Cekin.si
Z digitalnim fotoaparatom lahko toliko časa slikamo, da smo zadovoljni.

Koristno

Ko želijo digitalno Janez, Stipe in Jovan

Tony Carter
15. 06. 2010 13.20
0

Skoraj vsakdo že premore digitalni fotoaparat, s katerim lahko ohranimo pomembne osebne trenutke tudi za bodoče rodove. Naj gre za rojstvo, poroko, sanjski dopust ali čisto "navadni" sprehod – digitalna priročna stvarca je naš zvest sopotnik.

Slovenci kupujemo najdražje fotoaparate.
Slovenci kupujemo najdražje fotoaparate.FOTO: iStockphoto
Dopusti so tik pred vrati in preden se bomo podali na množična romanja v daljavo, ponavadi dopolnimo zaloge in nakupimo, kar je potrebno. Po podatkih, ki jih je pripravilo podjetje GfK Slovenija, so digitalni fotoaparati ena izmed tistih skupin tehničnih izdelkov, ki poleg tipičnega decembrskega vrhunca beležijo visoko rast tudi v poletnih mesecih.

Trend nakupa digitalnih fotoaparatov ni posebnost Slovenije, saj si prav vsak želi ohraniti svoje počitnice v trajnem spominu, a po drugi strani so tehnične značilnosti digitalnih fotoaparatov, ki potrošnika prepričajo k nakupu, trend, ki je lasten vsaki državi.

Podatki tako kažejo, da imajo digitalni fotoaparati v svoji prodaji kar dva vrha. Prvi nastopi v poletnih mesecih, drugi, kot je značilno tudi za ostale tehnične izdelke, decembra.

Graf količinske prodaje digitalnih fotoaparatov glede na število pikslov
Graf količinske prodaje digitalnih fotoaparatov glede na število pikslovFOTO: GfK Slovenija
Položaj vodilnega meseca po prodaji si medsebojno izmenjujeta junij in julij, katerih delež lahko doseže 11 odstotkov celotne letne prodaje.

Podjetje GfK poudarja, da trend preteklih let kaže, da so najmočnejši meseci prodaje maj, junij, julij in avgust, saj v teh mesecih delež količinske prodaje znaša 40 odstotkov celotne letne prodaje. Položaj vodilnega meseca po prodaji si medsebojno izmenjujeta junij in julij, katerih delež lahko doseže 11 odstotkov celotne letne prodaje.

Tovrstni trend prodaje je značilen tako za Slovenijo, kot tudi za Hrvaško in Srbijo. A se podobnosti med državami končajo pri dejavnikih izbire digitalnega fotoaparata, kajti potrošniki so pri izbiri fotoaparata pozorni na različne lastnosti, seveda vidno vlogo odigra tudi sama cena oziroma vrednost nakupa.

Z digitalnim fotoaparatom lahko toliko časa slikamo, da smo zadovoljni.
Z digitalnim fotoaparatom lahko toliko časa slikamo, da smo zadovoljni.FOTO: iStockphoto

Kaj prepriča slovenskega potrošnika?

V Sloveniji je prav gotovo najbolj zaželjen digitalni fotoaparat boljših lastnosti, na kar kaže tudi povprečna cena naprav, ki je praviloma višja od 200 evrov. Cena je nasprotno najpomembnejši dejavnik odločitve v Srbiji, kjer po raziskavah povprečna cena digitalnega fotoaparata nekoliko presega 120 evrov.

Hrvaški dejavnik odločanja pri nakupu je kombinacija že prej omenjenih dejavnikov, značilnih tako za Slovenijo kot Srbijo, cena pa v povprečju znaša nekoliko več kot 180 evrov. Zanemarljive pa niso niti lastnosti naprav, ki sledijo slovenskemu trendu.

S podrobnejšim pregledom lastnosti digitalnih fotoaparatov v vseh treh državah, ki so bili prodani v obdobju od januarja do marca 2010 so ugotovili, da smo v prodaji aparatov z visokim številom točk vodilni Slovenci, nato sledijo Hrvati in Srbi. V Sloveniji ima tako kar 54 odstotkov prodanih fotoaparatov več kot 12 milijonov slikovnih točk (pikslov).

Danes ni potrebno biti strokovnjak, saj skoraj vse namesto nas naredi elektronika!
Danes ni potrebno biti strokovnjak, saj skoraj vse namesto nas naredi elektronika!FOTO: Reuters

Pomembne so tehnične značilnosti

Glede tehničnih značilnosti, ki so pomembne slovenskim kupcem, je zelo zaželena lastnost fotoaparatov tako imenovana optična stabilizacija slike, ki jo ima 47 odstotkov prodanih fotoaparatov. Z enakim deležem se nam pridružujejo Hrvati, medtem ko je za srbski trg še vedno značilna prodaja naprav z električno stabilizacijo slike, saj je tam v analiziranem obdobju prodan delež digitalnih fotoaparatov z optično stabilizacijo znašal le 25 odstotkov.

Novejša lastnost fotoaparatov je tudi zaznavanje obraza oziroma nasmeha. V Sloveniji so to lastnost hitro uvrstili na seznam želenih lastnosti fotoaparata, ki ga kupujejo. Podatki kažejo, da ima v Sloveniji 39 odstotkov prodanih digitalnih fotoaparatov lastnost zaznavanja obraza in nasmeha, Hrvaška in Srbija sledita s 25 odstotnim deležem.

Pri GfK povzemajo, da Slovenci v primerjavi s hrvaškimi in srbskimi potrošniki, kupujemo dražje naprave, z boljšimi lastnostmi, kar posledično seveda pomeni tudi višje cene. Hrvaška in Srbija sledita z racionalnejšimi nakupi, kjer ima večjo težo cena naprave.

In ne pozabite, ni najpomembneje, kako kristalno jasna in ostra bo narejena fotografija in ali bo za ujet nasmešek poskrbela moderna tehnologija ali kar človeško oko, najvažnejše je, da bo vaš digitalni fotoaparat ohranil lepe spomine na vam drage ljudi in trenutke! Prijetno fotografiranje in prijeten dopust!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861