Cekin.si
Restavracija na hrvaški obali

Koristno

Kdo bo pa delal za 400–500 evrov?!

M.M.
01. 05. 2018 06.55
2

Sezona je odprta, turisti se zgrinjajo, na Hrvaškem pa še vedno premlevajo, kako do delavcev. Kaj pravita strokovnjaka?

Zadnje dni hrvaške medije polnijo novice o tem, da se delodajalci v turističnih središčih borijo s pomanjkanjem sezonskih delavcev. Porajalo se je tudi vprašanje, ali je s tem ogrožena cela sezona, saj so si od nje obetali res veliko. 

Za Index.hr sta svoje videnje trenutne situacije podala tudi dva strokovnjaka, in sicer Miroslav Dragičević iz podjetja Horwath Consulting in Nenad Ivandić iz hrvaškega Instituta za turizem. Za kaj torej gre? Ali delodajalci ponujajo premalo denarja? Ali res ne znajo ustvariti uspešnega poslovnega modela, v katerem bodo delavci zadovoljni, dobro plačani in srečni? Ali je država preveč obdavčila delo? Ali res ni ljudi?

Ali je sezona ogrožena? Vsaj tako namiguje nemški časopis Stuttgarter Nachrichten, ki je ta teden poročal, da je v hrvaškem turizmu nezasedenih kar 20.000 delovnih mest ter da to prinaša konkretne težave za izvedbo sezone. 

Dragičević izpostavlja mnenje, da je Hrvaška postala mlaka, v kateri se ljudje kopajo, ter da država potrebuje turizem z dodano vrednostjo. So le redki posamezniki in podjetja, ki so spremenili poslovni model ter zato lahko plačujejo delavce. A večina deluje po starem kopitu – Zimmer Frei opcije (proste sobe) in oddajanje apartmajev z najmanjšim možnim vlaganjem, a z željo po čim večjem zaslužku.

Sam meni, da ljudje več ne želijo delati v panogi, ki ne ponuja prihodnosti, razvoja in kulture. V takem turizmu zaposleni ne morejo pričakovati kariernega razvoja in primerne plače.  

Ljudje pač bežijo tja, kjer so višje plače. A ne gre le za denar. Gre tudi za odnos in delovne pogoje. 

Dragičević pravi, da so nekateri lastniki hotelov že ugotovili, kje tiči težava, tako da so povišali plače in ponudili plačano bivanje in prehrano. "Dojeli so, da je njihov kapital ogrožen, če ne bodo rešili te težave," je poudaril. Globalna konkurenca je huda, tako da mora Hrvaška na tem področju storiti mnogo več. 

Kdo bo pa delal za 400, 500 evrov?

Konkurenčnost se mora dvigniti. Prav tako bo potreben uvoz delavcev iz tujine. A če jim ponujate 3000 oz. okoli 405 evrov ali 4000 hrvaških kun oz. 540 evrov, se ne bo dobro končalo. Morda v Siriji ali Sudanu, je kritičen. 

Če bežijo iz ekonomskih razlogov, jih bodo ekonomski ukrepi vrnili nazaj

Ivandić ob tem pravi, da so hrvaški delavci zbežali v Avstrijo, in sicer zaradi ekonomskih razlogov. To pomeni, da jih lahko vrnejo le z ekonomskimi ukrepi. Meni, da bi morali podaljšati sezono s treh mesecev na sedem ali osem mesecev, saj bi tako ustvarjali stabilna in varna delovna mesta. Hrvaški delavci so dobri in težko jih bodo zamenjali tuji. 

Kljub temu opozarja, da zadeve niso tako apokaliptične, kot so morda videti. Sezona bo potekala normalno in ni ogrožena, poudarja. Gre za izkušena podjetja in podjetnike, ki bodo že organizirali obstoječe delavce, da bo vse narejeno. 

Na Cekin.si upamo le, da ne na račun celodnevnega dela, brez enega dneva počitka ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861