Ameriški Sophos je predvidel nekaj največjih spletnih nevarnosti, ki nam pretijo v letošnjem letu.
Ena izmed največjih nevarnosti bodo napadi z zloveščimi programi, kot so trojanski konji ter podobni škodoželjni programi. Izkoriščali bodo trenutno finančno in gospodarsko krizo ter se za dostop do uporabnikov posluževali tematik, povezanih s financami, veliko zlorab pa bo tudi na področju spletnega nakupovanja.
Kakšna pa je nevarnost, ki preti na družabnih omrežjih, katerih uporaba nenehno narašča? Sophos je ugotovil, da je bilo avgusta 2008 več kot 1800 uporabnikov Facebooka ogroženih s strani aplikacije, ki je na njihove računalnike namestila trojanski virus. Podobne zlorabe so se dogajale tudi na Twitterju. Strokovnjaki ugotavljajo tudi, da so socialne mreže odlično mesto za preučevanje zloveščih programov ter odkrivanje njihovih pošiljateljev.
V letu 2009 za spletne zlorabe ne bodo imuni niti uporabniki Applovih računalnikov. Še vedno pa velja, da so Applovi operacijski sistemi precej bolj varni od Microsoftovih, hkrati pa je za slednje napisanih precej več zloveščih programov.
Na udaru bodo tudi lastniki pametnih telefonov. Izpostavljena sta predvsem Applov iPhone ter Googlov G1. Omenjeni napravi do sedaj sicer še nista bili podvrženi takšnim napadom. Lastniki iPhonov so podvrženi "phishing" napadom predvsem zaradi nekaterih svojih posebnosti, kot je ta, da naprava ne izpiše celotnega url naslova, preden nas ne poveže do končnega naslova.
Prve varnostne pomanjkljivosti pa so opazili tudi pri Googlovem Androidu. Največ zloveščih programov po novem prihaja iz ZDA (37 odstotkov). Kitajska, ki je v letu 2007 vodila z 51,4 odstotka, je svoj delež v lanskem letu namreč skoraj prepolovila na 27,7 odstotka. Tretja z večjim deležem je Rusija z 9,1 odstotka. Sledijo Nemčija (2,3), Južna Koreja (2,1), Ukrajina (1,8), VB (1,7), Turčija (1,5), Češka (1,3), Tajska (1,2) in ostali (14,3 odstotka).
Pri Sophosu vsake 4,5 sekunde odkrijejo na novo okuženo spletno stran, vsakih 15 sekund pa spletno stran okuženo s spamom (nezaželeno oglasno elektronsko pošto, ki se razpošilja na čimveč naslovov). Ugotovili so, da je število okuženih priponk v elektronski pošti v primerjavi z začetkom leta 2008 poraslo za petkrat.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV