Cekin.si
Na seznamu čakajočih je skoraj 17.000 upokojencev.

Koristno

Izkoriščanje ali pomoč upokojencem?

Ž.K.
12. 11. 2009 15.08
0

Postelja v domu za ostarele je za marsikoga kot zadetek na lotu. Prvič pri nas se je pojavila ponudba zavarovalnice, ki bi za tiste, ki so pripravljani plačati, garantirala posteljo.

Zavarovalnica Prva je v mesecu oktobru na trg ponudila zavarovanje Prva oskrba, katerega edina korist je, da naj bi zagotavljal mesto v domu upokojencev. Kakor je zapisano na internetnih straneh omenjene zavarovalnice, gre za zavarovanje, s katerim si zavarovanec v nujnih primerih zagotovi sprejem v dom za starejše za določeno obdobje (6 mesecev). Zavarovalnica se zavezuje, da bo v primerih neogibne potrebe po nujni pomoči in negi v roku 30 dni po prejemu dokazil o nujnosti namestitve zagotovila samoplačniško prosto posteljo v domu za starejše. Zavarovalnica je namreč podpisala pogodbo s podjetjem DEOS d.d, ki upravlja domove Trnovo, Medvode, Cerknica, Gornji Grad, Črnuče, Notranje Gorice in Žiri. Tako samoplačniško zasilno bivanje lahko traja 6 mesecev, po tem času pa oskrbovanca premestijo.

 

Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezenFOTO: iStockphoto

Kaj pomeni samoplačniško?

Pomeni, da boste za vsak dan bivanja v domu plačevali enak znesek kot drugod, k temu pa boste dodali še plačilo za zdravstveno nego. V domovih, ki jih upravlja DEOS d.d., se cene za dan oskrbe gibljejo med 20,50 evra (Center starejših Gornji grad) in 41,14 evrov (Center starejših Trnovo) dnevno. Če k temu dodate še 14 evrov na dan, kolikor po podatkih podjetja DEOS v povprečju znaša zdravstvena nega, pomeni da boste dnevno plačevali vsaj 34,50 evra, ali mesečno vsaj 1035 evrov. Za primerjavo: povprečna pokojnina znaša okoli 570 evrov. Z dodatnim zavarovanjem Prva nega, si sicer lahko zagotovite kritje stroškov zdravstvene nege za prve tri mesece in šele nato postanete samoplačnik. Cene bivanja v ostalih domovih lahko preverite tudi v našem članku "Koliko stane bivanje v domu za ostarele". Če upokojenec stroškov ne zmore poravnati, so mu solidarno dolžni pomagati njegovi potomci.

Zanimiv je tudi podatek, da nobeden od zgoraj navedenih domov za starejše še nima dovoljenja za delo za izvajanje institucionalnega varstva, je pa DEOS d.d. že vložil vloge za pridobitev tega dovoljenja. Glede na to, da bodo prvi zavarovanci zavarovanje lahko izkoristili šele čez tri leta, se tako DEOS d.d. kot zavarovalnica zanašata, da bosta do takrat pridobila potrebno dokumentacijo. Ne samo to, DEOS d.d. mora tri izmed domov, ki jih trži že sedaj, še zgraditi. Kot so nam povedali v zavarovalnici Prva, imajo po storitvi kar veliko povpraševanje, predvsem s strani tistih, ki so se že soočili z iskanjem prostora v domovih za ostarele za katerega od svojcev. Kako dolge so čakalne vrste v domovih po Sloveniji lahko preverite na straneh Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.

Na seznamu čakajočih je skoraj 17.000 upokojencev.
Na seznamu čakajočih je skoraj 17.000 upokojencev.FOTO: iStockphoto

Za mnenje smo povprašali tudi Franca Magistra, direktorja doma za starejše občane Vič Rudnik, ki nas je opozoril, da se stanje na področju zagotavljanja dodatnih ležišč v domovih za ostarele izboljšuje in da se proste postelje lahko najdejo že danes, v nekaj letih pa naj bi imeli lahko nekateri domovi na manj poseljenih področjih Slovenije že težave s polnjenjem svojih kapacitet. Ob tem je dodal, da ob predčasni oddaji tako imenovane “vloge na zalogo”, lahko poskrbite za prednostno obravnavo, ko se pojavi potreba po nastanitvi v domu, vsako vlogo pa ocenjujejo tudi glede na zdravstveno in socialno stanje prosilca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861