Mamica Courtney je na Facebooku opisala, kako je na zelo enostaven način privarčevala za božične nakupe. Varčevati je začela že takoj po novem letu in od januarja do decembra se je v njenem hranilniku nabralo več kot 1000 evrov. Vsak teden je dala na stran 25 evrov, kar znese približno 3,5 evra na dan. Denar je shranjevala v velikem hranilniku, ki ga je odprla šele pred načrtovanimi nakupi. Super ideja, kajne? Če se vam znesek zdi previsok, ga lahko znižate na denimo pet ali deset evrov tedensko in v enem letu oziroma v približno 52 tednih se vam bo nabralo med 260 in 520 evrov, kar je verjetno več kot dovolj za vse božično-novoletne nakupe.
Tudi Slovence decembra praviloma zajame nakupovalna mrzlica in večina rada na široko odpre denarnice, o čemer pričajo tudi statistične številke. V zadnjem mesecu leta zapravimo v trgovinah več denarja kot v katerem koli drugem mesecu in tako je bilo tudi decembra 2019, ko so slovenski trgovci po podatkih Statističnega urada prodali za 13,4 odstotka več od mesečnega povprečja v omenjenem letu. Letos je vseeno drugače, saj so zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa odprte le trgovine z nujnim blagom. Fizično lahko kupimo le živila in ne denimo oblačil, obutve, igrač, nakita, gospodinjskih aparatov in elektronike, ki jih radi podarjamo za Miklavža, božič in novo leto.
Na nove številke o decembrskih nakupih bo treba še počakati. A že zdaj lahko z veliko verjetnostjo rečemo, da bo letos občutno več nakupov po spletu kot pretekla leta, kar niti ni nujno slabo. Izognili se bomo decembrski nakupovalni gneči, obenem so nakupi po spletu lahko cenejši in hitrejši, praviloma pa ponujajo tudi več izbire. Pa tudi sicer Slovenci radi nakupujemo po internetu – v spletnih trgovinah so imeli decembra 2019 trgovci za več kot 40 odstotkov več prometa kot v drugih mesecih.
Najboljši načrtovalci so sicer že prej poskrbeli za božično-novoletna darila. Nedavna odlična priložnost za nakupe je bil črni petek, ko je bilo občutno znižano vse mogoče – od bele tehnike, gospodinjskih aparatov, računalnikov in telefonov do oblačil, obutve in igrač. A izkupiček spletnih trgovcev je bil po podatkih Trgovinske zbornice letos veliko bornejši kot pretekla leta – po podatkih Finančne uprave so prihodki po računih preko davčnih blagajn v trgovini na drobno na letošnji črni petek v primerjavi s črnim petkom leta 2019 upadli za 35,4 odstotka. In precej trgovcev se je verjetno tudi zato odločilo podaljšati akcije za nekaj dni ali do razprodaje zalog.

A četudi decembra zapravimo več kot preostale mesece, pa je res tudi, da zapravimo manj kot drugi Evropejci. Po ugotovitvah bančne skupine ING povprečen Evropejec za božično-novoletna darila nameni nekaj manj kot 200 evrov in vsak deseti se v času praznikov zadolži. Slovenci smo skromnejši – lanska anketa na spletni strani Cekin.si je pokazala, da večina za darila ne namerava zapraviti nič. Sledijo bralci, ki za darila zapravijo do 50 evrov, na tretjem mestu so bralci, ki imajo za darila prihranjenih od 50 do 100 evrov. Zgolj okoli 10 odstotkov je bilo bralcev, ki so odgovorili, da nameravajo za darila odšteti od 100 do 200 evrov ter več kot 200 evrov. Letos bomo glede na anketo na naši spletni straniCekin.si za darila zapravili veliko manj kot prejšnja leta, skoraj 20 odstotkov vprašanih pa si daril niti ne more privoščiti.

Ali boste letos zapravili manj za božično-novoletna darila?
10 ali 15 odstotkov manj se že lepo pozna pri večjih zneskih
Pozna se, da v času koronakrize tako v Sloveniji kot tudi drugod po svetu manj zapravljamo – v precejšnji meri je to zaradi zaprtih trgovin in seveda prepovedi druženja. Mnogi so ostali brez služb in dohodka, nekateri imajo nižje prihodke zaradi varstva otrok, čakanja na delo, izpada prihodkov. Če pa boste vendarle kupili nekaj daril, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako lahko prihranite na pameten način in brez prevelikih odrekanj. Nič ni izgubljenega, če niste varčevali že eno leto prej – tako kot mamica zgoraj – ali če niste vsega nakupili v akcijah za črni petek. Morda vam spodnji nasveti pomagajo ali vsaj delno pripomorejo, da denarnica po novem letu ne bo pretanka in da vas zaradi pretiranih nakupov ne bo bolela glava.
Ob nakupih na spletu skušajte biti karseda zvesti enemu trgovcu, ki vas bo kot zanj pomembnega kupca morda nagradil z dodatnim popustom. Lahko naredite seznam daril in na spletu preverite, kje bi jih lahko kupili najceneje. Izjemno pomembno je tudi, da se držite omejitev. Na list papirja zapišite znesek, ki ga lahko zapravite, in število daril, ki jih nameravate podariti. Včasih so na internetu dostopni raznorazni kuponi, ki jih lahko unovčite tudi pri spletnih trgovcih. Če nameravate od enega trgovca kupiti več stvari, ga lahko po elektronski pošti prosite za dodaten popust. 10 ali 15 odstotkov manj se že lepo pozna pri večjih zneskih.
V naši širši družini za božično-novoletne praznike obdarujemo zgolj otroke, pri čemer veliko prihranimo na račun daril za odrasle. V družini ali skupini prijateljev se lahko dogovorite, da bo vsak kupil darilo samo za enega člana in recimo žrebajte, kdo je zadolžen za koga. Lahko tudi kaj izdelate sami, na primer ustvarite izdelek iz lesa, gline ali volne ali pa spečete piškote. Enostavno, poceni, lepo in pozorno. Nikogar ne poznam, ki bi se branil božične škatle omamno dišečih in lepo okrašenih medenjakov. Pa srečno in po pameti! Naj vam novo leto prinese veliko, veliko lepega.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV