Cekin.si
image (28)

Koristno

Janez iz Šentjerneja: 'Jaz sem dobitnik rekordne sedmice!'

N.Š.
31. 01. 2012 16.38
26

Slovenija ta vikend ni dobila le novega predsednika vlade, ampak tudi novega loto milijonarja.

Ker so podatki o dobitnikih v Sloveniji, za razliko od nekaterih drugih držav, tajni, javnost imena srečneža najbrž ne bo izvedela nikoli. Znano je le, da je za svojo veliko srečo izvedel šele, ko je pri prodajalcu srečk preverjal, ali mu kateri od kupljenih lističev prinaša kakšno nagrado.

Je pa marsikdo za hip morda že pomislil, da je ime srečneža javno znano, ko je na Facebook in Twitter fotografijo loto lističa z zmagovalno kombinacijo, objavil bloger Janez Mikec. Na koncu se je izkazalo, da se je le 'igral' s fotošopom.

Je pa njegova nekaj urna izkušnja, torej čas, ko so ljudje bili prepričani, da je nov loto milijonar, dober pokazatelj, kakšni so učinki hitrega bogastva. Za radio 1 je namreč povedal, da je na obeh socialnih omrežjih prejel več novih prošenj za prijateljstvo, veliko klicev in elektronske pošte. Denar torej lahko kupi prijatelje. Vprašanje je le, kakšne.

Pogubni milijoni

Novemu slovenskemu loto milijonarju – pravemu in še vedno anonimnemu – seveda želimo, da uživa v svojem dobitku. Je pa dobro vedeti, da takšna nagrada zahteva tudi določeno mero previdnosti.

Psihologi pravijo, da loto milijoni v resnici ne izboljšajo človekovega življenja. Če ste bili že pred dobitkom srečna, vesela oseba, ne glede na znesek na računu, se to ne bo spremenilo, čemernim, nikoli zadovoljnim, neiznajdljivim ljudem, ki za vse vedno krivijo okolje, pa k sreči menda ne pomaga niti velik bančni račun, imajo le eno skrb manj.

Splošno prepričanje, da lahko denar reši vse težave, je napačno, še dodajajo. Še posebej, če ima oseba slab odnos do denarja in z njim ne upravlja dobro. Dejstvo pač je, da v svetovnem merilu ena tretjina loto milijonarjev bankrotira še prej kot v desetih letih. Mnogi zbolijo ali zapadejo depresijo. Če so bili prej nesrečni, ker niso imeli denarja, jim zdaj skrbi dela njegova količina.

Kot že rečeno, nekaj jih bankrotira, še več se jih menda loči ali konča dolgotrajno zvezo, zapade v krog nenadzorovanega zapravljanja, zabav in tudi alkohola.

Med bolj žalostne in razvpite primere nesrečnih loto zmagovalcev – prihajajo in tujine, ker so slovenski loto bogataši pač anonimni – spadajo William "Bud" Post, ki je zadel 16 milijonov, danes pa živi od socialne podpore. Večino njegovih milijonov so zapravile ženske in sorodniki, ki so redno trkali na vrata za 'posojila'.

Billie Bob Harrell je zadel 37 milijonov. Potem je zapustil ženo, zapravljal in se zabaval. Po veh letih je ugotovil, da nima več ne denarja ne žene, ki ga ni hotela več nazaj. Storil je samomor.
Juan Rodriguez je zadelo 149 milijonov dolarjev. Takoj po tem se je pobotal z ženo, ki ga je nekaj tednov pred tem vrgla iz stanovanja in vložila zahtevek za razvezo. Sreča ni trajala dolgo. Čez nekaj tednov je spet raje izbrala ljubimca, a tokrat je s seboj odnesla še polovico Juanovih milijonov.

Večina kupi veliko graščino

Analize pravijo, da ne glede na državo dobitka, večina loto milijonarjev najprej kupi ogromno hišo, a pozabi, kako veliki so stroški vzdrževanja, položnic in ostalega pri takšni nepremičnini. Potem o opremijo z najdražjim pohištvom in elektroniko, zamenjajo avto …

Ker velika hiša ponavadi pomeni tudi selitev na dražjo in elitnejšo lokacijo, se povečajo tudi življenjski stroški, spremeni se življenjski stil. Poleg tega je treba plačati še visoke davke državi. Loto milijoni pa žal niso vodnjak brez dna.

So pa izjemno privlačni. Samo Američani na leto za loterijske lističe zapravijo 25.1 milijard dolarjev. So pa na drugi strani 'pozabili' zahtevati 61 milijonov dobitkov. Zmagovalne srečke so se v tem primerih očitno izgubile.

Kaj torej storiti, če ste zadeli na lotu? Strokovnjaki trdijo, da boste najbolj v miru živeli v primeru, da dobitka ne obešate na veliki zvon, ne zapravljate pretirano in najamete strokovnjaka, ki vam pomaga pri upravljanju novo pridobljenega bogastva.

Spremljajte nas na Facebooku!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861