba 7,99 evra za 30 dni uporabe

Tušmobil
Plača se prenos podatkov, ki po podatkih z njihove spletne strani znaša 0,00042 evra na kilobyte (kB) prenosa.

Povzamimo. Pametni vpraša in najbližja ter zanesljiva rešitev je naš prijatelj in nepogrešljiv vsakodnevni sopotnik – mobilni telefon. Ko vas pripelje na cilj, pa si lahko od njega tudi odpočijete, saj vam ne bo zameril, če ga boste za razliko od njegovega človeškega ekvivalenta, vodiča, preprosto – ugasnili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861