
Lahki priklopniki, bivalni priklopniki, traktorski priklopniki ter priklopna vozila za prevoz čolnov, vodnih skuterjev in drugih priprav za šport in prosti čas, katerih največja dovoljena masa presega 750 kg in ne presega 3500 kg, opravijo prvi tehnični pregled štiri leta po nakupu oziroma prvi registraciji ter nato vsaka štiri leta.
Tehnični pregledi motornih in priklopnih vozil, s katerimi se opravlja javni prevoz potnikov, avtobusov, motornih in priklopnih vozil, ki prevažajo nevarno blago, vozil, ki se uporabljajo za učenje vožnje v avtošolah in motornih vozil, opremljenih kot vozila s prednostjo oziroma vozila za spremstvo, razen motornih in priklopnih vozil v lasti prostovoljnih gasilskih društev, ki so po obliki in namenu karoserije gasilska vozila, se opravljajo vsakih šest mesecev.
O opravljenem tehničnem pregledu se vodi in izda zapisnik na predpisanem obrazcu. Za motorno ali priklopno vozilo, ki je bilo na tehničnem pregledu spoznano kot ustrezno za vožnjo v cestnem prometu, se izda dokazilo, na katerem je označen rok, ko mora vozilo opraviti tehnični pregled.
Pooblaščena organizacija vodi evidenco, ki vsebuje podatke iz zapisnika o tehničnem pregledu. Evidenco vodi ministrstvo, pristojno za notranje zadeve. Za opravljeni tehnični pregled plača lastnik vozila organizaciji za tehnične preglede ceno storitve po tarifi, ki jo določi Vlada Republike Slovenije.

Cene tehničnih pregledov
Osebni avto (masa do 2.5 T) – 32,12 evra
Osebni avto (masa nad 2.5 T) – 40,48 evra
Motorno kolo, štirikolo in kolo z motorjem – 16,69 evra
Tovorno vozilo (masa do 2.5 T) – 32,12 evra
Tovorno vozilo (masa nad 2.5 T) – 40,48 evra
Tovorno, vlečno vozilo – 73,86 do 84,71 evra
Priklopno vozilo – 21,49 do 46,74 evra
Traktor – 21,70 evra
Traktorski priklopnik – 15,85 evra
Avtobus – 73,86 evra
Avtobus zglobni – 84,71 evra
Upravni postopki
Pred tremi leti so ukinili krajevno pristojnost pri registraciji vozil. Registracijo motornih in priklopnih vozil opravljajo registracijske organizacije, to so upravne enote, organizacije, ki opravljajo tehnične preglede vozil, gospodarske družbe in samostojni podjetniki posamezniki, ki opravljajo dejavnost prodaje vozil.

Poudarki iz Zakona o varnosti v cestnem prometu s področja registracije vozil:
– prometno dovoljenje je odločba;
– veljavnost prometnega dovoljenja je do prvega izteka datuma ali tehničnega pregleda ali vplačila povračila za uporabo cest ali zavarovanja avtomobilske odgovornosti;
– odjava vozil, če veljavnost prometnega dovoljenja preteče za več kot 30 dni, razen za kolesa z motorjem, motorna kolesa, trikolesa, štirikolesa, bivalna vozila in bivalne priklopnike ter starodobna vozila, ko je odjava vozil eno leto od poteka veljavnosti prometnega dovoljenja;
– registrske tablice so vezane na vozilo in jih lahko ob prodaji vozila obdrži novi lastnik ali pa se uničijo (izjema so tablice z izbranim delom označb, ki ostanejo lastniku registrskih tablic);
– registrske tablice se deponirajo le za 15 dni in jih lahko uporabite le na istem vozilu (izjema so tablice z izbranim delom označb, ki jih shrani lastnik).
Če prvo registracijo ali podaljšanje registracije za lastnika vozila ureja druga oseba, je treba na okencu predložiti ustrezno pooblastilo ter svoj in lastnikov osebni dokument.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV