Cekin.si
Z naraščanjem števila letalskih potnikov narašča tudi število kosov izgubljene prtljage.

Koristno

Koliko prtljage izgubi Adria Airways

Maja Rozman
20. 03. 2009 11.48
1

Letalske družbe po svetu letno izgubijo preko 40 milijonov kosov prtljage, od teh pa se jih najmanj milijon sploh ne vrne lastnikom.

Z naraščanjem števila letalskih potnikov narašča tudi število kosov izgubljene prtljage.
Z naraščanjem števila letalskih potnikov narašča tudi število kosov izgubljene prtljage.FOTO: Reuters

Medtem ko so letalske družbe leta 2005 izgubile 30 milijonov kosov prtljage, so jih dve leti kasneje že 42 milijonov, opozarja britanska skupina za zaščito potrošnikov AUC. Menijo, da bi morale letalske družbe na prvem mestu poskrbeti za to, da bi se izgubilo čim manj prtljage, v primerih, ko do tega pride, pa bi morale potnikom izplačati pravično odškodnino. Iz pritožb potnikov je namreč razvidno, da se morajo z družbami zelo pogosto boriti za ustrezno odškodnino za izgubljeno prtljago. Potniki pogosto ne dobijo ustrezne odškodnine, ker nimajo računov za predmete, ki so jih imeli v kovčku, ali ker letalska družba upošteva, da so predmeti v primerjavi z novimi izgubili na vrednosti. Potniki, ki prtljago dobijo z zamudo, pa pogosto dobijo odškodnino, ki je manjša od stroškov, ki so jih imeli, ker so si morali kupiti osebne predmete.

Za kolikšen delež izgubljene prtljage je med omenjenimi milijoni odgovoren naš letalski prevoznik?

Mario Mezek, pomočnik direktorja Zemeljska operativa in nabava pri Adria Airways d. d., nam je odgovoril, da so v letu 2008 v 75 primerih izplačali odškodnino za izgubljeno prtljago, v letu 2007 pa malo manj kot 100. Za letos nam niso mogli posredovati nobenega podatka, ker letošnja statistika še ni zaključena.

Postopek prijave in iskanja izgubljene prtljage

Prtljago, ki ni prispela skupaj z vami, morate takoj po prihodu prijaviti na letališču pri ustrezni službi, imenovani Izgubljeno-Najdeno (Lost and Found, Arrival Service ) pri zadnjem prevozniku. Če to ni mogoče, je rok za pisno prijavo 21 dni po prihodu.

Prtljago, ki ne prispe skupaj z vami, sprva obravnavajo kot zamujeno. V večini primerov jo namreč najdejo v nekaj dneh na enem od letališč, preko katerih ste potovali.

Zadnje informacije o vaši izgubljeni prtljagi, ki je v fazi iskanja preko mednarodnega sistema za iskanje prtljage Worldtracer, lahko preverite s pomočjo svoje referenčne številke ter imenom, pod katerim ste prijavili izgubo prtljage.
Zadnje informacije o vaši izgubljeni prtljagi, ki je v fazi iskanja preko mednarodnega sistema za iskanje prtljage Worldtracer, lahko preverite s pomočjo svoje referenčne številke ter imenom, pod katerim ste prijavili izgubo prtljage.FOTO: Reuters

Če se prtljaga ne najde v 3 do 5 dneh po prijavi, morate vlogo dopolniti z izpolnjenim obrazcem Popis vsebine – Inventory form, ki ste ga skupaj z drugimi navodili prejeli ob prijavi. Popis vsebine bo v pomoč pri nadaljnjem iskanju. V kolikor se prtljaga ne najde v roku 35 dni po prijavi, se smatra kot izgubljena.

Odgovornost za zamujeno, izgubljeno, poškodovano prtljago

Po mednarodni konvenciji ter IATA (Mednarodna zveza letalskih prevoznikov) priporočilih je za prtljago potnikov odgovoren zadnji prevoznik (v primeru, ko potnik potuje z več letalskimi družbami). Zadnji prevoznik je tudi dolžan, da vodi iskanje prtljage, organizira dostavo ter obravnava eventualne zahtevke potnikov zvezi s škodo na prtljagi.

Izplačilo odškodnine za zamujeno, izgubljeno, poškodovano prtljago 

Centralna odškodninska služba Adrie Airways sprejema ter rešuje odškodninske zahtevke potnikov v primeru nepravilnega ravnanja z registrirano prtljago. Nadomestila se vršijo na podlagi določil Montrealske Konvencije ter skupne prakse v okviru združenja prevoznikov Star Alliance.

V primeru poškodovane prtljage vam povrnejo znesek popravila prtljage na podlagi računa. V primeru nepopravljivosti vam povrnejo znesek za nakup nadomestne prtljage, zmanjšan za strošek amortizacije (-10 odstotkov letno).

Če gre za zamujeno prtljago je potnik, ki prispe v kraj, kjer nima stalnega bivališča, upravičen do povrnitve stroškov za najnujnejše nakupe v času čakanja na prtljago. Potnik mora poleg ostale dokumentacije predložiti seznam nakupov z original računi.

V primeru, da se prtljaga izgubi pa nadomestilo temelji na podlagi popisa izgubljenih stvari. Pri izračunu nadomestila se upošteva starost, vrednost artiklov ter eventualni računi nakupa.

Kaj lahko storite sami?

Vsekakor je priporočljivo, da v ročno prtljago, ki jo lahko odnesete s seboj na letalo, spravite dragocenosti, kot so denar in nakit, kamera in fotoaparat, prenosni telefonski aparat, zdravila, pomembni poslovni dokumenti, ključi, nujne osebne potrebščine in vedno tudi osebni računalnik. To vam bo olajšalo morebitne nevšečnosti, če vaša oddana prtljaga ne bi prispela na cilj hkrati z vami. 

Na poletih z Adrio lahko na letalo vzamete en kos ročne prtljage, kot so manjše potovalne torbe, prenosni računalniki ali poslovni kovčki. Seštevek vseh mer ročne prtijage ne sme presegati 115 cm (npr. 55 x 40 x 20 cm). Največja dovoljena masa ročne prtljage je 8 kg. Poleg tega lahko v kabino vzamete tudi plašč, dežnik, bergle, fotoaparat, daljnogled, primerno količino knjig in revij, košaro ali zložljiv voziček za dojenčka in primerno količino hrane za dojenčka.

Preostalo oddano prtljago morate vidno in berljivo označiti s podatki osebe, ki potuje (ime, priimek in naslov). Označite zunanjo in notranjo stran vsakega kosa prtljage. Odstranite vse stare označbe s prejšnjih potovanj ali podatke osebe, ki je morebitni lastnik prtljage. Prtljago zaklenite. Če je mogoče, s prtljage odstranite vse pasove ali druge ovire, zaradi katerih bi se lahko med transportom po tekočem traku zataknila ali poškodovala, posebej to velja za nahrbtnike. V prijavljeni prtljagi ne nosite občutljivih ali lomljivih predmetov, saj so poškodbe pogoste. Prtljago prevzemite takoj po prihodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861