Cekin.si
Roke

Koristno

Opogumite se in povejte, kje vas čevelj žuli

Katja Glavič, Urad za razvoj na Ministrstvu za javno upravo
25. 04. 2019 08.08
0

Kako nam lahko pravila olajšajo življenje in kako lahko sodelujemo pri snovanju boljših rešitev?

Verjamemo, da je vsak med nami v življenju že posloval z državo. Pravila takšnega poslovanja nam narekuje zakonodaja. Ali ste se ob tem kdaj vprašali, zakaj se nam nalagajo dodatne obveznosti, zakaj so nekateri postopki tako zapleteni in nam povzročajo dodatna bremena? Pa nam res vse nalaga zakonodaja ali si včasih sami zapletemo postopke, ker nam stvari preprosto niso jasne in razumljive?

"Ah, ta birokracija!" bi temu rekli.

Na tem mestu zelo vmesno vprašanje: kaj je sploh neustrezna zakonodaja in kaj nam povzroča? Predstavljajte si trenutek, ko nam je naslednji korak, ki ga moramo narediti, nejasen, ko je vse skupaj nepregledno, ko enostavno ne razumemo in ne znamo razbrati, kaj se od nas pričakuje. Včasih se tudi vprašamo, ali smo mogoče funkcionalno nepismeni. V teh trenutkih postajamo zmedeni, negotovi, celo jezni in negativna čustva se začnejo kar kopičiti.

V tistem trenutku se nam po "Murfijevem zakonu" pojavi tudi nekdo, ki si nas upa na glas vprašati, kje si pa bil takrat, ko se je zakon sprejemal, zakaj pa nisi takrat sodeloval in komentiral. Takrat zelo hitro odgovorimo, saj nas ni nihče nič vprašal. Strokovnjaki pravijo, da se nam pri že samo pri občutku, da smo bili mogoče pri odločitvah socialno izključeni, v možganih vklopijo podobne reakcije, ki so podobne fizični bolečini.

Pri osnovnem izpolnjevanju obveznosti, pri poslovanju z državo, ki naj bi bilo preprosto, nastane velik kaos. Nevede si nakopljemo še dodatne obveznosti, dodatno birokracijo.

Ali veste, da nam čez vse to ni treba in da obstajajo rešitve ter da lahko pomagate soustvarjati pravila, ki so enostavna, jasna in preprosta za vse? V spodnjem videu si lahko pogledate, kako lahko sodelujete!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tukaj nastopi projekt STOP Birokraciji. Poslanstvo projekta je, da pomaga poenostaviti zapletene postopke ter da predpisi postanejo jasnejši in bolj razumljivi. Torej, da zakonodaja postane boljša. Vsi, ki delajo na projektu STOP Birokraciji, verjamejo, da boljša zakonodaja prispeva k izboljšanju konkurenčnosti podjetij, pospešuje odprtost trga, izboljša življenjski standard državljanov. Pomembno je, da smo vsi skupaj na koncu zadovoljni uporabniki in nenazadnje tudi, da privarčujemo na času in denarju, ki ga porabimo za poslovanje z državo. Boljša kot je zakonodaja, lažje razumemo, kaj se od nas pričakuje in lažje ter hitreje tudi izpolnjujemo obveznosti.

To je le nekaj primerov najpomembnejših poenostavitev

Verjamemo, da je javna uprava prijazen in učinkovit servis za vse državljane in podjetja. Da zna ponuditi primerne rešitve, sodelovati, ob tem razmišljati inovativno in se približati uporabniku. Zato tudi vi poskrbite, da bo vaša naslednja pobuda postala primer dobre prakse. Vključite se in postanite del pozitivnih sprememb. —Ekipa STOP Birokraciji

Ste opazili, da vam zaposleni s Statističnega urada RS več ne potrkajo na vrata, ko se opravlja popis prebivalstva? Ali se še spomnite časov, ko smo morali na vsake tri mesece potrjevati zdravstveno kartico? Prav tako vam že nekaj časa ni treba  opraviti uradne objave v Uradnem listu RS, če ste med tistimi nesrečneži, ki so jim ukradli ali so le izgubili osebni dokument. Ali ste vedeli, da je vsem bodočim staršem, ki se odpravljajo na starševski dopust, prihranjena pot do delodajalca, kjer bi izpolnjevali obrazec s podatki o plači in zaposlitvi? Ali ste vedeli, da po novem dijaki ob zaključku poklicne ali splošne mature prejmejo tudi certifikat z ravnjo znanja tujega jezika?

To je le nekaj konkretnih primerov, kako so državljani s pomočjo projekta STOP Birokraciji privarčevali več kot 365 milijonov evrov na letni ravni.

Da pa vse to lahko dosežemo, mora biti zakonodaja in postopek poslovanja z državo jasen, razumljiv in preprost. Zakonodaja nam mora olajšati in ne otežiti vsakdanjika. Preprosto mora biti usmerjena k uporabniku. Torej brez uporabnika storitve ne gre. Kako lahko namreč nekdo drug ve, kje mene čevelj žuli? Osnovni pogoj za izvedbo projekta je, da si znamo prisluhniti in med seboj sodelovati. Torej tisti, ki na eni strani pripravljajo zakonodajo, kot tudi tisti, ki so na koncu ciljne skupine oziroma končni uporabniki.

Vas zanima, kakšne predloge imajo vaši sodržavljani? Preverite TUKAJ!

STOP Birokraciji
STOP BirokracijiFOTO: STOP Birokraciji

Zato se opogumite in povejte, kje pa vas čevelj žuli. Vključite se in preko spletne strani STOP Birokraciji oddajte pobudo ter predlagajte rešitve. Bedite nad realizacijo vaše predlagane rešitve na spletni strani Enotna zbirka ukrepov in na koncu preverite, kakšni so bili pozitivni učinkih vaših predlogov k izboljšavam. Pri pripravi predlogov predpisov sodelujte in na spletni strani eDemokracija oddajte svoje komentarje, zakaj ste za in kaj bi lahko bilo boljše.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861