Cekin.si
Predstavnik Microsofta vas nikoli ne bo prosil za številko kreditne kartice, kar je še en znak, da gre za poskus prevare. Če ste že posredovali podatke o kreditni kartici, se obrnite na vašega bančnega svetovalca in razmislite o preklicu.

Koristno

Ne nasedajte, da ne boste ostali brez več sto evrov!

Š.Z.
04. 05. 2016 16.27
0

Spet klici lažne Microsoft tehnične pomoči na stacionarne številke! Tokrat lahko prejmete klic iz omrežne skupine 04. Če zaupate kličočemu, lahko ostanete brez več sto evrov.

V zadnjem tednu na nacionalnem centru za odzivanje na omrežne incidente SI-CERT znova beležijo velik porast prijav sumljivih klicev na stacionarne telefonske številke v Sloveniji.

Kličoči se v polomljeni angleščini z naglasom predstavi kot Microsoft tehnična pomoč. Sogovorniku razloži, da nujno kliče, ker njegov računalnik javlja napake oziroma alarme, ki naj bi bili posledica okužbe računalnika. Želi, da mu omogočimo oddaljen dostop do računalnika, da bo lahko rešil težavo. V resnici bo ob omogočenem dostopu namerno poškodoval računalniški sistem, za povrnitev v normalno stanje pa zahteval plačilo v višini nekaj sto evrov.

Predstavnik Microsofta vas nikoli ne bo prosil za številko kreditne kartice, kar je še en znak, da gre za poskus prevare. Če ste že posredovali podatke o kreditni kartici, se obrnite na vašega bančnega svetovalca in razmislite o preklicu.
Predstavnik Microsofta vas nikoli ne bo prosil za številko kreditne kartice, kar je še en znak, da gre za poskus prevare. Če ste že posredovali podatke o kreditni kartici, se obrnite na vašega bančnega svetovalca in razmislite o preklicu.FOTO: Thinkstock

Na SI-CERT opozarjajo tudi pred klici, ki prihajajo iz slovenskih telefonskih številk. ''Klici prihajajo iz tujine, vendar se prevaranti za izvajanje prevare poslužujejo različnih načinov potvarjanja telefonskih številk, ki so zato lahko videti kot lokalne." V zadnjih dneh tako beležijo porast klicev iz klicne številke 04, v sodelovanju z operaterji pa težavo že rešujejo.

Uporabnikom svetujejo, naj bodo pozorni na vse sumljive klice tehnične podpore, tudi če prihajajo iz lokalnih omrežnih skupin. Če prejmete tovrsten klic, pogovor nemudoma končajte in na spletno pošto SI-CERT sporočite točen čas klica, telefonsko številko, iz katere ste prejeli klic, ime svojega operaterja oziroma ponudnika in številko, na katero ste prejeli klic.

Tovrstna prevara ni nekaj novega. V angleško govorečih državah jo poznajo že od leta 2008 dalje, tudi v Slovenijo so goljufi prvič poklicali že leta 2013. Prevara običajno poteka tako, da po začetni predstavitvi kličoči zahteva odprtje nekaterih programov, ki so del operacijskega sistema Windows (običajno Event Viewer). In res prikazujejo neke napake, ki pa dejansko ne vplivajo na pravilno delovanje računalnika.

Prepričati vas hočejo, da so napake posledica okužbe računalnika. V nadaljevanju vam naročijo, da odprete določeno spletno stran v brskalniku, preko katere boste računalnik prenesli nek program, s katerim naj bi vam pomagali. Običajno gre za program za oddaljen dostop (na primer Team Viewer), preko katerega prevaranti dobijo nadzor nad vašim računalnikom. Nato vam prikažejo še druge izmišljene znake okužbe ali pa sistem celo namerno poškodujejo.

Na koncu vas napotijo na spletno stran, kjer morate vpisati osebne podatke in podatke o kreditni kartici za nakup nekega programa ali licence, s čimer naj bi težave odpravili. V nasprotnem primeru lahko preko oddaljenega dostopa tudi izbrišejo posamezne uporabniške datoteke oziroma kako drugače zablokirajo računalnik. Če podatke vseeno posredujete, težav ne boste odpravili, ampak boste le ostali brez denarja, vaš računalnik pa bo treba popraviti.

Če se kličoči predstavi kot Microsoftova tehnična pomoč in zahteva oddaljen dostop do vašega računalnika, potem gre gotovo za prevaro, saj vas predstavnik Microsofta nikoli ne bo prosil za dostop do sistema. Prav tako nikoli ne dovolite oddaljenega dostopa do vašega računalnika kateri koli nepooblaščeni osebi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861