Cekin.si
Med najbolj prodajanimi izdelki v zgodovini je bila tudi rubikova kocka.

Koristno

Tako preverite, ali imate 'hit izdelek'

Špela Zupan
12. 11. 2019 08.48
0

Med najbolj prodajanimi izdelki kdaj koli v zgodovini so rubikove kocke, igralne konzole, tablice, računalniške igrice, pametni telefoni. Po ocenah Shopifyja bodo med najbolj prodajanimi izdelki v letu 2019 spodnje perilo za oblikovanje postave, izdelki za nego živali, športna moda, pametne ure, stezniki za pravilno držo telesa. Pravijo jim hit produkti in preden so jih dali na trg, so vsi njihovi snovalci iskali odgovore na ista vprašanja.

"Kdaj vem, da je izdelek pripravljen za trg?" je vprašanje za milijon evrov, ki si ga vse od ideje pa do razvoja končnega izdelka postavljajo vsi podjetniki. Že na začetku je treba razčistiti, da vedno obstaja (precejšnje) tveganje za neuspeh, ki  ga lahko olajšamo z nekaj pametnimi koraki.

Med najbolj prodajanimi izdelki v zgodovini je bila tudi rubikova kocka.
Med najbolj prodajanimi izdelki v zgodovini je bila tudi rubikova kocka.FOTO: Dreamstime

Nujno se je treba vprašati, ali si potrošniki sploh želijo vaš izdelek in ali bodo zanj plačali postavljeno ceno. Predsednik Poslovnih angelov Slovenije Branko Drobnak potrebo na trgu imenuje kar "bolečina". Po njegovih besedah mora podjetnik za razvoj ideje "začutiti neko 'bolečino', nepokrito tržno nišo, imeti vizijo, kako jo rešiti, jo zapolniti. Nato mora z majhnimi koraki v najkrajšem možnem času in z najmanj možnimi sredstvi ugotoviti, ali njegova hipoteza drži ali ne". Torej, spraševati mora ljudi, ali bi kupili njegov izdelek za ceno, ki jo je postavil. "Namreč, zelo je pomembno, da ima dovolj veliko razliko v ceni med lastnim izdelkom ali storitvijo in tržno ceno. Nekaj podobnega se dogaja na Kickstarterju in drugih platformah za množično financiranje, kjer izdelek predstavijo, ko ga v bistvu še nimajo, in vnaprej dobijo kupnino za izdelek, ki ga bodo dobavili s časovnim zamikom. To je tipičen test, ali bo izdelek uspel na trgu ali ne." In nadaljuje: "Izdelek imate samo, ko vas nekdo vpraša: 'povej mi, koliko stane in kdaj ga lahko dobim'. Potem veste, da imate trg."

Če nihče ni pripravljen kupiti vašega izdelka (za vašo ceno), ga raje ne dajte na trg.

Tudi ustanovitelj agencije za podatkovne raziskave Belkins.io, ki med drugim piše za revijo Forbes, Vladislav Podolyako je prepričan, da je treba prepoznati točno določeno potrebo ali težavo, ki jo z vašim izdelkom zapolnjujete oziroma rešujete. "Če prodajate izdelek, za katerega ste edini prepričani, da je odličen, a ga nihče drug noče, saj ne vidi koristi, ste obsojeni na propad," je poudaril.

Produktni vodja in bloger Murali Erraguntala je v svoji e-knjigi zapisal, da je ob vsem ključen čas. Da je izredno pomemben pravi trenutek tako razvoja kot tudi lansiranja izdelka na trg. Podjetnik mora torej dobiti odgovor na vprašanje, ali je trg zdaj pripravljen na izdelek? Pravilen odgovor je eden ključnih dejavnikov, ki določajo ali uspeh ali propad novega izdelka, ki ne sme biti na trg dan niti prehitro niti prepozno. Treba je dobro razmisliti tudi o sezoni; nekateri izdelki se namreč prodajajo samo poleti in nekateri samo pozimi. Verjetno ni treba posebej razlagati, da se poleti debele nogavice pač ne bodo prodajale.

Pred uspešno postavitvijo novega ter že razvitega, kakovostnega in izpopolnjenega izdelka na trg je treba določiti:

optimalen termin - preveriti, ali je zdaj pravi in primeren čas,
trg - natančno proučiti tarčne kupce in predvsem njihovo kupno moč (vprašati ljudi, ali bi vaš izdelek kupili za določeno ceno),
konkurenco - preveriti, kaj počne konkurenca, ali je na trgu že enak ali podoben izdelek vašemu ter budno spremljati razvoj tehnologije in trende v vaši panogi,
geografsko območje - vedeti, kje (na kakšen geografskem območju) boste lahko uspešno prodajali,
strategijo - vedeti, na kakšen način boste lansirali izdelek na trg, kakšnih marketinških potez se boste poslužili.

Vrnimo se na začetek, kjer Branko Drobnak govori o "bolečini, ki jo je treba pozdraviti". Potrošniki se lahko zavedajo "bolečine" ali pa tudi ne, nuje po novem izdelku morda ne znajo prepoznati brez vašega aktivnega prizadevanja. Z dobrim marketingom, v katerega se največkrat izplača vložiti več, kot si morda zdaj mislite, jim ga boste predstavili, jim ga približali in jih prepričali, da ga potrebujejo. Uporabite družbena omrežja, spletno pošto, optimizacijo spletnih strani ... Pošljite izdelek vplivnežem, s prošnjo, naj ga preizkusijo. Poskrbite, da ga vidijo tarčni kupci. In ciljajte na njihova čustva - razkrijte svojo zgodbo, nabito s čustvi, kako ste prišli do ideje, da želite pomagati kupcem, kako jim želite ponuditi "zdravilo za njihove bolečine".

Ob lansiranju izdelka je treba biti pozoren na:

→ marketing,
→ ceno,
→ kakovost,
→ distribucijo.

Lahko imate odličen izdelek, pa nihče ne ve zanj. Za dobro prodajo je treba imeti izdelano strategijo, treba je poznati želje potrošnikov in veliko, res veliko je treba vložiti v oglaševanje. Namreč, izdelek je lahko še tako super, pa ga nihče ne bo kupil, ker pač nihče ni slišal zanj. Zavedati se je treba tudi, da kupce pri večini nakupov vodijo čustva. In ne bojte se morebitnega neuspeha. Konkurenca namreč še nikoli ni bila tako neizprosna: le dobri preživijo, dobiček imajo samo najboljši. Pa srečno!

Če razmišljate o lansiranju izdelka, vas bo morda zanimalo še:

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861