Cekin.si
Nemčija evro

Zeleno

Kaj je bioekonomija, v katero Nemčija vlaga 3,6 milijarde evrov?

STA, M.M.
21. 01. 2020 08.07
1

Nemška vlada je pred kratkim sprejela akcijski načrt za področje bioekonomije, katerega cilj je nadomeščanje materialov na osnovi fosilnih goriv v vsakdanjih izdelkih z bolj trajnostnimi surovinami. S tem želi rešiti podnebje in okolje ter zagotoviti nadaljnjo gospodarsko rast. V štirih letih ima na voljo 3,6 milijarde evrov.

Nemčija evro
Nemčija evroFOTO: Dreamstime

Od omenjenih 3,6 milijarde evrov bo nemška vlada do leta 2024 namenila 2,5 milijarde evrov za kmetijstvo, nekaj več kot milijardo evrov pa področju razvoja in raziskav.

Kaj je bioekonomija?

Izraz bioekonomija se nanaša na uporabo rastlin, mikroorganizmov in gliv z namenom razvoja kemičnih snovi, zdravil in drugega potrošnega blaga, namesto da bi jih pridobivali iz fosilnih goriv, kot sta zemeljski plin ali nafta. Bioekonomija je torej gospodarjenje s trajnostnimi surovinami namesto s fosilnimi. Če želi Nemčija postati ogljično nevtralna, je takšna preusmeritev nujna, je prepričana vlada v Berlinu. Zato je pripravila akcijski načrt, ki predvideva povečanje raziskav na področju obnovljivih surovin.

Zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalcev je poudarek tudi na zagotavljanju hrane. "Lastnosti materialov na biološki osnovi v ničemer ne odstopajo od lastnosti umetnih snovi na osnovi nafte," je dejala ministrica za znanost Anja Karliczek.

Avtomobilske pnevmatike iz regrata, kolesarske čelade iz lesa, športni copati iz pajkove niti ...

Že danes je denimo mogoče izdelati avtomobilske pnevmatike iz regrata, kolesarsko čelado iz lesa, avtomobilska vrata na osnovi lanu namesto karbonskih vlaken ali pa športne copate iz pajkove niti. V naslednjih nekaj letih pa moramo napredovati pri uporabi obnovljivih surovin za še številne druge izdelke, je dejala ministrica.

"Obnovljive surovine je mogoče vzgajati za vogalom, na naših travnikih, poljih in v gozdovih, medtem ko moramo veliko umetnih snovi na osnovi fosilnih goriv uvažati," je dejala ministrica za kmetijstvo Julia Klöckner. Je pa dodala, da glavna naloga ostaja proizvodnja hrane.

Nemška vlada poleg tega v akcijskem načrtu načrtuje tudi okrepitev svojih dejavnosti na področju vzreje živali, prilagojene lokaciji in podnebju, kot tudi na področju vzgoje odpornih rastlin. Poleg kulturnih rastlin pa v sodobni bioekonomiji postajajo vse pomembnejše tudi žuželke, glive, mikroorganizmi in oblike vodnih življenj, kot so alge. To bo deležno ustreznih ukrepov financiranja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856