Cekin.si
image (28)

Koristno

Kaj storiti, ko na počitnicah v tujini končate v zaporu?

N.Š.
01. 07. 2010 15.22
0

Pa čeprav ste prepričani, da se vam to že ne more zgoditi, scenarij sploh ni tako neverjeten. Lahko se vam zgodi prometna nesreča, lahko vam podtaknejo drogo ali pa vas enostavno zalotijo pri posedovanju prepovedanih substanc ali kriminalnem dejanju.

Če se za zapahi znajdete zaradi kupovanja, prodajanja, prenašanja ali uporabe mamil, se lahko zgodi, da boste zelo dolgo čakali na sodni postopek. Ta bo potekal v tujem jeziku, v skladu z lokalnimi zakoni, ki so po navadi mnogo 'hujši' kot slovenski, in navadami, ki so vam lahko popolnoma neznane, zato se boste sami težko branili. Nekatere države lahko v primeru, da vam obtožnica očita prekupčevanje z mamili, zavrnejo plačilo varščine, zato boste na sojenje morali počakati v zaporu.

Slovenski pristojni organi so o priporu državljana obveščeni le s privolitvijo zaprtega. A na slovenskem zunanjem ministrstvu svetujejo, da v primeru priprtja od lokalnih oblasti zahtevate, da o vašem primeru obvestijo slovensko diplomatsko konzularno predstavništvo. Če tega Slovenija v nima, bo dovolj tudi konzulat katere druge države članice Evropske unije, najbližje konzularno predstavništvo v drugi državi ali častni konzul.

Predstavnik Republike Slovenije bo z vami vzpostavil stik in vam pojasnil podrobnosti o sodnih postopkih in pridobitvi pravnega zastopnika. A bodite realni. Niti diplomatski predstavniki niti ministrstvo za zunanje zadeve ne more vplivati na odločitve lokalnih sodnih oblasti, torej doseči izpustitve ali omilitve kazni. Pa naj bo še tako krivična. Zato pazite, da se ne zapletate v dvomljive situacije in nikar ne bodite preveč ustrežljivi s tujci, ki vas bodo prosili, da zaradi prenatrpanosti njihove torbe, v svoji, samo za kakšno uro, shranite nekakšen paket. Precej verjetno je, da gre za drogo ali druge prepovedane predmete, snovi ali živali. Na vašo željo lahko konzul tudi obvešča vaše sorodnike, vam pa posreduje njihovo pošto ali nakazan denar.

Če ste na zapor že pravnomočno obsojeni – a prav čas od aretacije do sojenja je po navadi najdaljši, imate možnost, če gre za državo, ki je podpisnica Konvencije sveta Evrope o transferju obsojenih oseb, zaprositi za prestajanje kazni v Sloveniji. Slovenska sodišča po prihodu v državo kazni, ki so bile izrečene v drugih državah, praviloma ne spreminjajo.

Reševanje zaprtih Evropejcev iz tujih zaporov je praviloma zapleteno – tako pravno kot finančno. Zato nekateri obsojenci, ki denimo v azijskih državah prestajajo kazni zaradi drog, tam ostanejo vse življenje. Med države, v katerih so razmere za zapornike še posebno neugodne, spadajo države Latinske Amerike, Azije ter Belorusija in Rusija. Zapori so prenatrpani, sistem pa po navadi poskrbi za popolno razčlovečenje zapornika. V tujih zaporih je trenutno okoli 200 Slovencev.

Zapor družinskega člana pa je veliko finančno breme tudi za svojce. V Sloveniji namreč ni predpisa, ki bi omogočal finančno pomoč državljanom v priporu oziroma zaporu v tujini. Plačevanje stroškov odvetnikov in tolmačev je tako naloga zapornika oziroma svojcev, poleg tega pa je treba v nekaterih državah bivanje v zaporu celo plačati. Na primer v Turčiji, Maroku in Peruju je treba plačati za posteljo, hrano, elektriko. V zaporih redno prihaja do groženj, izsiljevanja in pretepov, zato je treba 'plačati' tudi osebno varnost.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861