
Prve teze zdravstvene reforme, ki naj bi vsebovala tudi del o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, naj bi ministrstvo za zdravje javnosti pokazalo še v tem mesecu.
Ideja o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v javnosti ni nova in že vrsto polemik je bilo sproženih ob omenjeni tematiki. Na zdravstvenem ministrstvu se opirajo na evropske zahteve, medtem ko v zavarovalniškem združenju menijo, da je to le spreten izgovor.
Kaj pa ukinitev dopolnilnih zavarovanj pomeni za zavarovalnice? Direktor slovenskega zavarovalnega združenja Mirko Kaluža pravi, da se bodo letne premije zmanjšale za 20 odstotkov in nastalo bo 600 nepotrebnih delovnih mest. Največji problem pa je po njegovem, da s strani ministrstva ni strokovnega dialoga med državo in zavarovalnicami. Simon Vidmar iz Triglavove zdravstvene zavarovalnice je poudaril, da 'v svetu sistemov, ki bi delovali zgolj z javnimi financami, ni.' Sicer pa na Triglavu menijo, da je obstoječi sistem financiranja v Sloveniji dober, saj se le 14 odstotkov storitev plačuje neposredno iz žepa.
Zavarovalnice so bile zaenkrat o morebitni ukinitvi dopolnilnih zavarovanj obveščene le s strani medijev. Petra Juvenčič iz Vzajemne pravi: 'Ko bodo pripravljeni uradni dokumenti, ki bodo konkretno razčlenili reformne predloge, se bomo vključili v razpravo.' Edino kar v Vzajemni že vnaprej napovedujejo je, da bodo zagovarjali 'medgeneracijsko solidarnost, solidarnost med zdravimi in bolnimi in da je popolnoma legitimen in ekonomsko in socialno primeren tudi način zavarovanja za doplačila'. Obenem pa bodo državljane obveščali o pomenu reforme, torej v kolikšen obseg krčenja pravic vodi pripravljena reforma.

Kot pravi direktor Slovenskega zavarovalnega združenja Mirko Kaluža, so se koalicijski partnerji že dogovorili o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, dokler pa ni uradno potrjenega predloga v javnosti, še ne želi komentirati. Vsekakor pa bodo svojo stran povedali takoj, ko bo v javnosti predstavljena zdravstvena reforma ali njeni osnutki, ki naj bi vsebovali tudi omenjeno točko.
Povprašali smo na ministrstvu za zdravje in iz službe za odnose z javnostmi nam je Irma Glaner sporočila: 'O ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je sicer govora, saj smo to dolžni narediti zaradi tožbe Evropske komisije do junija 2012, vendar pa o tem še ne moremo govoriti, saj je to del zdravstvene reforme – zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanje, o kateri bo ministrstvo še ta mesec v javno razpravo dalo tezo.'
Kaluža je kritičen – češ da 'minister govori, da se ukinitev dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj zahteva s strani evropskih institucij' – vendar po njegovem to ni res.
Ukinitev dopolnilnih zavarovanj bo po žepu udarila zavarovalnice. V čakanju na prve osnutke zdravstvene reforme pa se glasno sprašujemo, kaj bo nova reforma prinesla za zavarovance ...
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV