
Za kuhanje je priporočljivo izbrati kuhalno posodo iz materialov, ki omogočajo dobro toplotno prevodnost in enakomerno porazdelitev toplote. Kadar je le mogoče, uporabljajte tako imenovani "ekonom lonec". Količina vode za kuho naj ne bo po nepotrebnem prevelika. Kuhajte v pokritih posodah s pokrovi, ki dobro tesnijo.
Velikost kuhalne plošče izberemo glede na premer posode. Če je majhna posoda na veliki plošči, je povsem neizkoriščen obod, od koder energija uhaja v zrak. Ko voda zavre, zmanjšajte moč kuhalne plošče ali plinskega gorilnika do točke, ko voda še vedno vre. Kuhalno ploščo izklopite nekaj minut pred koncem kuhanja, saj je v plošči še dovolj akumulirane toplote, da hrano primerno skuha. Izkoristek navadnih električnih plošč je komajda 50-odstoten. Dosti boljše so avtomatske plošče in steklokeramične high speed plošče (halogenski grelniki), še bolj ekonomična pa je raba plinskih štedilnikov in steklokeramičnih indukcijskih plošč.

Kupujte pečice z dobro izoliranimi stenami in večplastnimi stekli na vratih. Poraba električne energije je pri novejših modelih pečic manjša, kar je rezultat toplotne izolacije, boljšega tesnjenja in večkratne zasteklitve vrat.
Vrat pečice ne odpirajte po nepotrebnem, saj s tem znižujete temperaturo v pečici in povečujete porabo električne energije. Pri starejših pečicah redno preverjajte tesnjenje vrat. Če imate v pečici na razpolago ventilator, ga čim pogosteje uporabljajte, saj omogoča peko tudi pri temperaturi, ki je od 20 do 40 stopinj Celzija nižja. Če je le mogoče, pecite več jedi hkrati.
Za odtajevanje zamrznjenih jedi raje uporabljajte mikrovalovno pečico, če jo imate na razpolago. Jedi raje pogrevajte na kuhalnih ploščah kot v klasičnih pečicah, še bolje pa v mikrovalovnih pečicah. Za opečene kruhke porabimo v pečici trikrat več električne energije kot v opekaču, zato je ne uporabljajte za pripravo manjših porcij.
Električno pečico izklopite približno 10 minut pred koncem peke, saj je v njej dovolj toplega zraka, ki jed speče do konca.