Sončna energija, ki je postala trend obnovljivih virov energije, ima veliko prednosti. Poleg finančnih koristi obstajajo še drugi ustrezni razlogi, zakaj bi se morali preusmeriti na sončno energijo. Sistem ne onesnažuje okolja, deluje tiho in potrebuje le minimalno vzdrževanje.
3 razlogi, zakaj bi morali izkoriščati sončno energijo
Sončna energija je prijazna do okolja. Najbolj znano dejstvo o sončni energiji je, da predstavlja čisti, zeleni vir energije, zato je varna in okolju prijazna. Sončna energija je samozadostna in namestitev sončnih kolektorjev na vašo streho je varna in enostavna pot k trajnostni prihodnosti.
Sončna elektrika povečuje vašo električno neodvisnost. Tradicionalna električna energija je v veliki meri odvisna od fosilnih goriv, kot sta premog in zemeljski plin. Ne samo, da škodujejo okolju, ampak so tudi omejeni viri. Trg z električno energijo je nestabilen, kar pomeni, da se cena energije lahko spreminja vsak dan. Z investicijo v sončni sistem se lahko enostavno zaščitite pred nepredvidljivim zvišanjem cen in uživate v poceni elektriki ves dan - sonce vam zagotavlja energetsko varnost.
Sončna energija je brezplačen vir energije. Sonce nam zagotavlja več energije, kot bi jo kadarkoli porabili in nihče ne more monopolizirati sončne svetlobe. Vaša sončna elektrarna bo prinašala prihranke takoj, ko se vklopi, vendar so prednosti sončne energije najbolj vidne dolgoročno. Dlje časa kot imate sončno elektrarno, bolj uživate v prednostih sončne tehnologije in podpirate okolje.

Kdaj se splača imeti lastno sončno elektrarno
Sara Fink, ki v podjetju Porsche Slovenija skrbi za blagovno znamko MOON in je koordinatorka projekta e-mobilnost, nam je povedala, da "ocenjujejo, da se investicija izplača podjetjem, ki imajo večjo porabo električne energije. Sicer se naložba v sončno elektrarno obrestuje že pri letni porabi, večji od 3000 kilovatnih ur. Pri fizičnih osebah bi lahko rekli, da je investicija v sončno elektrarno smiselna za tiste, ki imajo letno porabo večjo od 3000 kilovatnih ur oziroma vsak mesec za električno energijo plačujejo okoli 40 evrov ali več. V povprečju se investicija v domačo sončno elektrarno povrne v desetih do dvanajstih letih. Pri tem ne pozabite, da bo sončna elektrarna delovala vsaj trideset let."
Subvencija za postavitev sončne elektrarne
Za sončne elektrarne so na voljo različne oblike pomoči Eko sklada, tudi subvencija oziroma nepovratna finančna spodbuda, ki znaša 180 evrov za en kilovoltamper inštalirane nazivne električne moči, in sicer za največ 80 odstotkov vsote priključnih moči odjemnih mest. To v praksi pomeni: če je priključna moč odjemnega mesta 43 kilovatov ali manj, je investitor upravičen do finančne spodbude za 80 odstotkov priključne moči (torej je v primeru priključne moči 43 kilovatov upravičen do subvencije za elektrarno velikosti 34,4 kilovata, se pravi do zneska 6.192 evrov).
Izračunajte električni potencial svoje hiše
Na preprost način si lahko tukaj izračunate električni potencial vaše hiše. Pripravite le mere vaše strehe in trenutni mesečni strošek električne energije. Preprost izračun vam bo povedal, koliko vas bo investicija stala, kdaj se vam bo povrnila in kakšni bodo vaši prihranki.
Na kaj je treba biti pozoren, ko se odločate za električno elektrarno
Srce sončne elektrarne so fotonapetostni moduli, ki pretvarjajo sončno sevanje v električno energijo. Pri sončnih celicah poznamo tri glavne tipe izdelave, med katerimi imajo največji donos monokristalne sončne celice. Sončne elektrarne MOON uporabljajo le monokristalno tehnologijo. Drugi del je razsmernik (inverter). Fotovoltaični moduli so med seboj povezani v serijo, več serij modulov pa s posebnim solarnim kablom priključimo na razsmernik. To je naprava, ki enosmerno napetost pretvarja v izmenično, s katero lahko napajamo objekt. Čim boljši je razsmernik, tem večji je njegov izkoristek in pravilnejša je oblika krivulje napetosti. Pri sončnih elektrarnah MOON uporabljajo vrhunske razsmernike proizvajalca SolarEdge. Tretji element je nosilna konstrukcija. Ta je običajno aluminijasta, njena naloga pa je, da so moduli pravilno pritrjeni na strešno konstrukcijo, primerno usmerjeni in imajo strezen naklon. Pomembno je, da je sončna elektrarna zgrajena iz kakovostnih komponent priznanih proizvajalcev, saj je tako njena pričakovana življenjska doba lahko trideset let in več.
Sponzorirana vsebina