
Poslanke in poslanci so z 41 glasovi za in 28 proti po nujnem postopku sprejeli novelo zakona o odvetništvu. Ena od ključnih novosti sprejete novele zakona o odvetništvu je način določanja odvetniških tarif, pri čemer se vrača prej veljavni sistem. Lani sprejeta novela pod mandatom prejšnjega ministra za pravosodje Lovra Šturma je namreč določila, da se odvetniška tarifa določi z zakonom. Ta zakon – Zakon o odvetniški tarifi – pa je začel veljati januarja letos.
Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Boštjan Škrlec, je "novela odraz nujnih okoliščin, ki so botrovale in narekovale hitro ukrepanje". Med novostmi, ki jih prinaša, je navedel zastopanje po uradni dolžnosti. Novela zakona iz leta 2008 namreč določa, da za postopke, v katerih je predvideno zastopanje po uradni dolžnosti in brezplačna pravna pomoč, odvetniki oblikujejo posebne sezname, na katere se uvrstijo tisti, ki želijo tovrstne storitve tudi opravljati.
Odvetniki, nezadovoljni s celotnim postopkom spreminjanja sedaj veljavnega zakona, pa so se dogovorili, da se s teh seznamov enostavno črtajo. Če bi se to res zgodilo, sodišča v nekaterih kazenskih zadevah sploh ne bi mogla nadaljevati postopkov, opozarja Škrlec. Sprejeta novela zakona sicer ohranja tovrstne sezname, vendar pa lahko sodišče v primerih, ko na seznamu ni zadosti odvetnikov, ki bi lahko opravljali tovrstno zastopanje, imenuje katerega koli odvetnika po abecednem seznamu tistih, ki so vpisani v register.
Novela po besedah državnega sekretarja tudi zapolnjuje pravno vrzel, ki je nastala na področju zavarovanja odvetniške odgovornosti. Zato je vlada predlagala, da se uvede kolektivna obveznost zavarovanja vseh odvetnikov, na drugi strani pa tudi dolžnost zavarovalnic, da takšno zavarovanje sklenejo.
Novelo zakona o odvetništvu so podprli v koalicijskih SD, Zares, DeSUS in LDS, nasprotovali pa so ji v opozicijskih SDS, SLS in SNS.
Poslanci SDS so k predlogu vložili tudi šest dopolnil. Med drugim so predlagali, da bi se spremenjenega načina določanja odvetniške tarife določilo prehodno obdobje in bi se določba začela uporabljati leta 2011. V SDS bi poleg tega črtali določbo, po kateri so zavarovalnice dolžne sklepati zavarovanje poklicne odgovornosti odvetnikov, ter spremenili sestavo disciplinskih komisij. Večina poslank in poslancev je vsa vložena dopolnila zavrnila.
SDS je zato že napovedala referendum o noveli zakona o odvetništvu. Najbolj problematično se jim zdi, da bodo tarife znova določali odvetniki sami, zaradi česar se bodo te spet povišale. Pri tem opozarjajo, da odvetniške tarife pri nas že sedaj znašajo od 60 do 75 odstotkov nemških tarif.
V poslanski skupini SDS problematizirajo tudi sprejete spremembe glede disciplinskih postopkov. V disciplinskih komisijah in disciplinskih sodiščih bodo namreč imeli večino odvetniki, kar pomeni, da bodo odvetniki "sodili sami sebi".
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV