
Nesreča Coste Concordie se bo v zgodovino pomorskih nesreč zagotovo vpisala kot ena najdražjih. Zavarovalnice, ki že vse od nesreče računajo, koliko denarja bodo morali povrniti podjetju Carnival Corporation in ostalim, ki bodo zaradi nesreče zahtevali odškodnino, se že približujejo številki milijardo dolarjev (790 milijonov evrov). Gre seveda za najhujšo možno oceno.
Vrednost ladje ob njeni splavitvi leta 2004 je bila ocenjena na 400 milijonov evrov, za kolikor naj bi bila tudi zavarovana.
Ladja je bila zavarovana pri več zavarovalnicah. Reuters omenja zavarovalnico XL, ki je del angleške bančne skupine Lloyds, RSA, nemško Allianz in Generali. Katera izmed teh zavarovalnic bo morala najgloblje seči v žep, se še ne ve.
Ker v pomorstvu nesreča nikoli ne počiva, so podjetja vedno dobro zavarovana. Tako je pričakovati, da bodo morale zavarovalnice povrniti vrednost ladje, stroške reševanja, odškodninske tožbe zaradi smrti in poškodb, v primeru onesnaženja zaradi izliva nafte pa bodo zagotovo sledili še okoljevarstveni odškodninski zahtevki. Ob tem se je treba zavedati, da je že sedaj jasno, da bodo zavarovalniški postopki potekali več let.

Na drugi strani ima podjetje Carnival Corporation izgubo predvsem zaradi padca delnic in masovne odpovedi potovanj. Vrednost podjetja, ki je lani ustvarilo 170 milijonov evrov dobička, je po nesreči padla za več kot 20 odstotkov, kar pomeni, da je v valovih izginila več kot milijarda evrov.
Kaj se bo zgodilo z ladjo?
Kako natanko bo potekalo reševanje ladje, je odvisno od škode, ki jo je plovilo utrpelo v nesreči. A najverjetneje bo postopek sledeč:
Iz ladje bo najprej treba prečrpati kar 2.000 ton nafte, kar naj bi trajalo od dva do štiri tedne. Nato se bo začel proces dvigovanja ladje, pri katerem si bodo pomagali z zračnimi blazinami in ogromnimi vitli. Ko bo ladja v pokončnem položaju, jo bodo začeli čistiti. Takrat se bo šele videlo, kaj vse je ostalo na ladji za potniki in posadko, ki so se razbežali v paniki.
Glede na pričanja očividcev so nekateri uspeli z ladje pobrati svoje dokumente in premoženje, kopica ljudi je na ladji pustila praktično vse. Ladje, kot je Costa Concordia, so namreč narejene za zapravljanje denarja, tako da je na ladji zagotovo ostal kup denarja, bančnih kartic in nakita. Prišteti je treba še vse, kar so imeli s seboj zaposleni na ladji, in pa opremo ladje. Lahko bi rekli, da se na ladji skriva pravi zaklad. Izgubljeno premoženje bodo morali nesrečni potniki prijaviti zavarovalnicam, ki bodo dejansko stanje lahko preverile šele, ko se bo ladjo očistilo.
Ko bo ladja v pokončnem položaju, jo bodo v primeru, da škoda ni prevelika, zakrpali, iz nje izčrpali vodo in jo odvlekli do ene izmed ladjedelnic, kjer bodo dokončno ocenili škodo. Celoten postopek lahko traja tudi celo leto. Ko bo škoda dokončno ocenjena, bodo o njeni usodi odločile zavarovalnice. Če se popravila ne bodo izplačala, jo bodo razrezali in prodali kot odpadno železo. Po trenutnih cenah odpadnega železa bi zanjo dobili okoli 20 milijonov evrov.

Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV