
Kaj storiti v primeru izgube avtomobilskega ključa?
Zgoraj opisani način izgube avtomobilskega ključa je le eden izmed "zanimivih“ načinov, kako ostati pred zakljenjenim avtomobilom brez ključa. Še bolj neverjetni so primeri izgube avtomobilskega ključa zaradi hišnih ljubljenčkov, ki so ključ skrili, pojedli, zakopali …
Veliko dilem se poraja pri vprašanju, ali se sploh splača odklepati avtomobil na drag, strokoven način, saj naj bi se to enostavno dalo kar prek telefona na daljavo. A žal ta način odpiranja preprosto ne more delovati. Zakaj ne?
Pri daljinskem odklepanju gre za dva načina prenosa, preko IR signala (infrardeči žarek) ali preko radijskega signala. IR signal pošlje snop "informacij" v vidnem polju na relaciji kljuc–sprejemnik, torej se morata medsebojno "videti", radijski oddajnik pa pošlje krožni signal v radiusu svojega oddajnega polja oziroma dometa. Nobeden izmed signalov pa ne more potovati prek telefonske linije, zato je ideja o načinu odklepanje preko telefona praktično nemogoča.
Sicer obstajajo programi, ki preberejo IR kodo – tako kodo ključa kot na primer kodo daljinskega upravljalca za televizijo. Tako shranjeno jo lahko ponovno oddajomo na primer preko I/O IR na telefonu, dlančniku, računalniku ali kaj podobnega. Vsekakor pa je potrebno program najprej "naučiti“, kar pomeni, da moramo s ključem ali daljincem usmeriti v I/O IR na napravi, ki bo kodo nato ponavljala. Torej, če imamo IR oddajnik na ključu, si je pametno shraniti kodo v telefon, ki bi jo v primeru izgube ključev lahko uporabili v neposredni bližini avtomobila. Seveda pa je mnogo težje, da bi kdo brez vaše vednosti na takšen način kodo prestregel, saj bi s telefonom moral biti v vašem vidnem polju med ključem in avtomobilom.
V avtomobilskem svetu obstaja več vrst avtomobilskih ključev. Vsem najbolj znani so navadni oziroma klasični kovinski ključi. Nadgradnja so kovinski ključi, ki so v kombinaciji z daljinskim upravljalnikom, mnogo bolj zapleteni za odpiranje pa so kodirni kovinski ključi, plastični kodirni ključi in seveda tako imenovane pametne kartice ter druge oblike ključev, ki ne potrebujejo ključa ali kakšnega drugačnega klasičnega mehanskega postopka za odpiranje vrat in zagon motorja.
Kakšne so cene za izdelavo novih ključev?
Cene navadnih ključev se v povprečju začnejo pri približno 20 evrih, pri tistih bolj komplesnejših pa lahko cena doseže tudi več sto evrov (na primer sistem keyless entry, kjer avto prižgemo s pritiskom na gumb brez uporabe ključa). Cene posameznega ključa pa so zelo odvisne tudi od samega modela in znamke vozila. Izgubo (ne zgolj krajo) avtomobilskega ključa praviloma krije tudi kasko zavarovanje, ali je res tako, pa mora vsak voznik preveriti pri agentu, kjer je sklenil avtomobilsko zavarovanje. V primeru kraje je tako potrebno takoj obvestiti policijo in izginotje sporočiti zavarovalnici, kjer ima lastnik avtomobila kasko zavarovanje.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV