Prvi nasvet, ki vas bo vodil pri vseh nadaljnjih dejanjih, je: Razmišljajte kot kupec! Le tega ob nakupu zanima:
-Ali je bil avtomobil dobro negovan?
-Ali je bil vzdrževan?
-Ali je bil redno servisiran?
Avtomobil naj bo ob prodaji čist tako zunaj kot znotraj. Ne pozabite na skrite dele, med sedeži, pod sedeži in prtljažni prostor. Morebitne manjše praske odstranite s polirno pasto. Nekateri kupci sicer radi vidijo, da motor ni opran, ker naj bi se tako videlo, ali na katerem izmed delov pušča katera od tekočin, a ta nasvet upoštevajte le pri res starih avtomobilih, pri katerih je verjetnost okvar večja.
Vrednost avtomobila bo zagotovo višja oziroma ga boste lažje prodali, če boste zraven ponudili še komplet zimskih gum ali kakšno drugo dodatno opremo.
Ko je avtomobil urejen tako, kot mora biti, ste na vrsti vi. Ker nismo vsi rojeni prodajalci, vam ponujamo nekaj nasvetov:
Bistveno je, da avtomobil pravilno ocenite. Za izhodišče lahko uporabite cene, ki jih najdete v različnih oglasnikih in na spletnih straneh. Če boste avtomobil menjali kot staro za novo, staro za staro ali ste se odločili prodajo prepustiti kateremu izmed posredniških podjetij, je za vas skoraj edino izhodišče cenitev prek Eurotaxa. Za to je sicer treba nekaj plačati (8 €), a dobili boste cenitev, ki jo za izhodišče jemljejo skoraj vsi uradni prodajalci rabljenih vozil. Drugi test je seveda avto sejem, na katerem boste lahko ponudbo in povpraševanje preizkusili v živo. Ceno vedno postavite med 5 in 10 odstotki višje od zneska, ki ga želite dobiti.
Ko boste postavili ceno in imeli popolnoma urejen avtomobil, je čas, da se v vas prebudi mojster prodaje. Oborožite se s podatki o avtomobilu, ki ga imate v lasti. Preberite teste, ki so bili narejeni, članke in recenzije, ki so bili objavljeni na spletu ali v kateri od avtomobilističnih revij. Tako boste morebitnemu kupcu znali predstaviti pozitivne lastnosti vozila, ker ste se pozanimali o cenah, boste lahko trdno stali za ceno, ki ste jo postavili. Ker ste testirali povpraševanje, veste, koliko časa lahko vztrajate pri postavljeni ceni in kdaj je čas, da jo morebiti malce znižate.
Nikoli ne sprejmite prve ponudbe. Iščite kupca, ki išče avtomobil zase, in ne za preprodajo. Če ga prodajate na spletu, poskrbite, da bodo priložene fotografije dovolj kakovostne. Če sami niste vešči fotografiranja, prosite prijatelja ali znanca, naj vam naredi nekaj fotografij. Ne izogibajte se testnim vožnjam, vendar vanje privolite le pod pogojem, da ste v avtomobilu tudi vi.
Pogajanja o ceni se bodo po vsej verjetnosti začela s katerim od teh stavkov:
Saj mi je všeč, ampak ... Kar pomeni, da bo kupec začel nižati ceno. Pri takem načinu morate biti dobro založeni z argumenti, zakaj ste postavili ceno, kakršno ste postavili, in počakati, da vam kupec da svojo ponudbo.
Kakšna je zadnja cena? Na to vprašanje nikar ne odgovorite prehitro. Spada namreč na konec pogajanj, in ne na začetek. Če boste "zadnjo ceno" povedali takoj, bodite prepričani, da vam jo bo kupec z različnimi argumenti poskušal še znižati.
Bi vzeli ...? Za začetek pogajanj je to za prodajalca najboljše izhodišče, saj vam kupec razkrije svoje karte. Največkrat se ponudba, ki jo ima v resnici v mislih, skriva natančno na sredini med vašo in njegovo ceno.
Vzemi ali pusti! S tako izjavo hoče kupec pokazati, da je pripravljen le na eno ceno in da ni prostora za pogajanje. Seveda je le redko tako in gre le za pritisk na prodajalca. Držite se svojih načrtov in nikar ne popuščajte.
Komentarji (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV