V Nacionalnem odzivnem centru za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij (SI-CERT) so zbrali devet top prevar na družabnih omrežjih.
Lažna Facebook vstopna stran je najenostavnejši način, kako se goljufi polastijo vašega profila, opozarjajo. "Najprej vam pošljejo elektronsko sporočilo, v katerem vas pozivajo, da se vnovič vpišite v svoj Facebook uporabniški račun. Razlogi so različni: ‘Vaš račun bo potekel, če ga ne podaljšate!”, ”Na Facebooku te čaka novo sporočilo!”, ”Nekdo vam skuša ukrasti vaš profil!”." Poleg obvestila je lažna povezava na Facebook. Če na njej vpišete uporabniško ime in geslo, se lahko poslovite od svojega profila.
Na Facebooku tudi večkrat delijo brezplačne pametne telefone, ki jih nikoli nihče ne dobi. Opozarjajo, da so lažne vse nagradne igre, ki samo za všeček obljubljajo bogate nagrade. Pred nedavnim je bila spet mamljiva ponudba: "Ker v BTC Cityju popolnoma na novo odpiramo novo Apple trgovino in potrebujemo za začetek malo promocije, smo se odločili, da bomo nekoga nagradili s popolnoma novim Iphone 6s gold 64GB." Trgovino so res odprli, a nagradna igra je bila lažna. "Nagrajenci" so po končanem lažnem žrebanju poslali SMS sporočilo, s katerim so začeli nakup za predplačniško kartico Pay Safe, vredno 50 evrov. Ko so Facebook strani sporočili kodo nakupa, so jih zablokirali, tako da so ostali brez 50 evrov, pa tudi novega iPhona niso nikoli videli.
Seznam lažnih nagradnih iger s pametnimi telefoni:
Apple-Slovenia
Galaxy S6 Edge
Razdelili bomo 250 Samsung Galaxy
Apple I Store BTC
Apple shop BTC
AppleWatch-Slovenia
NMK Veso Scene
Galaxy S6 – Slovenia

Kar nekaj je tudi ponudnikov zastonj vinjete in prevara poteka kot pri pametnih telefonih. Za izžrebanca izberejo lažni profil, ki so ga po vsej verjetnosti ustvarili prav goljufi. Med lažnimi nagradnimi igrami za brezplačno vinjeto so: Vinjeta zastonj, Zastonj Vinjeta, Vinjeta 2016, Vinjeta za Vas, Božična vinjeta, Vinjeta 2015, Zastonj letna vinjeta, Vinjeta brezplačno in Nagradna Vinjeta – Leto 2015.
Na Facebooku je tudi veliko šokantnih objav, kot so na primer: Šokantno, kača pojedla človeka!, Ekskluzivni posnetki letalske nesreče, Prijatelj XY je označen v seksi videu!, OMG, ne morem verjeti, da si ti v videu!. Ob kliku vas vrže na spletno stran, ki izgleda kot objavljen video na Facebooku. Pred ogledom pa vas pozove k nadgradnji predvajalnika. S klikom za nadgradnjo pa okužite računalnik, ki v vašem imenu pošlje obvestila vsem vašim prijateljem.
Pred uvedbo dodatnih gumbov na Facebooku je krožilo povabilo za naložitev gumba "ni mi všeč", s prenosom pa so si uporabniki prenesli le virus. Pri Facebooku namreč novosti vedno preverjajo na manjšem številu uporabnikov, novi gumbi bodo na voljo po njihovi odločitvi in nič prej.
Goljufi tudi radi ponujajo poceni Uggice, torbice Michael Kors in očala Ray Ban, ki so znižani vse do 87 odstotkov. A nakupovanje se vedno konča z razočaranjem. Včasih naročenega ne dobijo, lahko je v slabem stanju, lahko ga zaseže carina, pri čemer mora potrošnik sam plačati še 60 evrov za uničenje. Brez sramu so tudi prodajalci ponaredkov, ki ponujajo športne copate Nike Air Max, športna oblačila, All Star copate, denar pa jim morate poslati kar v kuverti po pošti. Lahko se zgodi, da vam izdelka sploh ne pošljejo, na svoji Facebook strani pa vas zablokirajo, da svoje zgodbe ne morete deliti z ostalimi uporabniki in jih opozoriti na prevaro.
Aplikacije tipa "Katera znana osebnost si pa ti?", "Odkrij, kaj si bil v prejšnjem življenju", "Kako visok je tvoj IQ?" dostopajo do več podatkov, kot jih potrebujejo za delovanje. Ob preverjanju "Kdo gleda tvoj profil?" boste z aplikacijo morali deliti dostop do vaših prijateljev, fotografij, preteklih objav, lokacije, podatkov o šolanju … Nekdo torej enostavno pride do vaših podatkov, ki imajo pri oglaševalcih zelo visoko ceno.
Na Facebooku delujejo tudi številni lažni profili za športne stave, ki napovedujejo rezultate nogometnih tekem, pobirajo stave in zagotavljajo zaslužke. "Plačilo stave je precej visoko - 150 evrov in več, izvesti ga morate prek plačilnega sistema Western Union. Vendar pozor - plačilni sistem ne omogoča sledljivosti denarnega toka in je ravno zato priljubljeno plačilno sredstvo goljufov. Pri nakazovanju denarja prek sistema Western Union ne veste, kateri osebi v resnici denar nakazujete, zato je goljufa praktično nemogoče izslediti," so še opozorili v SI-CERT.
Komentarji (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV