Kako naj privarčujem pri hrani, se sprašuje marsikdo, ki se sooča z vse večjimi mesečnimi stroški za te artikle. To, da boste kupovali manj in stradali, ne pride v poštev. Da boste kupovali nekakovostne izdelke, tudi ne. Kaj torej pride v poštev in kako lahko privarčujemo tudi pri prehrani? Spodaj smo za vas pripravili nekaj nasvetov.
1. Načrtujte za cel teden
Če se boste vsak dan sprehajali po trgovini in ob tem razmišljali, kaj naj kupite za kosilo in večerjo, boste porabili več, kot je treba. Doma boste najverjetneje ugotovili, da ste porabili ogromno denarja, še vedno pa nimate nič konkretnega, kar bi lahko skuhali.
Dobro bi bilo, da vsak konec tedna pripravite ideje, kaj boste kuhali v prihajajočem tednu. Pripravite seznam, kaj vse potrebujete, in pojdite po nakupih. Tako boste imeli nadzor nad tem, kaj resnično potrebujete in česa ne.
2. Preglejte hladilnik, kuhinjske police, shrambo ...
Hladilnik je poln, zamrzovalnik tudi ... vi pa jamrate, da morate v trgovino po hrano? Če ne boste imeli nadzora nad tem, kaj že imate v hiši, potem boste po nepotrebnem metali denar skozi okno. Kupovali boste nove izdelke, stare pa boste metali v smeti. Preglejte, kaj je v hladilniku, na policah ... in pripravite neko kombinacijo. Pol bučke, ki vam je ostala od prejšnjega kuhanja, paprika, ki že par dni sameva v kotu hladilnika, riž ... in že imate super kosilo. Morda boste v zamrzovalniku odkrili nekaj mesa, na katerega ste že čisto pozabili.
Preden se odpravite v trgovino, preglejte, kaj imate doma. Prepričani smo, da je hrane za kar nekaj obrokov.
3. Ostanki od obrokov
"Ah, kaj naj s tem? Saj ni niti za en obrok." In gre v smeti.
Najverjetneje tudi vi počnete nekaj podobnega. Zakaj bi v smeti vrgli popečeno zelenjavo ali meso, če pa lahko drug dan skuhate le še prilogo in imate popolnoma drugo kosilo. Ne bojte se eksperimentiranja!
Prav tako so takšni ostanki kosila ali večerje odlična malica za v službo.
4. Svežo hrano postavite v hladilnik v prvo vrsto
Pridete iz trgovine ter vse izdelke položite v hladilnik ali na police, in sicer v prvo vrsto. Ko boste naslednjič odprli hladilnik, boste posegli po izdelku, ki je prvi v vrsti. Tisti zadaj pa bodo dolgo časa samevali ... Tako dolgo, da bodo na koncu primerni le še za v smeti.
Ko pridete iz trgovine in ko ste seveda kupili izdelke s čim daljšim rokom uporabnosti, te položite zadaj, stare izdelke pa pomaknite naprej. Tako se ne bo zgodilo, da čisto zadaj na policah odkrijete stare izdelke, s pretečenim rokom uporabnosti. Res je škoda, da vam hrana propada in jo mečete stran.
5. Izkoristite popuste
Popusti so vedno aktualni. Že doma v letakih preverite, kateri izdelki so v akciji in ali se nakup resnično splača. Kupite le tisto, kar zares potrebujete.
6. Ozimnica
Domača marmelada, ki ste jo dobili od mame lani. Ali pa predlani, če ne morda kar predpredlani?! Vložene kumarice, rdeča pesa, mešana kisla solata ... En kup skodelic, ki se skrivajo v shrambi ali kleti, vi pa solate vztrajno kupujete v trgovini.
Ko vam mama, oče, sestra ... prinesejo kaj domačega, porabite še v isti sezoni. Če že ni, označite stekleničko in na nalepko napišite datum. Če imate ozimnico še iz prejšnje sezone, potem porabite najprej starejšo.